erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Fransa’ya iltica etmek ve iltica işlemleri zorlaşacak

Fransa’ya iltica etmek ve iltica işlemleri zorlaşacak
92
07 Kasım 2019 - 13:07

Fransa’ya iltica etmek eskisi gibi kolay olmayacak. Fransa göç politikalarına sert kurallar getirdi. Yeni düzenleme ile birlikte Fransa’ya iltica etmek ve iltica işlemleri zorlaşacak. Yasanın uygulamaya konulması ile birlikte Fransa’ya iltica etmek zorlaşacak ancak ülkeden sınırdışı edilmek kolaylaşacak.

Fransa göç ve iltica işlemlerinde yeni bir düzenleye gidiyor ve Mültecilerin yaşamlarını daha da zorlaştıracak kararlar alıyor. Politikacılar yasa düzenlemesinin Fransa’ya göçü durduracağını ve Fransızlara iş yaratacağını düşünüyor.

Ekvator Haber Merkezi | Fransa Başbakanı Edouard Philippe, Fransa’nın iltica ve göç politikalarını değiştiren 20 maddeden oluşan yargı paketini tanıttı.

Fransız ve Batı Avrupa basınında yer alan haberlere göre; Yeni düzenleme ile Fransa’ya iltica etmek ve iltica işlemleri zorlaşacak.

İltica ve göç yasasının ayrıntıları 6 Ekim’de duyuruldu.

Fransa mülteciler için yaşamı zorlaştırıyor

20 maddelik pakette; sınır dışı işlemlerinin hızlandırılması, sığınma başvuruları reddedilen kişilerin sağlık sisteminden yararlanabilecekleri sürenin kısaltılması, bazı mülteci kamplarının kapatılması ve yabancıların çalışmasının zorlaştırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda bazı iş kollarına kota uygulanacak.

Fransa’da çalışma şartları zorlaşıyor

Fransız bakan Muriel Pénicaud, BFMTV kanalında yaptığı açıklamada, ülkeye çalışma amacıyla gelecek yabancılara uygulanacak kotanın, ihtiyaç duyulan mesleklere göre belirleneceğini söyledi. Böylelikle Fransızların işsizlik soruna çözüm aramak hedeflenirken Fransa‘da yabancılar için çalışma şartları da zorlaştırılıyor. Hatta bazı iş kollarında imkansız hale gelecek.

Fransa’daki cami saldırısı ve Avrupa’da artan ırkçılık

Bazı mülteciler sağlık hizmetinden yararlanamayacak

Fransa’da kalmak için gerekli belgelere sahip olmayan göçmenler acil durumlar haricinde Fransa’da kaldıkları ilk üç ay boyunca resmi sağlık hizmetlerinden yararlanamayacak. Sığınma başvuruları reddedilen kişiler ve oturma izni dolan yabancı uyruklu kişiler de bu tarihten itibaren sağlık hizmetlerinden bir yıl değil sadece altı ay yararlanacak.

Fransa Mülteci ve Vatansızları Koruma Dairesi’nin (Ofpra) sığınma başvurularını altı ay içinde sonuçlandıracak. Bunun için 200 yeni çalışan istihdam edildi. Bazı mülteci kampları kapatılacak.

Fransa’da nitelikli iş gücü yasasından yararlanarak çalışılabilir

Çalışma Bakanlığı bu şekilde her yıl yaklaşık 33 bin nitelikli çalışanın ülke geleceğini açıkladı. Çalışma Bakanı Muriel Penicaud bu kişilere süreli çalışma vizesi verileceğini, bunun için hükümetin her yıl nitelikli iş gücü açığı bulunan iş kollarını içeren bir liste hazırlayacağını kaydetti. Fransa’da özellikle teknik ressam, oto tamircisi, marangoz ve çatı ustası ihtiyacı bulunuyor.

Ekonomik ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenecek bir göç politikası Fransa’da ilk kez muhafazakar Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde gündeme gelmiş, ancak söz konusu plan hayata geçirilememişti. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise kota uygulamasına başta karşı çıkmıştı. Ancak çalışan bulma konusunda sıkıntı çeken firmalardan gelen yoğun talebin ardından Macron’un bu görüşünün değiştiği belirtiliyor.

Ekvator Haber, AFP,KNA,dpa,rtr/BW,AÜ

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.