erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Hiçbir yer Trabzon değil her yer Adana

Hiçbir yer Trabzon değil her yer Adana
6.944
25 Nisan 2020 - 10:18

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) uzmanları, 1 yıllık ve 10 yıllık iklim tahminlerinden toplanan veriler temelinde ortalama hava sıcaklığının 2020-2024 döneminde rekor rakamlara ulaşacağı sonucuna vardı.

Hiçbir yer Trabzon değil her yer Adana

Bu yıl 50’ncisi kutlanan 22 Nisan Dünya Günü bağlamında, WMO’den yapılan açıklamadason 5 yılın tarihin en sıcak 5 yılı olarak kayda geçtiği ve bu eğilimin devam edeceği kaydedildi.

Dünyanın ortalama hava sıcaklığındaki yükselmenin, küresel ısınma etmenlerinden sadece biri. Diğer etmenler havadaki CO2 konsantrasyonu, okyanusların ısınması ve asitlenmesi, deniz seviyesi, buzul kütle dengesi ve Arktik ile Antarktika’daki buz tabakası.

Koronavirüs salgının atmosferdeki sera gazı yoğunluğunu geçici olarak düşüreceği, ama bunun iklim alanındaki uzun vadeli ve sürdürülebilir önlemlerin yerini almayacağının altı çizildi. Ayrıca salgını durdurmaya yönelik önlemlerin, iklim değişikliğiyle ilgili hava, iklim ve su tehditlerine karşı mücadeleyi zora sokacağı ifade edildi.

WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas, “Kovid-19 sağlık ve ekonomi alanlarında büyük uluslararası krize yol açsa da iklim değişikliğiyle mücadeledeki yetersizlik yüz yıllar boyunca insan refahını, ekosistemleri ve ekonomileri tehdit edebilir” ifadesini kullandı.

Taalas, tüm dünyanın, Kovid-19’a karşı olduğu gibi iklim değişikliğine karşı da çabalarını birleştirmesi gerektiğini kaydetti.

COVID-19, son 5 yılda hızlanan iklim değişikliğinin sosyo-ekonomik etkilerini şiddetlendiriyor

Cenevre 22 Nisan 2020 – Dünya Günü’nün ilk kutlamasından bu yana geçen 50 yıl içinde, iklim değişikliği ve gezegenimiz üzerindeki etkilerin fiziksel belirtileri hız kazandı ve son beş yılda kaydedilen en sıcak olan kreşendoya ulaştı. Dünya Meteoroloji Örgütü’ne (WMO) göre bu eğilimin devam etmesi bekleniyor.

Önemli bir küresel gözlem istasyonundaki karbondioksit seviyeleri 1970’e göre yaklaşık% 26 daha yüksekken, ortalama küresel sıcaklık o zamandan beri 0.86 ° C arttı ve endüstriyel öncesi döneme göre 1.1 ° C daha sıcak.

küresel ortalama sıcaklıkYeni bir küresel ortalama sıcaklık rekoru tarafından toplanan verilerden yakın yüzey sıcaklığının iklim tahminler modeli çoklu göre, önümüzdeki beş yıllık dönemde (2020-2024) meydana muhtemeldir decadal Climate Prediction Yıllık Merkezinin Kurşun WMO tarafından işletilen Met Ofisi Hadley Merkezi.

Tahminler, özellikle Kuzey Atlantik ve güney okyanusta daha yavaş okyanus ısınmasıyla, özellikle yüksek enlemlerde ve kara bölgelerinde küresel sıcaklıkta daha fazla artışların olabileceğini göstermektedir.

Kaynak: https://public.wmo.int/en/resources/bulletin

2020 Dünya Günü için tüm WMO kaynaklarını burada bulabilirsiniz

kuşadası escort

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.