erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Google’a tekelleşme davası açıldı

Google’a tekelleşme davası açıldı
101
10 Eylül 2019 - 14:30

Reklamcılık politikalarıyla ve gizlilik sorunuyla alakalı sürekli dedikoduların odağında olan Google’a bir dava daha açıldı.

Webtekno’nun aktardığına göre, 50 kişilik devlet avukatlarından oluşan bir heyet, Google’a antitröst olarak adlandırılan ve tekelleşmeyi engelleyen kanuna karşı yaptığı işlerden dolayı yeni bir dava açtı.

Açılan davada kilit isim olan Teksas Başsavcısı Ken Paxton, yürütülen soruşturmanın ilk aşamada şirketin reklamcılık politikasına odaklanacağını, daha sonra ise şirketin ekonomik kaynakları ile alakalı yönleri de kapsayacak şekilde genişletilebileceğini duyurdu.

Başsavcı, “Gerçekler, bize gitmemiz gereken doğru yönü gösterecek” dedi.

Google’ın ABD’nin antitröst yasalarına karşı hareket ettiği sonucuna varılırsa şirket, YouTube da dâhil olmak üzere işlerinin bir bölümünü gözden geçirmek zorunda kalabilir. Buna alternatif olarak da reklam politikalarındaki anahtar algoritmaların çalışma şeklini değiştirmek zorunda bırakılabilir.

Antitröst Nedir?

Tröstler belli bir alanda uzmanlaşmış monopollerdir. Hükumetlerin tekelleşmeyi (haksız rekabeti) engellemek amaçlı politikalarıysa antitröst politikalardır.

Piyasadaki haksız ya da tekelci sayılan uygulamaları kısıtlayan yasalardır. Firmalar arası rekabet koşullarını çeşitli yasalar aracılığıyla korumaya yönelik en uzun ömürlü politika, ABD’de uygulanmaktadır.

Bu tür yasaların ilki ve en ünlüsü ticareti kısıtlayan her birleşme ya da sözleşmeyi yasa dışı sayan 1890 tarihli Sherman Antitröst Yasasıdır. Buna göre eyaletler arası ticaret kurallara bağlanmış, hem iç hem de dış ticareti kısıtlayıcı her tür uygulama kanun dışı ilan edilmiştir.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.