erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Göbeklitepe tarihi insanlık tarihini değiştiriyor

Çubukçu, “Tarihçiler bir kalıptan hareket ettikleri için Göbeklitepe’yi nereye yerleştireceklerini bilemiyorlar. Göbeklitepe’deki şaşkınlığın bir nedeni de budur”

Göbeklitepe tarihi insanlık tarihini değiştiriyor
9.131
11 Kasım 2019 - 22:40

Tarihi 12 bin yıldan fazla olan Şanlıurfa’daki Göbeklitepe insanlık tarihinin yeniden yazılmasını gerektirecek kadar önemli. Bilim insanlarının kafaları karışık çünkü Göbeklitepe tarihi insanlık tarihini değiştiriyor

İngiltere’deki Londra Toplum Merkezi’nde DAYMER tarafından düzenlenen bir etkinliğe katılan yazar Aydın Çubukçu, Göbeklitepe kazılarına dair görüşlerini açıkladı.

Göbeklitepe’de Gizem ve Gerçek konulu panelde konuşan Çubukçu, “Tarihçiler bir kalıptan hareket ettikleri için Göbeklitepe’yi nereye yerleştireceklerini bilemiyorlar. Göbeklitepe’deki şaşkınlığın bir nedeni de budur” dedi.

Göbeklitepe tarihi insanlık tarihini değiştiriyor

Göbeklitepe’de yaşayanların tarım yapmadığı, etrafında yerleşim alanının bulunmamasının yerleşik yaşama geçilmeden Göbeklitepe’nin inşa edildiği savınının ortaya atıldığını belirten Çubukçu: “Bu tarihçilerin Göbeklitepe’yi kendi kalıplarına sığdırma yanlışıdır. Olgu yanlış değil ama kalıplar yanlıştır. Tarihsel olarak belli bir çağda yaşayan insanlar hep aynı düzeyde ve aynı yaşam biçimde olduğu varsayılamaz. Günümüz dünyası da öyledir. Afrika’da avcılıkla yaşam süren kabileler varken Avrupa’da emperyalizmden söz ediyoruz. Evrim denilen şey eşitsiz ve sıçramalı gelişmelerden oluşur. İnsanın evrimi de tek bir çizgide olmamıştır. Bu açıdan tek çizgi evrimi savunan Darwin’de eleştirilmektedir.”

Tanrı inancı insanlıktan da eski

Göbeklitepe’dekilerin yaptıkları yapılar, inançları, ritüelleri, soyutlama düzeyleri bakımından çağdaşlarından farklı olduğunu öne süren Çubukçu, Göbeklitepe’nin çevresinde aralarında bin, iki bin yıl olan benzer yapıların da aynı uygarlığın devamını yansıttığını anlattı.

Bu yapıların bir ortak özelliğinin de tapınaklarına girişte din adamlarının yaptığı biraların içildiğini ve bu geleneğin Hristiyanlıkta şarap ve ekmek kültürüne uzandığını belirten Çubukçu tarihteki bilgi kirliliğini de şöyle aktardı:

Şanlıurfa Göbeklitepe tarihi

Şanlıurfa Göbeklitepe

Alman arkeolog Schmidt: Adem ve Havva Şanlıurfa Göbeklitepe’de yaşadı

“Tarihi efsaneye ile açıklamak yanlıştır. Buna bir de ideoloji karıştığı zaman milliyetçilik, dincilik gibi şeyler karıştığında tarih bilmeceler yumağı haline gelir.”
Çubukçu, kazıları sürdüren Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Klaus Schmidt’in kutsal kitaplarda Adem ve Havva’nın yaşadığı cennetin Göbeklitepe olarak tanımlanabileceği sözlerini de eleştiren Çubukçu, din kitaplarını referans gösteren araştırmaların bilimsel olamayacağını belirtti.

Çubukçu, bilimcilerin Göbeklitepe üzerine savlarından da söz ederek tarihe metafizik yerine bilimsel bir gözle bakılmasının önemine değindi.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.