Ekvator Haber

Hırsız var! ABD, Irak’ı petrol gelirlerini bloke etmekle tehdit etti

Hırsız var! ABD, Irak’ı petrol gelirlerini bloke etmekle tehdit etti
Ragıp Kamil İlbeyi
Ragıp Kamil İlbeyi( ilbeyi@ekvatorhaber.com )
Ragıp Kamil İlbeyi çeşitli haber sitelerinde yayın yönetmenliği ve editörlük yaptı. Kanal 12 Televizyonu için çeşitli televizyon programları hazırlamış ve sunmuştur. İlbeyi, bağımsız gazeteci ve teolog olarak görev yapmaya devam etmektedir.
1.581
13 Ocak 2020 - 13:06

ABD sizce nedir?

Bence hem kapitalist bir hırsız, hem terör örgütlerinin koruyucu, hem emperyalist ve siyonist destekçisi, kan ve can üzerine inşa edilmiş, dünyanın başını belaya sokan sömürgeci bir devlettir. Bana göre ABD bir devlet yerine içinde sivillerinde yaşadığı bir terör organizasyonudur. Ülkenin yönetimine kim geçerse geçsin. ABD düdüğünü öttürmeye devam eder. ABD’yi peygamber yönetse bile söylediklerine şüphe ile bakmak gerekir.

Neyse, ABD yine bir ülkeyi tehdit etti. Irak, ABD askerlerinin ülkelerinden çıkmasını istiyor. Trump ise bu bağımsızlık hallerinden rahatsız. Irak’tan ABD askerlerini çıkması durumunda Irak’ın tüm gelirlerine el konulacağını duyurdu. Irak’ın gelirlerinin yüzde 90’ı petrollere dayanıyor ve ABD bu gelirleri çalacağını, aman şey bloke koyacağını söylüyor. Bu hırsızlık… düzeltiyorum bloke Irak’ın hızla yoksullaşması anlamına geldiği gibi ülkenin parçalanmasına yol açan bilinen bir son.

Hırsız var! ABD Irak’ı petrol gelirlerini bloke etmekle tehdit etti

ABD Irak’ı petrol gelirlerini bloke etmekle tehdit etti. Buna göre Irak, ülkesinde ve bölgesinde ABD’nin hoşuna gitmeyen hiçbir kararı gerçekleştiremeyecek. Petrol gelirlerinden IKBY ve ABD’nin çalmasına göz yumacak. İran ile yakınlaşmayacak. ABD’nin çıkarlarına aykırı bağımsız politikalar üretmeyecek. Eğer bağımsız bir ülke gibi, karar almaya çalışırsa önce tüm petrol gelirlerine ABD tarafından el konulacak ve bu para ABD tarafından kullanılacak ve ABD bundan dolayı kimse hesap vermeyecek. Eğer Irak, ABD’ye karşı direnirse İran benzeri ambargolarla karşılaşacak ve ya ülkedeki ABD yanlısı silahlı grupların hedefi olacak.

Irak resmen ABD işgali altında: Coniler resmi PKK ve Barzani gönüllü ABD askerleri

ABD askerlerini sevinç ile karşılayan Iraklılar 20 Mart 2003 tarihinden beri ABD tarafından işgal ediliyor. Ve Irak ABD’nin yeni İngiltere’nin eski sömürgesi olarak ABD ve İngiltere merkezli şirketlerin sömürü bölgesi. Ayrıca Irak, ülkeden bağımsızlığını isteyen, Arapları ve Türkmenleri düşman olarak kabul eden ve Irak anayasasını tanımayıp kendi yasaları olan IKBY kısaltmalı Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi yada Irak Kürdistan’ı olarak bilinen bölgeye gelirlerini aktarmak zorunda.

Batı, Irak petrollerini çalıyor

IKBY, Irak petrollerini ABD, İngiltere, Fransa, İsrail, Hollanda gibi ülkelerin yakıt ve türevleri üreticilerine satıyor. Petrol gelirlerini Bağdat’a ödemiyor. IKBY’deki gümrük ve havalimanı gelirlerinden de Bağdat’a pay verilmiyor. IKBY’nin memurlarının maaşlarını Bağdat ödüyor. Peşmerge’nin maaşları da Irak tarafından ödeniyor. Eski PKK’lı teröristlerin de aralarında yer aldığı ve üst komuta kademesindeki Peşmergelerin eğitimini ABD’nin yanısıra Türkiye veriyor.

Mafya devleti ABD küresel bir terörist gibi davranıyor

Ama biz haberimize dönelim. Devlet siyaseti yerine mafya siyaseti yapan, küresel çete, devlet terörü yapan ABD’nin Irak’a yaptığı yeni tehdidin amaç ve sonuçlarını anlamaya çalışalım.

Irak Başbakanı Abdulmehdi bağımsızlık yanlısı ve İran ile ilişkileri arttırmak istiyor. Bu ABD’nin canını sıkıyor. Bu nedenle Washington, Irak’ın ABD merkez bankası Fed’deki hesabını bloke etmekle tehdit ediyor.

Irak’ın Fed hesaplarında ise Irak’ın petrol gelirleri bulunuyor ve ulusal bütçenin yüzde 90’ını oluşturuyor.

Bu Irak’ın hayati bir oran. Yani ABD artık küçük lokmalardan sıkıldı. Irak’ın tüm gelirlerini çalmak, Iraklıları aç ve yoksul bırakıp Irak’ı fakirleştirmek ve daha sonra onları ucuz işçi pazarında kapitalizm için köleler yapmakla tehdit ediyor.

Iraklı üst düzey iki yetkili de Fransız haber ajansı AFP’ye konuştu ve ABD’nin tehditlerini açıkladı. ABD’nin Irak’ın petrol gelirlerini kibarca bloke etmesi ve gerçek anlamıyla ganimet gibi görüp çalmasının ülkenin çöküşü anlamına geleceklerini söyledi. Fed hesaplarında Bağdat’ın kontrolündeki petrol kuyularından oluşan gelir bulunuyor. IKBY’deki petrol gelirleri zaten Bağdat’a ödenmiyor. Barzani yönetimi petrol gelirlerini gizliyor. ABD ve İsrail’i arkalarına alan ve bapımsızlık için Irak ordusu ile savaşı göze alan IKBY’ye Bağdat yönetimi sen çıkaramıyor. Çünkü ülke kötü günler geçiriyor 2003 yılından beri savaş bitmedi ve Kürtler Irak’ın yanında yer almak yerine ABD ve İsrail’in saflarında yer alarak Irak için ülke içindeki potansiyel silahlı bir tehdit durumu oluşturuyor.

Sen ABD ve İsrail için ölüsün cenazene biz geliriz

Irak parlamentosu, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi komutanlarının ABD’nin hava operasyonunda öldürülmesinin ardından 5 Ocak tarihinde olağanüstü toplanmıştı. Parlamentoda yapılan oylamada ülkedeki yaklaşık 5 bin 200 Amerikan askeri de dâhil olmak üzere yabancı güçlerin çıkartılması yönünde tavsiye kararı alınmıştı. ancak ABD bu suikast ile Bağdat meclisini de tehdit etmişti. Buna göre ABD, Irak’ta istediği herkesi öldürebileceğini kimsenin kendisine hesap sormayacağını, Iraklıların ABD’den korkması gerektiği mesajını vermek istemişti. Bu nedenle ABD bu terör eylemi için Bağdat’ı seçti. İran’da füze misillemesi yapmak içib Erbil’i özellikle seçti. Çünkü Barzani’ye yani IKBY’ye şu mesajı vemrek istedi: ‘Sen ABD ve İsrail için komşularınla savaşırsın ve onların bağımsızlığını tehlikeye sokar siyonizm için ölürsün ama ama cenazene bizim balistlik füzeler gelir. Güvendiğin dağlara kar yağar’ demek istemişti.

Irak’tan ABD askerleri çıkarsa ABD Irak’ın tüm gelirlerini çalacak ve Iraklıları aç bırakacaktır. Kimse de ABD’ye hesap sormayacaktır. Milyonlarca insan açlıktan ölse bile kimse ABD’ye asla hesap sormayacaktır. Yemen bunun en son örneği

Çağımızın Sam Amcası, terör örgütlerinin hamisi, ABD Başkanı Donald Trump karara büyük tepki göstermiş, Amerikan askerlerinden ülkeyi terk etmelerinin istenmesi durumunda Irak’a “daha önce görülmemiş yaptırımlar uygulayacaklarını” açıklamıştı. Ancak bu yaptırımların içeriği kamuoyuna yansımamıştı. Konuyla ilgili iki Iraklı yetkili Fransız haber ajansı AFP’ye konuştu. Yetkililer Başbakan Adil Abdulmehdi’nin Washington’dan doğrudan arandığını ve “ABD askerlerinin def edilmesi halinde biz de sizin New York’ta Federal Reserve’deki hesabınızı bloke ederiz” şeklinde tehdit edildiğini söyledi.

Ne diyor Trump? ABD askerini ülkenden çıkarmak ve bağımsız mı olmak istiyorsun? Yedirmeyiz sana bu ülkeyi sen benim sömürgemsim. Ya böyle yaşa, ya da yok. Aslında Irak eğer rahat etmek istiyorsa aynı Suudi rejimi gibi Ortadoğu’da ABD için bir karakol olmalı. Yoksa Irak’ın iç karışıklığı devam edecektir…

Irak Merkez Bankası’nın söz konusu banka hesabı, ABD’nin Saddam Hüseyin’in devrilmesiyle sonuçlanan 2003 yılındaki Irak işgali sonrasında açılmıştı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1483 sayılı kararı uyarınca Irak’ın Kuveyt işgali sonrası ülkeye uygulanan yaptırımlar ve petrol ambargosu kaldırılmış, Irak’ın petrol satışlarından elde edilen tüm gelirler de bu hesaba aktarılmaya başlamıştı.

Irak, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) içindeki ikinci büyük ham petrol üreticisi ve bütçesinin yüzde 90’ını petrol gelirleri oluşturuyor. 2019 yılı itibarı ile Irak bütçesi 112 milyar dolar olarak belirlendi. Irak yetkililerinin AFP’ye verdiği bilgilere göre petrol gelirleri Federal Reserve’e günlük olarak dolar bazında ödeniyor ve hesaptaki miktarın halihazırda 35 milyar dolar dolayında olduğu kaydediliyor. Irak hükümeti her ay bu hesaptan 1 ila 2 milyar doları resmi ve ticari işlemler için kullanıyor.

ABD, Irak’ı çökertmek istiyor

AFP’ye konuşan bir yetkili “Petrol üreten bir ülkeyiz. Bu hesaplar dolar bazında. Bunlara erişimin kesilmesi musluğun tamamen kesilmesi anlamına geliyor” dedi. Diğer yetkili de söz konusu tehdidin hayata geçmesi halinde hükümetin ücret ödeme gibi günlük hurdacı faaliyetlerini yerine getiremeyeceğini ve Irak para biriminin değer kaybedeceğini söyledi. Yetkili “Bu da Irak için çöküş anlamına gelir” diye konuştu.

Fed konuyla ilgili henüz bir yorum yapmış değil. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili ise Fed hesabına erişimin kısıtlanması ihtimalinin “gündeme geldiğini” söylemekle yetindi. Yetkili AFP’ye yaptığı açıklamada “Neden olduğunu tahmin edebilirsiniz, eğer birlikler çıkartılacak olursa, bankalar Bağdat’a büyük miktarlarda para gönderme konusunda kaygılı hale gelebilir” diye konuştu.

“Politizasyon bankayı endişelendiriyor”

Fed’in dış politikadan bağımsız olduğu varsayıldığı için ABD hükümetinin iddia edilen tehdidinin hayata geçmeyeceği varsayılıyor. “Dolar transferlerini politize etme girişimi bankayı (Fed) endişelendiriyor zira müşterileriyle ilişkilerinde prestij ve sağlamlığını etkiliyor” diyen ABD Dışişleri yetkilisi “Trump açık bir biçimde her şeyi politize etmek istiyor” diye konuştu.

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ndeki üst düzey bir diplomat da Temmuz ayında ajansa Washington’un “İran’a gelen nakit parayı kısıtlamayı” düşündüğünü söylemişti.

Washington hâlihazırda Tahran ile ilişkili çeşitli Irak vatandaşlarına, silahlı gruplara ve bankalara yaptırım uyguluyor. Petrol gelirlerine dokunulması hainde ise bunun ABD’nin müttefiki olarak görülen bir ülke açısından tahrip edici olacağı belirtiliyor.

Ekvator Haber, AFP, EC, BK, DW

© ekvatorhaber.com