Ekvator Haber

Flixbus Türkiye şehirlerarası otobüs yolculuğunu nasıl etkileyecek?

Türkiye’de otobüsçülük sistemi baştan yazılabilir. Yeni bir akım oluşabilir. Bakalım Flixbus Türkiye’de bir istihdam yaratacak mı yoksa var olan istihdamı da azaltacak mı?

Flixbus Türkiye şehirlerarası otobüs yolculuğunu nasıl etkileyecek?
Ragıp Kamil İlbeyi
Ragıp Kamil İlbeyi( ilbeyi@ekvatorhaber.com )
Ragıp Kamil İlbeyi çeşitli haber sitelerinde yayın yönetmenliği ve editörlük yaptı. Kanal 12 Televizyonu için çeşitli televizyon programları hazırlamış ve sunmuştur. İlbeyi, bağımsız gazeteci ve teolog olarak görev yapmaya devam etmektedir.
1.447
28 Ağustos 2019 - 12:27

Türkiye ulaşım pazarına giren Flixbus, şehirlerarası otobüs firmalarını ve yolcu taşımacılığını nasıl etkileyecek? Bu soruya cevap aracağız. Türkiye’nin pek çok firmasında yüzlerce otobüs yolculuğu yaptım. Ayrıca Avrupa ülkelerinde bir çok defa Flixbus ile de yolculuk ettim.

Sizler için Flixbus’u deneyimledim ve Türk otobüs firmaları ile kıyasladım. Türkiye’de şehirlerarası yolcu taşımacılığında çok şey değişeceğe benziyor…

Ragıp Kamil İlbeyi

TÜRKİYE OTOBÜSLERİNDEKİ KONFOR UÇAKLARDA YOK

Türkiye’de ilk otobüsle şehiriçi yolcu taşımacılığı 1927 yılında İstanbul’da başladı. Türkiye’nin ilk şehirlerarası otobüs firması ise 1926 yılında kurulan Kâmil Koç Otobüsleri A.Ş. idi….

Türkiye, şehirlerarası otobüs ulaşımı alanında dünyanın en iyisi. Otobüs ulaşımında hem köklü bir geçmişi hemde rekabet halinde olan firmaların kalite ve konforu arttırarak daha iyi kara ulaşımı sunmaları ile dünyanın en konforlu ve kaliteli otobüsleri Türkiye yollarında yolcu taşıyor.

BİR KUŞ SÜTÜ BİR DE EJDER MEYVELİ SMOOTHİE EKSİK!

Sıcak, soğuk içecekleri, tatlı tuzlu ikramları, yastık, battaniye, kulaklıkla dinlenilen radyo, internet bağlantısı, koltuk arkası televizyon, geniş koltuk araları, tek kişilik özel koltuklar, araç tuvaletleri, yolculuk öncesi ve sonrası ulaşım hizmetleri, tüm yolculuk boyunca sizinle ilgilenen güler yüzlü araç içi çalışanları ile bu konfor en iyi havayolu ulaşımı firmaları ile boy ölçüşüyor.

Ama Türkiye otobüs firmaları zorlu yıllar yaşıyor. Yaklaşık son 30 yıldır kazançları eskiye oranlara daha da azaldı. Son 10 sene ise daha önceki yılları arattı. Türkiye’nin en köklü otobüs firmaları iflas ediyor yada aralarında daha şanslı olanlar firmayı satarak yolcu otobüsü ulaşımı piyasasından çekiliyorlar.

Türkiye’nin en köklü ve kalitenin öncüsü, elit yolcu taşıyan Ulusoy Ulaşım iflas etmiş, onu Pamukkale takip etmiş, bu firma da iflas ettiğini duyurmuştu. Kamil Koç’un da zor günler yaşadığı biliniyordu. Ve 93 yıllık otobüs firması Kamil Koç Almanya merkezli Flixmobiliy GMBH şirketine satıldı. Avrupa’nın pek çok ülkesinde aktarmalı ve direk kara yolu yolcu ulaşımı yapan şirket her ülke ve eyalette çeşitli firmaları bünyesine katıyor. Firmaları satın alıyor yada firma standartları içinde çalışma hakkı tanıyor.

TÜRKİYE’NİN İLK OTOBÜS ŞİRKETİ KAMİL KOÇ’U ALMANLAR SATIN ALDI

Türkiye’nin ilk şehirlerarası otobüs firması 1926 yılında kurulan Kâmil Koç Otobüsleri A.Ş. idi. Türkiye’nin ilk kara yolu yolcu taşıma şirketi olarak 93 yıldır faaliyetlerine devam ediyordu. Kâmil Koç’un toplam 67 il, 271 ilçede ve 861 bilet satış noktası ve firmanın ortalama bin 100 araçlık filosu bulunuyordu. Kâmil Koç Otobüsleri A.Ş. bugün Türkiye’nin en büyük 500 firması arasında yer alıyor ancak Kâmil Koç ismi anılarda kalacak. Kamil Koç, 29 ülkede, 2 binden fazla noktaya günde 350 bin sefer sunan FlixBus kara yolu yolcu taşımacılığına katılacak.

50 LİRALIK BİLETİ 5 LİRAYA ALABİLİRSİNİZ

Şirket Avrupa’da ucuz bilet ile ulaşım ağı sunmakla tanınıyor. Türkiye’de aynı bilet sistemini uygulamak için Rekabet Kurulundan izin alınması gerekiyor. Flixbus bu doğrultuda başvurularını yaptı. İnternet üzerinden yada satış noktalarından bilet satan firma seferden günler önce çok uygun fiyatlara bilet satılına başlıyor. Sefer saati yaklaştıkça bilet fiyatları da artmaya başlıyor. Yolculuktan bir kaç gün önce alınan bilet ile yolculuk günü yada saati alınan biletin ücretleri farklı olabiliyor. Örneğin seferden bir hafta 5 TL’ye aldığınız bileti sefer saati 50 TL’ye almak zorunda kalabilirsiniz.

2011 yılında Almanya merkezli kurulan Flixmobiliy, Avrupa ve ABD’de Flixbus adıyla hizmet veriyor. 2013 yılında Alman otobüs piyasasının serbestleştirilmesinin ardından faaliyetlerine başlayan FlixBus, Almanya, İtalya, Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg ve Polonya gibi pek çok Avrupa ülkesinde pazar lideri haline geldi. Sektörde 10 binden fazla yeni iş imkanı oluşturdu. Şirketi, sadece 2018 yılında Avrupa ve ABD’de 45 milyon kişi tercihi etti. 3 binden fazla otobüsü ile Avrupa’nın en geniş otobüs ağı haline gelerek bugüne kadar 100 milyondan fazla insanı taşıdı.

SADECE OTOBÜSÇÜLÜK DEĞİL TREN ULAŞIMINDA DA İDDİALI

Avrupa bazı hatlarda elektrikli otobüs ile yolculuk düzenleyen şirket ABD’de de etkin olarak hizmet sunuyor ve ABD’nin 180 noktasından otobüs bağlantısı sağlamayı hedefliyor. Flixbus sadece kara taşımacılı yapmıyor. Demiryolu ulaşımında özel bir marka olarak yolcu taşımacılığı yapan şirket Almanya’nın Berlin, Hamburg, Köln, Stuttgart yolculukları düzenliyor ve markalarının adını taşıyan tren ulaşımı Almanya ve Avrupa’ya yaymayı hedefliyor.

FLİXBUS OTOBÜSLERİ İLE TÜRKİYE OTOBÜS FİRMALARI ARASINDA ÇOK FARK VAR

Flixbus’un sistemi Türkiye’den çok farklı. Türkler konforlu otobüslerde 5 yıldızlı yolculuklar yapmaya alıştılar ama aslında bunlar fiyat artışı olarak hep yolcuların cebinden çıktı. Türkiye’de akaryakıtın Avrupa’ya göre pahalı olması da ulaşım fiyatlarını artıran bir diğer etken.

Türkiye’de sıradan bir yolcu otobüsüne bindiğinizde, kolonya ve su ile karşılandıktan sonra, çeşitli sıcak ve soğuk içecekler, bazılarında bir kaç bazılarında en az 10 çeşit atıştırmalık, bisküvi, kimi firmalarda sabah kahvaltısı ile ağırlanıyorsunuz. İsterseniz yol boyu 10 bardak çay için kimse size ‘biletin parasını içtiğin çay ile mi çıkaracaksın’ diye sormaz. Ayrıca boynunuz ağrımasın ve rahat uyuyun diye bir yastık ve bir çok otobüste yolcu battaniyesi, koltuk arkası televizyonlar, sınırsız internet yol boyu müzik ve en arkada olsanız bile araç kamerası ile yolu izleme olanağına sahipsiniz.

TÜRK YOLCU OTOBÜSLERİNDEN ÇOK FARKLI BİR DENEYİM

Ama bunlar Flixbus sisteminde yok. Flixbus araçlarında tuvalet, priz ve internet bulunuyor. Bunun dışında her hangi bir içecek yada yiyecek ikramında bulunulmuyor. Suyu bile yanınızda götürmelisiniz. Araçlarında muavin yada servis memuru bulunmuyor. Bazı araçlarda içecek ve yiyecekler para karşılığı satılıyor. Dinlenme tesislerinde verilen 30 dakikalık molalarda yok Avrupa’da. Ama dinlenme tesislerine girmek Türkiye’de olabilir bunun için yeterli donanıma sahip tesisler bulunmakta. Berlin’den Bielefeld’e Flixbus ile yaptığım bir yolculukta araç kaptanı bir kaç defa aracı tır parkına çekip tuvaletin üzerinde bulunan tepsiyi eline alıp yolculara kahve, çay, kola, meyve suyu, jelibon, bisküvi gibi ürünler satıp ortalama 10 dakika bekleme süresinin ardından yolculuğa devam etmişti. Ayrıca Berlin’den hareket etmeden önce, bir yolcunun yolda yemek için çantasına döner koyduğunu gören otobüs kaptanı tüm yolcuların içinde ona bağırıp azarlamış ve ‘hemen o elindekini çöpe at yada otobüsten aşağı in’ diye bağırmıştı. Bu iyi izlenimler sunan bir deneyim değildi.

BAYAN YANI TARTIŞMASI ARTIK BİTİYOR KARMA KOLTUK DÖNEMİ BAŞLIYOR

Araç içinde kulaklıkla dinleyeceğiniz radyolar, koltuk arkası televizyonlar, geniş yada tek kişilik koltuklar bulunmuyor. Ayrıca almış olduğunuz bilette koltuğunuzun numarasını belirlemek için ek ücret ödemek zorundasınız. Bayan yanı tartışmaları da tamamen ortadan kalkıyor çünkü boş bulduğunuz koltuğa oturmak zorundasınız.

GECE 3’DE EŞİNİZ SİZE KAHVE PİŞİRMEZ AMA SERVİS MEMURLARI YOL BOYU HİZMETİNİZDE

Ancak Türkiye’deki otobüsler dünyanın en iyileri. Bu konfor evimizde yok. Örneğin gece saat 3’de eşinizden bir bardak kahve isteseniz ve eşiniz size boşanma davası açsa davayı kazanabilme ihtimali çok fazla ancak ne yaparlarsa yapsınlar neredeyse hiç bir yolcuyu memnun edemeyen servis memurları gecenin 3’ünde size kesinlikle bir kahve getirecekler ve afiyet olsun diyeceklerdir.

Avrupa’da koltuk arkası televizyon, geniş koltuklar ve benzeri olmasa da Türkiye’deki araçlarda bunlar var ve muhtemelen bunlar araçlardan sökülmeyecek. Muhtemelen araç içi ikram servisi, servis memuru, muavin olmadan hizmet verilmeye devam edecek. Ya araç içinde parasını ödeyip içeceksiniz kahvenizi yada termos ve su şişesi ile yolculuk yapacaksınız.

FLİXBUS’U DİĞERLERİNDEN AYIRAN EN ÖNEMLİ ÖZELLİK NEDİR?

Flixbus’un en büyük ayrıcalığı ucuz bilet sunması. Ayrıca otobüsleri de en son çıkan modellerden oluşuyor. Çevreye duyarlı yakıtlar kullanıyor ve daha az emisyon salınımı için mücadele edip çevreyi korumaya çalışıyor. Dünyadaki ve Türkiye’deki ekonomik dalgalanmalar herkesin malumu. Ucuz bilet olsun yeter ki çay kahve koltuk arkası TV olmasa da olur diyen milyonlarca yolcu yolculukları için Flixbus’u seçeceklerdir.

Türk otobüs firmaları da ya benzer bir uygulamaya geçecekler yada firmalarını kapatmak, iflas etmek zorunda kalacaklar. Bazı otobüs firmalarının bir araya gelip ortak bir şirket ile daha kurumsal bir yapı oluşturup Türkiye’de Flixbus’a rakip olarak piyasada varlıklarını sürdürmeleri düşünülebilir. Ancak Flixbus direk yada aktarmalı seferleri ile Avrupa’da pek çok bölgeye seyahat imkanı sunuyor. Ancak aktarmalı yolculuklarda bekleme süresi bazen bir günü bile bulabiliyor ve Avrupa’da Türkiye’deki otogarlarda yok. Bir gün boyunca otobüs durağında yada tren istasyonunda belki de bir parkta Flixbus’u bekleyebilirsiniz. Ancak bunu bir avantaja da dönüştürmek ve daha fazla şehir görmek de sizin elinizde.

Türkiye’de otobüsçülük sistemi baştan yazılabilir. Yeni bir akım oluşabilir. Bakalım Flixbus Türkiye’de bir istihdam yaratacak mı yoksa var olan istihdamı da azaltacak mı?

© ekvatorhaber.com