Rahimdeki ortamın, doğmamış bebeklerin kaderini ne kadar etkilediği, 20 yıldan fazla süredir ateşli bir tartışma konusu olmuştur. Anne stresinden çeşitli kimyasallara kadar her şey fiziksel anormalliklerin veya davranışsal sorunların nedeni olduğu şüphesi altındadır. Ama çoğu spekülatif kaldı, bazıları sadece yarıya kadar kanıtlanabilirdi, diğerleri hiç değil.

Gebelik ve çocuklar üzerine yapılan bu uzun soluklu araştırma Nature Dergisinde de yayınlandı. Çalışmanın odağında, kremlerdeki parabenler olarak adlandırılan özel koruyuculardır.  Annenin derisine bulaşırlarsa, doğmamış çocuğun genomuna nüfuz edebilirler ve oradaki ilgili genlerin aktivitesini değiştirebilirler (epigenetik değişiklikler denir).

Paraben nedir?

Paraben, ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan koruyucu bir kimyasal maddedir. Bu bileşikler ve tuzlar özellikle bakterisid ve fungusit özellikleri nedeniyle kullanılır.

Leipzig araştırmacıları ikna edici kanıtlar sunuyor. Birincisi, annenin idrarındaki parabenlerin (veya parçalanma ürünlerinin) konsantrasyonu ne kadar büyükse, çocuklarının (özellikle kızlarda) vücut kitle indeksinin o kadar yüksek olduğunu gösterdiler. Bu gözlem, fareler ile yapılan deneylerle teyit edilir. Araştırmacılar, parabenlerle kontamine olmuş farelerin çok yediğini buldular. Deney hayvanlarının beyinlerini incelediklerinde, bir gende açlık hissinden büyük ölçüde sorumlu epigenetik değişiklikler keşfettiler.

Bu nedenle araştırmacılar sadece hamilelik sırasında paraben içermeyen ürünlerin kullanılmasını önermektedir.