erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Hint ordusu: Facebook ve WhatsApp uygulamalarını silin

Hint ordusu: Facebook ve WhatsApp uygulamalarını silin
9.139
16 Kasım 2019 - 20:08

Hint ordusu Facebook ve WhatsApp’ın istihbarat servisleri tarafından kullanıldığını güvenli olmadığını duyurarak memurların sosyal medya hesaplarını silmeleri çağrısında bulundu.

Ekvator Haber Merkezi | Çeviri Tülin Acır

Hint Ordusu, ABD merkezli popüler sosyal medya platformlarının asıl amacının farklı dünya ülkelerinin resmi kaynaklarını hackleyerek düşmanca istihbarat toplama için kullanıldığını iddia etti.

Açıklamada ABD merkezli bu sosyal medya kanallarının “önemli bir istihbari kaynak olarak kullanıldığı” ifade edilerek subaylarını Facebook ve WhatsApp‘tan uzak durmaları konusunda uyardı.

Facebook askeri bir hedef olabilir

Hind ordusu, yabancı istihbarat teşkilatlarının Facebook’u bir altın madeni olarak gördüklerini ve her seviyedeki askerden üniformalı fotoğraf yayınlamaktan uzak durmalarını konusunda uyardı.

Çok fazla kişisel bilgi ve askeri siteler hakkında ayrıntılı bilgi paylaşarak ve hassasiyeti olan noktaları ortaya çıkarabileceğini söyleyen yetkililer askerlerin stratejik alanda bulunan yerleri etiketlemekten kaçınmalarını istedi.

Ordu yetkilileri memurlarını WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme ve koruma özelliğinin bilgisayar veya mobil cihazın ele geçirilmez ortadan kalktığı ve Facebook’a ait uygulamayı potansiyel müdahaleye açtığı konu sunuda hatırlattı.

Casus yazılım Pegasus WhatsApp’tan sizi sizliyor

WhatsApp’ın İsrailli gözetim firması NSO Group‘a karşı açtığı dava sonrasında, aralarında Hintli gazeteciler, avukatlar ve aktivistler, hem de hükümet ve askeri yetkililerinde bulunduğu dünya çapında en az 1.400 kişiye yönelik siber saldırılarda kullanılan casus yazılımının olduğu ortaya çıkmıştı. Ordu, askerlere yaptığı bir başka uyarıda, istihbarat ajanlarının sahte hesaplar göndermiş olabileceği arkadaşlık istekleri konusunda da dikkatli olmaları tavsiyesinde bulundu. İnternetten istihbarat almaya çalışan en az 150 sahte sosyal medya profili tespit edildiğini belirtti.

Kaynak: RTarabic Çeviri | Ekvator Haber Merkezi – Tülin Acır

Casus yazılım Pegasus WhatsApp üzerinden sizi izliyor

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.