erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Güldür Güldür Pozitif Toplantı yandaş medyayı çileden çıkardı

Güldür Güldür Pozitif Toplantı yandaş medyayı çileden çıkardı
Ragıp Kamil İlbeyi( ilbeyi@ekvatorhaber.com )
Ragıp Kamil İlbeyi çeşitli haber sitelerinde yayın yönetmenliği ve editörlük yaptı. Kanal 12 Televizyonu için çeşitli televizyon programları hazırlamış ve sunmuştur. İlbeyi, bağımsız gazeteci ve teolog olarak görev yapmaya devam etmektedir.
138
27 Mart 2019 - 22:32

Türkiye, binlerce parçaya bölünmüş halkları içinde barındıran bir ülke konumuna dönüştü. Şimdilerde, kin, nefret, alay, kavga, yalan, iftira, rant ve çıkar odaklı din ve vicdan sömürüsü, toplumu ayrıştırmak, ve kendisini eleştiren herkesi önce provokatör, ardından darbeci, terörist ve vatan haini ilan etmek ülke siyasilerinden halkına popülist bir moda.

Televizyon ve gazeteler üzerinde kurulan baskı, kapatılan onlarca televizyon ve radyo kanalları, gazete ve dergiler de yetmedi. Devlet televizyon ve radyoları ile havuz medyası bir nevi Suud kralının propaganda borazanına dönüştü. Kral uyandı, kahvaltı yaptı, tuvalete gitti, altını kirletti…

Hal böyle olunca Türkiye iki temel kutup içinden başka kollara ayrılan birbiri ile geçinemeyen düşman insanların yurduna dönüştü.

Ragıp Kamil İlbeyi
Yandaş medyayı çileden çıkaran oyun: Pozitif Toplantı / BKM oyuncuları bazı yayın organları tarafından hedef gösterildi.

TÜRKİYE MUTLU OLMAK İÇİN GÜLDÜR GÜLDÜR İZLİYOR

Türkiye insanları haftanın yorgunluğunu, siyasetçilerin kavgalarını bir kenara bırakmak, kısa süreliğine unutmak için Cumartesi akşamları Güldür Güldür’ü izliyor. Adeta tüm Türkiye ekrana kilitleniyor. Çünkü insanlar gülmek istiyor. Kısa da sürse mutlu olmak istiyor. Sevdikleri ile gülüp eğlendikleri dakikalar yaşamak istiyor.

Siyasilerin nefret ve fitne dolu çatal dilleri insanımız üzerinde kapanmaz yaralar açıyor ve toplumu ayrıştırıyor ve ülkenin birliğine zarar veriyor. Halbuki siyasiler tüm ülkeyi kucaklamalı… Siyasetçiler yüzünden arkadaşlar, akrabalar hatta anne babalar ile evlatlarının bile araları açıldı. Küskünlük ve çatışma bir şeytanın bir de siyasilerin işine yarıyor doğrusu.

TÜRKİYE TELEVİZYON VE GAZETELERİ GERÇEKTEN HABER VERİYOR MU?

Türk televizyonlarında ana haber bültenlerini izleyen insanlar kesinlikle şunu düşünüyor olsa gerek: ”ne kadar mutlu, huzurlu, sağlık ve neşe dolu, paylaşımcı, kardeş ve zengin bir ülkeyiz. Hiç bir sorunumuz yok. Çok zenginiz ve parayı nereye harcayacağımızı şaşırdık. Yastık altı şişince, pamuk yerine içi döviz dolu döşeklerde yatar olduk. Gel seni Külliye lokantasına götüreyim. En iyisi bu akşam da Ejder Meyveli Smoothie, Efuli, Aloevera, Pataşur içerisinde Çerkez Tavuğu, Zencefilli Somonlu Suşi, Tartalet içerisinde Antakya usulü Humus, Susamlı Levrek Simidi, Aydın usulü kuzu çöp şiş yiyelim. Sayarken yoruldum çok zenginiz hadi tanzim satış kuyruğuna gidip alışveriş yapalım”

AK SİYASETÇİNİN TABİRİ İLE HALK: ŞEYİN TRENE BAKTIĞI GİBİ…

Evet böyle diyorlar çünkü ülkede haber yapacak gündem yok. Adalet, gelir eşitliği, sosyal haklar ve özgürlükler, sendikal faaliyetler, emekçi halkları, eğitim, bilim, teknoloji alanında dünya zirvesi bir ülke olduğu için Türkiye böyle huzurlu bir ülkede gündem ancak, çatıdaki kedi, şarkı söyleyen papağan, mööö diyen inek ve ”şeyin trene baktığı gibi bakan” seçmenler olsa gerek…

SİYASİ PARTİLERİN VATAN VE MİLLET SEVDALARI NE ZAMAN ANLAŞILIR?

Siyasiler öyle vatan sevdalısıdır ki telefon, elbise, iç çamaşırı, gezi, tatlı, telefon ve çeşitli faturalarını halkımıza ödetmez. Bir kaç liraya tas kebabı, İskender, kuyu kebabı, künefe yemeye utanır ve maaşını çok vatansever olduğu için TSK’ya veya bir hayır kurumuna bağışlar. Eğer dertleri kıçları ve cepleri olsaydı AKP, CHP, MHP, HDP ve diğerleri milletvekili maaşı, emeklilik ve sosyal hakları gibi konularda ortak bir payda da buluşurlardı. Ama görülmüş müdür, para ve bireysel çıkarlar uğruna HDP ile MHP’nin AKP ile CHP’nin velhasıl bunların tamamının birbiriyle dayanışma içinde olması…

ÜLKENİN GERÇEKLERİNE POZİTİF BAŞLIKLAR

İşte Güldür Güldür de bu pozitif durumu yansıttı. Haber nasıl yapılır, gazeteciliğin püf noktaları nedir bir kez daha hatırlattı. Tüm yandaş medya organları adına bir gazetenin yayın yönetmeninin tepedekine yaranmak adına, ülkenin gerçeklerine ‘pozitif başlıklar’ bulma çabası hicvedildi yıllar sonra televizyonlarda hemde korkusuzca. Umarım başlarına bir şey gelmez veya meydanlarda dış güçler, deccal, ye’cüc me’cüc filan ilan edilmezler…

YANDAŞ MEDYA ÇİLEDEN ÇIKTI GÜLDÜR GÜLDÜR’Ü HEDEFE KOYDU

Güldür Güldür’ün 192. bölümü bütün Türkiye’yi güldürdü ancak yandaş havuz medyasını bir hayli kızdırdı. Ve hatta tiyatrocular için yandaş gazete ve televizyonlar karalama kampanyasına bile giriştiler.

“Pozitif Toplantı” isimli skeçte taraflı ve yalan haber yapan tüm basın organları eleştirildi. Gazetenin yeni sayısını hazırlayan haber merkezi editörleri günlük toplantılarını yaparken gazetede yer alacak haberleri seçmeye başlarlar. Bu sırada ülke gerçeklerini çarpıtarak, patron ve üstlerine yaranma telaşında olan yandaş bir yayın yönetmeni; ”pozitif haberler yapalım, karamsar haberler artık gazetemizde yer almasın farklı olalım” derken tüm yayın akışını çarpıtmaya başladı. Öyle bir gazete düşünün ki karanın adı ak olmuş olsun.

Yayın yönetmenin haber içeriklerini bile değiştirmeye neden olacak başlıkları da Türkiye gündeminde olan konulardandı ve hepsi ekonomi ile ilgiliydi. Ancak ekonomi üzerine analiz yapmak ve dünya gerçeklerini dile getirmek bu günlerde Türkiye’de çok tehlikeli. Bir kere reis baştan uyarmıştı ”bedelini ödersiniz” demişti, Silivri soğuktur bir de biz hatırlatalım!

ZAM HABERLERİ NASIL DUYURULMALI?

Sizce ekmeğe gelen zam haberi nasıl duyurulmalı?

“Ekmeğe yüzde 20 zam geldi” haberine “Obeziteye tokat! Halkımız ekmek yiyemediği için yaza fit vücutlarıyla merhaba diyecek” başlığı sizce nasıl? Zaten bir kaç sene içerisinde Türkiye ve Türk tarihini televizyonlardaki dizilerden öğrenen yurtsever reayalar ‘zam’ sözcüğünü çoktan unutmuş olacaklar. Güncelleme var güncelleme… Zekice seçilmiş bir tabirdir ‘güncelleme’ bunu kim bulduysa gerçekten çok kurnaz siyasetçi veya soytarının teki.

VAR Kİ YİYORUZ!

Peki artan obezite oranları ile ilgili bir haberin başlığı; “Var ki yiyoruz” mu olmalı?

Aslında evet var ve çok zenginiz. Dünyanın sayılı ekonomilerinden biriyiz bu nedenle sırf yeni beceriler edinmek, spor yapmak, çene çalmak için saatlerce tanzim seçim kuyruklarına girip bir kaç kilo patates ve soğan alıyoruz. Var ki kuyruğa giriyoruz. Para bizim. Oluk oluk akıyor.

MİLLETÇE MAZOŞİST OLDUK: ŞABAN’I ÇAĞIRIN BANA!

10 kişinin alınacağı işe on binlerce insan başvuru yapıyor. Hatta başka şehirlerden gelip gecenin bir vakti ve bir gün önceden sıraya girip kurum kapısının önünde yatıyor ama ülkede işsizlik yok! Milletçe mazoşist oluyoruz sanırım. ”Şaban’ı çağırın bana!”

“İşsizlik oranı yüzde 10” haberine “Çalışma oranı yüzde 90” diye haber başlığı atmak ne kadar doğrudur peki? Peki ya çiftçinin zor durumunu anlatan bir örnek olan “Tonlarca limon çiftçinin elinde kaldı” haberine de “Çiftçi limonataya doyacak” demek habercilik midir? Evet bu yeni Türkiye’nin yeni habercilik anlayışıdır.

SABAH, ATV, AHABER, TGRT, TÜRKİYE GAZETESİ ÇOK GOCUNDU

Bu skeç bazı yayın organlarını rahatsız etti. Üzerlerine alındılar. Demek ki yaraları var ki gocundular. Demek ki, Güldür Güldür Show Pozitif Toplantı gerçekmiş. Gerçekten böyle gazete ve televizyonlar varmış ki; Sabah ve Ahaber, ATV gibi yayın organları Güldür Güldür oyuncularını hedef gösterdi ve onlara iftira atarak linç edilmelerinin önünü açtı.

İktidarın sesi, TGRT, Türkiye ve Sabah gazeteleri ile ATV ve Ahaber, oyuncuları seçimlere az bir zaman kala toplum mühendisliği yapmak ile suçladılar. Düşüncelerini dile getirip güldüren ve düşündüren eleştiriler sundukları için takdir edilmesi gereken sanatçılar siyasal nefretin kurbanları oldular.

SABAH TİYATROCULARI ALGI OPERASYONU YAPMAKLA SUÇLADI

Sabah gazetesi skeçle ilgili “Seçime bir haftadan az bir süre kala toplum mühendisleri yine devrede! Bir televizyon kanalında yayınlanan Güldür Güldür isimli programda yaklaşan 31 Mart seçimleri hedefe alınarak yapılan algı operasyonu tepki çekti” diye yorum yaptı.

AHABER: MİZAH POLİTİK MESAJA DÖNÜŞTÜ

Ahaber ise skeç hakkında: “Show TV’de yayınlanan “Güldür Güldür Show” isimli bir komedi programında 31 Mart 2019 yerel seçimlere bir haftadan az bir süre kala dikkat çekici bir skeç gündeme damgasını vurdu! Bakın hayatın her yerinde olan mizah bu kez nasıl apaçık politik bir mesaja dönüştürüldü?” dedi.

Yaralı… Bu televizyonlar yaralı! Gocundular. Üzerlerine alındılar. Böyle bir şey olmasaydı gülüp geçeceklerdi ama dert edindiler, oyunculara saldırdılar, onları hedef gösterdiler.

Sabah yazarı Melih Altınok’da Güldür Güldür’ü eleştirenlerden. O konuyu direk AKP’ye yapılan bir saldırı olarak algıladı. İlginç! Ama gerçekten ilginç! ”Şimdiye kadar siyasi göndermeleri daha çok metne gömen ekibin son skeçlerinden birisi, açık politik mesajlar yüklü medya eleştirisi nedeniyle konuşuluyor. İşin kolayına kaçmadan, bir ara CHP Genel Merkezi’nin ikinci katından yayın yapan Halk TV’nin gazeteci pozlarını falan tiye alarak değil ama! Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın katledildiği günkü Cumhuriyet gazetesinin yazı işleri toplantısını canlandırarak güldürebilirler mi seyirciyi örneğin? Yine bir seçim öncesi, sandığa korkuyla mesaj vermek için bu ülkenin bir savcısı canlı yayınlarla rehin alınıp katledilmişken yapılan o toplantıyı sahneleyebilirler mi? Bugünlerde HDP’den milletvekili olan o günlerin ‘tarafsız’ gazetecisinin, savcıyı rehin alıp katleden teröristlerle yaptığı röportajı nasıl gördüklerini…

SABAH: HÜKÜMETE YAKIN MEDYAYA ÇAKTI

Sabah yazarı Mevlüt Tezel, yayın yönetmenin mavi takım elbise giymesine ve adının Bilal olmasına takıldı. Tezel, şöyle yazdı: ”Gerçekten zekice, komik esprilerin yer aldığı bir skeçti. Ama bu skeçte açık politik mesajlar da var. Genel yayın yönetmeninin giydiği takım elbisenin mavi, isminin de ‘Bilal’ olması enteresan! Bu arada Bilal, skecin sonunda kovuluyor. Uzunca bir süredir ekranlarda olan, bugüne kadar etliye sütlüye karışmayan skeçler yapan, muhalifliğin yanından bile geçmeyen bir BKM yapımı olan ‘Güldür Güldür Show’, neden şimdi bu skeçle hükümete yakın medyaya ‘çaktı’ acaba?”

Skeçten rahatsız olan bir diğer kurum ise Işıkçılar tarikatının yayın organlarından İhlas Holding’e bağlı, Amerika’nın Sesi ile ortak yayınlar yapan TGRT ve Türkiye Gazetesi. Tabi İhlas Holding deyince aklıma geldi: https://twitter.com/ihlaszedeler

TÜRKİYE GAZETESİ: MUHALİF KOMEDYEN VE YAZARLAR DARBELERDEN MEMNUNDUR

Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur tiyatrocuların PKK ve darbeci TSK mensuplarını eleştirmediklerini ve darbelerden memnun olduklarını iddia etti.

Uğur: “Muhalif komedyen ve yazarlar ‘tarafsız’ olduğu için kazmalıkta önde giden askeri vesayetçileri asla mizah malzemesi yapmaz çünkü darbecilerin karşı oldukları iktidara ayar vermesinden çok mutludur. Bir diğer konu. PKK gibi bir terör örgütünün ya da sosyalist sol örgütlerin dalgaya alındığına da tanık olmuşluğumuz yoktur. Kılıçdaroğlu’ndan en az 10 bölüm malzeme çıkar ama tercih edilmez. Sırf tarafsızlıklarından.” Dedi.

ekvatorhaber.com

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.