Ekvator Haber

İdrar ile elektrik üreten tuvaletler şarj istasyonu oluyor

Enerji deyince ilk aklımıza petrol ve doğalgaz gelse de, rüzgar, güneş, deniz, akarsu kaynakları ve çok daha fazlasından enerji üretmek olanaklarına sahibiz. Araştırmacılar idrarla enerji açığa çıkaran bir yakıt hücresi geliştirdiler. Düşünün, idrarınızdan enerji üretip telefon ve benzeri ev aletlerini şarj edebildiğinizi. Tuvaletiniz bir şarj istasyonuna dönüşebilir. Ya da bir yerden bir yere ulaşmaya çalışırken telefonunuzun bataryası tükendiğinde idrar şarj istasyonuna uğrayıp telefon, tablet ve hatta dizüstü bilgisayarlarınızı bile şarj edebilirsiniz.

İdrar ile elektrik üreten tuvaletler şarj istasyonu oluyor
2
21 Ağustos 2019 - 9:35

Bilim insanları, birey ve toplumların yaşamlarını kolaylaştıran teknolojik gelişmelere ve kullanım araçlarına yönelik uzun süreli ve dünya yaşamı için sorun oluşturmayacak çözümler araştırmaya ve geliştirmeye devam ediyor. Enerji deyince ilk aklımıza petrol ve doğalgaz gelse de, rüzgar, güneş, deniz, akarsu kaynakları ve çok daha fazlasından enerji üretmek olanaklarına sahibiz. Araştırmacılar idrarla enerji açığa çıkaran bir yakıt hücresi geliştirdiler. Düşünün, idrarınızdan enerji üretip telefon ve benzeri ev aletlerini şarj edebildiğinizi. Tuvaletiniz bir şarj istasyonuna dönüşebilir. Ya da bir yerden bir yere ulaşmaya çalışırken telefonunuzun bataryası tükendiğinde idrar şarj istasyonuna uğrayıp telefon, tablet ve hatta dizüstü bilgisayarlarınızı bile şarj edebilirsiniz.

Bilim insanlarının geliştirdikleri çevre dostu idrarla çalışan şarj noktaları alan denemelerinde başarılı sonuçlar verdi. Kısa bir süre sonra genel kullanıma ait tuvaletler ve ev tuvaletleri birer telefon şarj istasyonuna dönüşecek.

Ekvator Haber Merkezi | Bavyera Radyosu’nun haberine göre çalışmalar pil veya güneş enerjisi olmadan çalışması gereken bir robotla başladı. Biyokütle ile İngiliz araştırmacılar daha sonra ona bacak yaptılar. Güç, besinleri ayrıştırabilen ve metabolik işlemlerle enerji üreten mikroorganizmalar tarafından üretilir. Bu süreç 17 yıldır İngiltere’nin Bristol kentinde araştırıldı. Başlangıçta, Profesör Ioannis Ieropoulos ve ekibi şekeri bir enerji kaynağı olarak kullandılar, daha sonra idrar denediler ve şekerden daha fazla enerji kazanabileceklerini buldular.

İdrarla neden enerji üretebilirsiniz?

İdrar yüzde 95 sudan oluşur. Kalan yüzde 5, bakterilerle beslenen ve böylece metabolik bir işlemi uyaran karbonhidratlar içerir. İdrar bu nedenle enerji üretimi için bir madde olarak en uygunudur. Düşük asitliği, bakterilerin iyi hissetmesini ve hızla çoğalmasını sağlar. İdrar ayrıca elektrik yükünü bir yakıt hücresinde en iyi şekilde taşıyan iyi iletkenliğe sahiptir.

Mikrobiyal yakıt hücresiyle güç üretimi

İdrar ile güç üretimi seramik bir silindirde gerçekleşir. Bu sözde “mikrobiyal yakıt hücresi”. Her farklı elektrotun dış ve iç taraflarına takılır. Silindir bir şişe veya bir kutu idrar içine yerleştirilir. Böylece dış elektrotlar idrara maruz kalır.

İdrardaki mikroorganizmalar karbonhidratları ayrıştırır, bu da pozitif yüklü parçacıklar, protonlar ve negatif yüklü parçacıklar olan elektronlar ile sonuçlanır. Pozitif direğe bağlantı yoluyla, elektronlar yakıt hücresine göç eder ve fazla miktarda negatif parçacık oluşur. Negatif partiküllerin çektiği protonlar, silindirin seramik duvarından yakıt hücresinin içine doğru hareket eder . Tazminat enerji açığa çıkarır ve elektrik üretir.

Tuvaletin aydınlatılması için işemek zorundasın

Araştırmacılar, gelişimlerini birkaç kez, Avrupa’nın en büyük müzik festivallerinden biri olan ve her yıl yaklaşık 180.000 ziyaretçi çeken ünlü Glastonbury Festivalinde test etti. 440 yakıt hücresiyle donatılan araştırmacılar, aydınlatması idrar temini üzerine çalışan bir pisuar yaptılar.

Her işemeyle birlikte, elektrik üretildi ve karanlıkta kimse kalmadı. Sonuçta, her tuvalete gittiğimizde 200 mililitreye kadar idrar salgılıyoruz. Yeterli ziyaretçi ile, tuvalet evlerinin çevre dostu olması için yeterli miktarda elektrik üretebilirsiniz.

Gelişmekte olan ülkelerde idrar akışı

Araştırmacılar tesislerini genişletti ve aynı zamanda Nairobi’deki bir kız okulunda kullandı. Tuvaletleri gece aydınlatılmadı ve kızlar saldırıya uğramaktan korktu. Işık ayrıca tehlikeli böcekleri ve sürüngenleri de korkutur. Böylece bu biyoenerjiyi şebekeden uzak bölgelerde de kullanabilirsiniz .

Bu tür özerk tuvaletlerin ülke çapında kurulması için, malzemelerin, inşaatların ve ulaşımın maliyeti hala çok pahalıdır. Bilim adamları en fazla 600 avroya sahip bir sistem geliştirmek için çalışıyorlar. Vizyonları, teknolojilerinin sadece festivallerde ve gelişmekte olan ülkelerde değil, her evde kullanılacağı yönündedir. Örneğin, herkes idrarı çevre dostu bir şekilde kullanarak elektrik üretebilir. Bir cep telefonu için, yük 200 mililitre idrar içeren bir tuvalettir.