erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Filistin’de dünyanın en eski İsa Mesih resmi bulundu

Filistin’de dünyanın en eski İsa Mesih resmi bulundu
94
16 Kasım 2018 - 15:30

Filistin’de yer alan Nakab Çölü’nde (Negev) Bizans döneminden kalma bir kilisenin kubbe duvarında İsa Mesih’in resmedilmiş ikonik portresi bulundu. Ancak İsa Mesih’in resminin Batı kiliselerindeki resimlerle hiç ilgisi yok!

Dünyada bulunan en eski İsa Mesih resmi

Uzmanlar, ” İsa Mesih kısa ve kıvırcık saçlı biraz uzun burunlu, Böylesine önemli ve hassas bir Bizans eserini korumak için gerekli şartları ve önlemleri belirleyeceğiz.”

Resim, “Filistin’deki son büyüleyici arkeolojik keşif…”

Shivta köyünde milattan sonra 6’ncı yüzyılda çizildiği öngörülen resim, Hayfa Üniversitesi sanat tarihçileri ve arkeologları tarafından incelenmeye başlandı. Kilise harabesinde bir sanat tarihçisinin keşfettiği duvardaki resimde Hz. İsa’nın yüzü ile kısa ve kıvırcık saçları görülüyor.

EuroNews’ın haberine göre sanat tarihçileri ve arkeologlar Hz. İsa’nın resminin bulunmasının başlı başına önemli bir keşif olduğunu belirtiyor. Kısa saçlı ikonografik sanatın Mısır ve Filistin’de oldukça yaygın olduğu, daha sonra da Bizanslılar’a geçtiği ifade ediliyor.

Batı’da çizilen İsa Mesih tasvirlerine asla benzemiyor

Uzmanlar İsa’nın Batı’daki uzun saçlı ve bazen de sakallı tasvirinin aksine bu çizimde kısa saçlı, hafif uzun yüzlü ve nispeten uzun burnu ile dikkat çektiğini belirtiyor.

Cambridge Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, çizimde kullanılan boya, teknik ve materyallerin inceleneceği kaydedilirken; resmin görünmeyen kısmının çamur ve toz altında kaldığı bilgisine yer verildi. Ayrıca açıklamada, “Böylesine önemli ve hassas bir Bizans eserini korumak için gerekli şartları ve önlemleri belirleyeceğiz” dendi.

Filistin’deki son büyüleyici arkeolojik keşif

Resim, “eski Filistin’deki son büyüleyici arkeolojik keşif” olarak yorumlandı.

Nakab Çölü’nde daha önce yapılan çalışmalar sırasında antik su sarnıcı bulunmuştu. Sitedeki çalışmalar Avrupa Araştırma Konseyi tarafından finanse ediliyor.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.