Ekvator Haber

Hong Kong protestoları Chow Tsz-lok’u polis mi öldürdü?

Hong Kong’da Chow Tsz-lok adlı üniversite öğrencisinin gösteriler esnasında yüksek bir yerden düşerek hayatını kaybetmesi sonrasında protestolar yeniden alevlendi.

Hong Kong protestoları Chow Tsz-lok’u polis mi öldürdü?
15
09 Kasım 2019 - 17:26

Hong Kong protestoları yeniden başladı. Chow Tsz-lok isimli öğrencinin polis tarafından öldürüldüğü üzerine Hong Konglular polis ile çatıştı. Protestolarda 3 milletvekili gözaltına alındı

Chow Tsz-lok isimli öğrencinin polis tarafından öldürüldüğü iddiaları Hong Kong protestoları yeniden karıştırdı

Hong Kong’da Chow Tsz-lok adlı üniversite öğrencisinin gösteriler esnasında yüksek bir yerden düşerek hayatını kaybetmesi sonrasında protestolar yeniden alevlendi.

Göstericiler intikam istiyor

22 yaşındaki bilgisayar mühendisliği öğrencisinin mlümü tam olarak aydınlatılmalı. Öğrenciler ise olaydan polisleri sorumlu tuttu. Hong Kong’da protestolar yeniden başladı ve göstericiler cuma günü sokaklara çıktı.

Katil polis

Göstericileri Türkiye’de de duyulmasına alışık olunan ‘katil polis’ sloganları attı. İntikam isteyen protestocular polise taş attı polis ise göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti.

Polisten kaçarken üçüncü kattan düştü

Chow Tsz-lok pazartesi günü düzenlenen gösteriler esnasında bir otoparktan düştüğü belirtiliyor. South China Morning Post öğrencinin otoparkın üçüncü katından ikinci katına düştüğünü yazdı. Hong Kong medyasında yer alan bazı haberlerde de öğrencinin polis müdahalesinden kaçmak isterken düştüğü ifade edildi. Polis ise düşmenin gazla müdahale edilen noktadan 120 metre uzaklıkta olduğunu duyurdu. Başından ağır yaralanan öğrenci kaldırıldığı hastanede beş gün komada kaldıktan sonra cuma günü hayatını kaybetti.

Hong Kong'da ölen üniversite öğrencisi Chow Tsz-lok için düzenlenen bir tören
Hong Kong’da ölen üniversite öğrencisi Chow Tsz-lok için düzenlenen bir tören

Demokrasi isteyen vekiller gözaltına alındı

Öte yandan Hong Kong’da polis cumartesi günü demokrasi yanlısı üç milletvekilini gözaltına aldı. Milletvekillerinin Hong Kong parlamentosunda bir kavgaya karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtiliyor. Dört milletvekili de polis karakoluna ifade vermek üzere çağrıldı. Söz konusu milletvekillerinin geçen mayıs ayındaki tartışmalı yasa teklifinin görüşmeleri sırasında çıkan kargaşada yer aldıkları ileri sürülüyor. Rafa kaldırılan yasa değişikliği Çin aleyhine faaliyet gösterdiği tespit edilen vatandaşların Çin makamlarına teslim edilmesini öngörüyordu.

Hong Konglular adil bir toplumu hak ediyor

Protestolar Haziran ayında başladı

Hong Kong’da gösteriler 9 Haziran’dan beri sürüyor. Polisin zaman zaman gerçek mermi de kullandığı gösterilerde şimdiye kadar en az iki gösterici bu mermiler sonucu yaralandı ancak şimdiye kadar polis şiddetine bağlı olarak ölüm meydana gelmedi.

Hong Kong’da göstericiler eski Britanya sömürgesi olan bölgede Çin’in nüfuzunu artırmasına karşı çıkıyor. 1997 yılında Britanya’nın Çin Halk Cumhuriyeti’ne geri verdiği Hong Kong “tek ülke, iki sistem” parolasıyla ve özerk yönetimle yönetiliyor. Yaklaşık 7 milyon kişinin yaşadığı Hong Kong’da vatandaşlar Çin egemenliği altında olmakla birlikte ifade ve toplanma özgürlüğü gibi ülkenin geri kalanından daha fazla haklara sahip.

Ekvator Haber, DW, dpa / EC, BW

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    © Copyright ekvatorhaber.com 2015