erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Gizli OHAL: Hakkari olağanüstü günler yaşıyor

Gizli OHAL: Hakkari olağanüstü günler yaşıyor
73
18 Eylül 2019 - 14:14

Hakkari’de adı konulmamış yasaklar yaşanıyor. Gıdaya kota var, seyahat sınırlı, tek giriş çıkış, kontrol noktasında aramalar…

Kentteki birçok köy adeta tecrit edildi. Özellikle bazı bölgelerde “gıda ambargosu” uygulanarak yurttaşların köylere götürdükleri erzaklara “kota” uygulanıyor. Ulaşım sınırlı. Yollar barikatlarla kapalı. Kontrol noktalarında aramalar bitmiyor. Hakkarililer tecrit altında. Hakkari uzun yıllardır “özel güvenlik bölgesi.” Ancak Valilik tarafından konuşan yasaklar şehri açık hava hapishanesine çevirdi. HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede’nin açıklamalarını Mezopotamya Ajansı duyurdu.

AKP hükümetinin Hakkari başta olmak üzere birçok bölgede hayata geçirdiği “güvenlik” eksenli politikalar insanların yaşamlarını gün geçtikçe daha da güçleştiriyor. Yıllardır Hakkari’de 31 bölgeyi “özel güvenlik bölgesi” olarak ilan eden Valilik, bunun yanı sıra bölgede ilginç yasaklar ve ismi konulmamış ambargo ve seyahat yasaklarını da devreye koyuyor. Özellikle bölgedeki birçok köye “gıda kotası” uygulayan Valilik, yine yurttaşların belirlenen alanların dışına çıkmalarına izin vermeyerek adeta köylülere “tecrit” uyguluyor. 

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, devletin Hakkari merkez ve dört ilçesinde hayatı yaşanamaz hale getirdiğini söyledi ve  devam etti: 

ÇUKURCA VE HAKKARİ YOLLARI KAPALI

“Bu yasaklar sadece köylerde değil kent merkezlerinde de yıllardır uygulanıyor. Özellikle Çukurca ve Hakkari merkezinde bir takım mahalle yolları şu an halen kapalı. Hakkari merkezde Yenimahalle Mahallesi ile Karşıyaka Mahallesine ulaşımı sağlayan ara yollar devlet tarafından kapatılmış. TOKİ bölgesinde bulunan bir vatandaşımız Karşıyaka Mahallesine gitmek isterse bitişik mahalle olmasına rağmen çarşı merkezine gelip oradan istediği yere gidebilir. Tabi ki, bu durum diğer mahalle sakinleri için de geçerli.”

Kırkkonutlar yolu ile Çalkê yollarının da 2016 yılından beri büyük kayalar ve hafriyat dökülerek kapatıldığını hatırlatan Dede, “Özellikle Hakkari merkeze bağlı Geliyê Marûnis dediğimiz Kavaklı (Marûnis) köyü ve mezralarında çok ciddi sıkıntı yaşanmaktadır. Bu bölgede yaşayan köylülerin büyük zorluklarla köylerine gidebildikleri, buradaki köylülerin erzaklarına el konulduğunu ve köye girişte götürülecek erzaklara bir sınırlama getirildiğine şahitlik ettik” diye konuştu. 

Bölgede birçok yerleşim yeri olmasına ve onlarca ailenin yaşamasına rağmen Şine Köprüsü’nden günlük sadece bir minibüsün geçişine izin verildiğini belirten Dede, şöyle devam etti: 

ULAŞIM SINIRI: İSTEDİĞİNİZ SAATTE YOLCULUK YAPAMAZSINIZ

“O minibüs de sabah saat 08.00’de bölgeye gidecek akşam da saat 16.00’da bölgeden çıkabilecek. Bu aracın taşıyabileceği insan sayısı da en fazla 15 kişi olarak düşünürseniz, günlük bu köylerin tamamına ancak 15 kişi gidip gelebiliyor. Bunun yanı sıra kendi özel aracınız olsa dahi aracınızla o bölgeye giremezsiniz. Bu da yetmezmiş gibi, bölgeye gidebilmek için doğumunuzun bu köy üzerinde olması lazım. Yani akrabanız, hasmınız sizi ziyarete gelemez. Yazın tüm zorluklara rağmen köye gidenler köyde belirlenen yerlerin dışına çıkamıyorlar. Çünkü her taraf yasak ve zaman zaman bölgede operasyonlar nedeniyle köylüler köylerinden dışarı çıkamıyor. Köyde meyve, çalı çırpı, kışlık yakacak toplayıp kent merkezine getirmek isteseniz bir kamyon alıp köye gidemiyorsunuz. Bunun için önce Valilik ve İl Jandarma’dan izin almanız gerekiyor. Bu izni arama noktası ve karakola götürürseniz ancak size izin verilir.”

KÖYLÜLER İSTEDİKLERİ KADAR ERZAK TEMİN EDEMİYOR

Bölgeye götürülecek erzaka da belli bir sınırlama getirildiğini belirten Dede, yapılan uygulama ile birlikte bölgede adı konulmamış bir ambargonun uygulamada olduğunu belirtti. Dede, “Bölgeye gidecek köylülerin götürecekleri erzaklar da sınırlı. Örneğin, 25 kilogram un, beş kilogram şeker ve bir kilogram çay götürebiliyorsunuz. Kaç gün kalacağınız ya da orada kaç kişi olduğunuz önemli değil” dedi. 

ekvatorhaber.com

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.