erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

İlticası kabul edilmeyen göçmenler Türkiye’ye gönderilecek

İlticası kabul edilmeyen göçmenler Türkiye’ye gönderilecek
106
04 Kasım 2019 - 20:11

Yunanistan parlamentosu 14 saat süren görüşmelerin ardından iltica yasasını sertleştiren tasarıyı onayladı. Yeni yasa ile ilticası kabul edilmeyen göçmenler Türkiye’ye gönderilecek. Mülteci mutabakatı çerçevesinde AB Komisyonu, Türkiye’ye 663 milyon euro ödeyecek.

Yunanistan meclisi yeni iltica yasasını onayladı. Görüşmeler 14 saat sürdü.Yeni iltica yasası iltica sürecini zorlaştırıyor. Yunanistan’da son yıllarda büyük bir mülteci trajedisi yaşanıyordu. Kamplarda zor şartlar altında yaşayan on binlerce göçmenler Türkiye’ye gönderilecek. Yunanistan ve AB’den Türkiye’ye gelen tüm göçmenlerin bakım ve sorumluluğunu Türkiye üstlenecek.

Eğe adalarındaki kamplarda çok zor koşullar altında yaşayan sığınmacılardan yaklaşık 20 binini ana karaya yerleştirilecek.

İltica edenler ve göçmenler ise Yunanistan’ın yeni iltica yasasına tepkili. Göçmenler hükümetin kararını parlamento binası önünde protesto etti

Yunan hükümeti mülteci konusunda negatif ayrımcılığa uğradığından şikayetçi

Konuşmasında sığınmacılar konusunda sorumluluk almak istemeyen Avrupa Birliği (AB) ülkelerini de eleştiren Miçotakis, “Bir ülkenin hem AB’nin sağladığı serbest dolaşım hakkından yararlanıp hem en sığınmacı yükünü en küçük oranda paylaşmaması kabul edilebilir değil” dedi.

Yunanistan’da muhalefet partileri ile insani yardım örgütleri yeni iltica yasasını, henüz tasarı aşamasında iken, korunma arayan insanların iltica başvurularının esaslı bir şekilde ele alınmasını engellediği gerekçesiyle eleştirmişlerdi.

Yunanistan’ın Ege Denizi’nin doğusundaki adalarında bulunan ve kapasitesi 7 bin olan sığınmacı kamplarında, an itibari ile yaklaşık 35 bin kişi yaşıyor. AB-Türkiye Mülteci Mutabakatı’nın yürürlüğe girdiği 2016 yılının mart ayından bu yana söz konusu kamplarda hiç bu kadar büyük bir sığınmacı yoğunluğu olmamıştı.  

AB’den Türkiye’ye mülteciler için 663 milyon euro

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 18 Mart 2016 tarihinde mülteci mutabakatı imzalandı.

AB, Türkiye’ye AB ülkelerinde ilticasına olumsuz yanıt verilen göçmenleri barındırması ve Avrupa’ya bir daha gelmelerine engel olmasını sağlamak için Türkiye’ye 6 milyar euro ödemeyi taahhüt etmişti.

Bu anlaşmadan doğan ödeme yükümlülüğü 663 milyon euronun ödenmesi ile son bulacak.

AB Komisyonu İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu üyesi Hristos Stilianidis, mülteciler için ödenecek tutarın AKP’ye teslim edilmesine karşı çıkıyor. Çünkü göçmenler için AB tarafından ödenen paraların nerelerde harcandığı belli değil. Stilianidis söz konusu meblağın bölgede faaliyet gösteren insani yardım örgütlerine aktarılmasının daha uygun olacağı kanısında.

Erdoğan AB’nin ödediği paranın yetersiz olduğunu söylüyor

Türkiye, toprakları içinde yaşayan ve sayıları 4 milyona yaklaşan mülteciler için AB’den yapılan ödemelerin yetersiz olduğu eleştirisini sıklıkla tekrarlamış, son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barış Pınarı Harekâtına sert tepki gösteren AB ülkelerini “kapıları açmakla” tehdit etmişti.

3,6 milyonu Suriyeli olmak üzere yaklaşık 4 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye, halihazırda dünya üzerinde en fazla sığınmacı barındıran ülke konumunda.    

Ekvator Haber /DPA/DW

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.