erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

İklim değişikliği örümcekleri saldırganlaştıracak

İklim değişikliği örümcekleri saldırganlaştıracak
85
21 Ağustos 2019 - 12:06

Dramatik bir şekilde değişen iklim, tahmin etmediğimiz birçok olumsuz yan etkiye sahip olacak ve bilim adamları yeni bir tane buldular: gerçekten huysuz örümcekler.

Isınma iklimi tropikal fırtınaların sıklığını artırabilir veya arttırmaz, ancak muhtemelen daha yoğun hale getirecektir . Bilim adamları ayrıca , ” kara kuğu” hava olayları olarak adlandırılan olayda bir artış öngörüyorlar , çünkü isimlendirmelerinde benzeri görülmemişler.

Bazı sosyal örümcekler söz konusu olduğunda, daha saldırgan olanların fırtınalı havalarda hayatta kalma olasılıkları olduğu ve bu yüzden özelliklerini yeni nesillere aktardıkları ortaya çıktı.

McMaster Üniversitesi’nden evrimci biyolog Jonathan Pruitt , “Bu ‘kara kuğu’ hava olaylarının evrim ve doğal seleksiyon üzerindeki çevresel etkilerini anlamak son derece önemlidir .

“Deniz seviyeleri yükseldikçe, tropik fırtınaların görülme sıklığı yalnızca artacak. Şimdi, bu fırtınaların ekolojik ve evrimsel etkilerinin insan olmayan hayvanlar için ne olacağı ile mücadele etmemiz gerekiyor.”

Bu ispatın bulunabileceği örümcek pudingi, Anelosimus studiosus adı verilen bir örümcek . Mayıs ve Kasım ayları arasında Atlantik Okyanusu’ndan gelen tropik siklonlar tarafından sarılmış Körfez ve Doğu Kıyıları dahil, Kuzey ve Güney Amerika’da yaşıyorlar .

Tipik olarak, bu örümcekler üç boyutlu dolaşma ağlarında koloniler halinde yaşarlar . Bu ağlarda, nehirler ve göller gibi su kütlelerinin baskın olduğu birkaç yüz kadın yaşayabilir.

Fakat hepsi aynı alanı barış içinde paylaşan mutlu küçük örümcekler değil. Türler iki farklı davranış fenotipi sergiler. Örümceklerin bazıları daha toleranslıdır ve nispeten sakindir, bazıları ise daha saldırgandır. Bunlar aynı kolonide yan yana yaşayabilir; kolonideki saldırgan örümcekler ne kadar saldırgan olursa, genel olarak kolonideki saldırganlık o kadar fazla olur.

Ve bu saldırganlık kalıtsaldır.

Daha agresif örümcekler hem avcılara hem de avlara cevap vermede daha hızlıdır – ancak kendi türlerine saldırma ve kendi yumurtalarını ve türlerin erkeklerini yamyamlaştırma olasılığı daha yüksektir. Bu yüzden, sorun fana çarptığında kendileri için daha iyi mücadele ediyorlar.

“Colony agresiflik A. studiosus ebeveynden kızı kolonisine koloni nesiller aşağı iletilen ve habitat-ve bölgeye özel şekillerde örümceklerin hayatta kalma ve doğurganlık önemli bir belirleyicisidir edilir” araştırmacıların kendi kağıt yazdı .

“Daha genel olarak, örümceklerdeki saldırganlık, tropikal siklonlara yanıt olarak dalgalanan habitat kaynaklarıyla ilişkilidir.”

Bu fırtınaların örümcek saldırganlığı üzerindeki etkilerini belirlemek için, araştırmacılar bir fırtınanın iniş yolu tahmin edilinceye kadar bekledi, daha sonra o bölgedeki örümcek kolonilerini örneklediler. Sonra fırtına geçtikten 48 saat sonra bölgeye geri döndüler ve kolonileri tekrar örneklediler.

Ayrıca, her kolonideki yumurtalık vakalarının sayısını ve örümceklerin hayatta kalma oranlarını da kaydettiler. Genel olarak, ekip 2018’de üç ana siklonu seçti ve toplamda 240 koloni örnekledi; fırtınalardan etkilenen bölgelere ve fırtına yolunda olmayan eşleştirilmiş kontrol bölgelerine bakıyorlardı.

İlk siklon grevi için hayatta kalma oranı oldukça yüksekti – kolonilerin yüzde 75,42’si bunu başardı. Genel olarak ve daha uzun vadede, üretilen yumurta vakalarının sayısı, örümceklerin hayatta kalma oranlarında olduğu gibi düştü. Fakat bu, agresif ve sâkin koloniler arasında eşit bir şekilde dağılmamıştı.

Araştırmacılar , “Daha agresif koloni fenotipleri için seçilen tropikal siklonlar. Tropikal siklonları takiben, daha agresif yiyecek arama yanıtlarına sahip olan koloniler daha fazla yumurta vakası üretti ve daha fazla örümceğin kış mevsiminde hayatta kalmasına karşın, tersine eğilim kontrol bölgelerinde ortaya çıktı,” dedi .

“Bu eğilim hem büyüklük, hem süre hem yoğunlukta değişen birçok fırtına arasında tutarlı. Bu, bu etkilerin kendine özgü olmadığını, fırtınalar arasında ve 5 derece enlemesine yayılan yerlerde güçlü bir evrimsel tepki olduğunu gösteriyor.”

Bu durumun sebebi hemen belli değil, ancak fırtınadan hemen sonra gıda kaynaklarındaki düşüşün bununla bir ilgisi olabilir. Ve rakip örümcek türleri de daha saldırgan olabilir – bu da koloniyi istilacılardan korumak için daha agresif bireyler gerektirir.

Sonunda, araştırmacılar, anne örümceklerin yiyecek bulmak için çok yoğun olabileceğini ve anne bakımına zaman ayırmak için kaynaklarını koruyarak, gençlerini sert hayatta kalma becerilerini geliştirmeye zorladığını belirtti.

Yani, bir bakıma, insanlar öfkeli bir spiderpocalypse yaratıyor olabilirler. Bunu kendi başımıza getirdik.

Makale Nature’da yayınlandı .

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.