02 Temmuz 2019

Esad Coşan: Yalnız Allah’a kul olun Allah’a tabi olun!

Mahmut Esad Coşan (ra: Allah ona rahmet etsin) Türkiye’den çıkan, dini Allah’a has kılan, Allah ile aldatan şeytanlarla savaşan, sorgulayan, çok okuyan, hem dini ilimlere hem siyasi ilimlere vakıf; Türk, Arap ve Fars kültürü üzerine çalışmalar yapmış, bir dönem önderliğini yürüttüğü tarikatın yönetimini bile kendi isteği ile bırakmış, servet biriktirmek için insanları din ile uyuşturmamış, uygar, akıllı, zeki, üreten, bilim ve teknolojiyi elinde bulunduran, öz değerlerini koruyan Müslüman Türklerin varlıklarına ve törelerine sahip çıkması için mücadele etmiş olan muhterem bir Anadolu insanı, hayır ile yad edilen bir muvahhittir.

Türkiye’de milyonlarca insan onlarca tarikat – cemaat ve şeyhlerinin adını biliyor ancak İskenderpaşa ve Esad Coşan pek tanınmıyor. Bunun nedeni onun gösteriş ve kibirden uzak, doğal bir Anadolu insanı, medrese ve üniversitelerde ilim tahsil eden, köklerine bağlı, Çanakkaleli yiğit bir insan olmasıydı.

Çok cemaat tarikat tanıdım. Yıllarca ders halklarında oturdum. Kimi cemaatlerin medreselerinde okudum. Tanıdığım cemaatlerin biri de İskenderpaşa’dır. Allah şahittir ki bu cemaat içinde pek çok eğitimli, kendi yağında kavrulan, güzel işler yapan, okuyan, kendisini geliştiren, komşuluk ve yurttaşlık hakkına sahip çıkan, Müslüman kardeşini koruyan çok değerli insanlar ile tanıştım.

Ne zaman aklıma gelseler her biri için dua ederim. Mahmut Esad Coşan rahmetullahi aleyh ise asla başkaları ile karıştırılmaması gereken hakkaniyetli bir öğretmen, bir alim ve şeyhtir.

Kötü örnekler çok diye iyi olana da iftira atamazsınız. Bu İslam dininin kaynağı Kuran’dır. Açıp Kuran’a bakarsınız ve dinde neyin olup olmadığını görürsünüz. Kuran’da olanı yaşama uygulayan son elçinin yaşamına bakarsınız. O ve örnek ailesi ile ona bağlı temiz dostları bizler için gayet güzel örneklerdir. İnanıyorum ki Mahmud Esad Coşan’da sıratı müstakim üzere yaşadı ve yol onu Allah’a kavuşturdu. Ve Allah’tan diliyorum ki bizler de ve İskenderpaşa içindeki Müminlerde yalnız Allah’a kul olarak ebedi saadete ulaşacaklardır.

Mahmut Esad Coşan Hocanın yazdığı son makale

“İslam’da cemaatle beraber olunması tavsiye edilir. Cemaatle beraber olmak “hakla”, “hakikatle” beraber olmaktır! Tek başına olsa bile, hakikatle beraber olan cemaattir. Hakikatten kopmuş olanlar, milyonlarca da olsa tefrikadadır.”

İSLAM ALEMİ EMPERYALİST KUŞATMA ALTINDADIR

“Bugün maalesef tüm İslâm âlemi emperyalist güçlerin sultası altındadır. Kuş uçurtmazlar, takip ederler… Hem de kendisi takip etmez… Amerika seni John’la takip etmez, Smith’le takip etmez. Adı senin benim gibi olan Müslümanla takip eder; canına okur. O milletin içinden çıkmış hain vasıtasıyla takip eder ve millete en büyük zararı, kendi içinden çıkmış insanlara yaptırır. Parayla satın alır, ajan edinir ve öyle kullanır.”

EMPERYALİSTLER MÜSLÜMANLARI CAHİLLER ELİYLE KULLANIYOR

“Herkese ajan demiyoruz; metot bilmediğinden, ilimden uzak olduğundan emperyalist onu kullanır, fark etmez. Sahte bir takım organizasyonlar var, topluyorlar insanları etraflarında, ondan sonra onları toptan satıyorlar! Götürüyor, olmadık yere bağlıyor… Mü’min feraset gözüyle bunları anlayabilmeli. Hizmet ediyorum diyen insanları, organizasyonları irfan teraziniz ile tartın!”

İNSANLARA CEMAATLERE TARİKATLARA ORGANİZASYONLARA PARTİLERE KÖRÜ KÖRÜNE BAĞLANMAYIN HÜR OLUN!

“Böyle birtakım insanlara, organizasyonlara körü körüne bağlanmayın! Her birinize istiklâl tavsiye ediyorum. Hür olun, hizmeti kendiniz tespit edin, yapmaya çalışın!”

“Emperyalistlerin türlü oyunları var. İslâm, bir kimsenin hizmetiyle yürüyecek hâle gelirse, o kimseyi yok ederler, öldürürler, satın alırlar, tehdit ederler. Ne yapmak lâzım? Hizmeti yaygınlaştırmak lâzım, herkesin lider olması lâzım. “Tek lider, vazgeçilmez insan…” diye bir şey olmaz. Bakın, Filistinli çocuklarla niye başa çıkamıyorlar? Hepsi lider.”

“Bir lidere, tek hocaya, tek ekibe bağladığı bir yığın insanı, böyle üzüm salkımını sapından tutar gibi, istediği yere götürüyor!”

SADECE ALLAH’A TABİ OLUN ALLAH’IN DİNİNE HİZMET EDİN

“Onun için, teşkilât kurdurtuyorlar; teşkilâtın başına kendi adamlarını –hain bir kimseyi– koyuyorlar. Öteki insanların hepsini, üzüm salkımı gibi oraya buraya götürüyorlar.”

“Müsaadeli, ağabeyli, bilmem neyli hizmet olmaz… Tâbî olmayın kimseye!

Bana da tabi olmayın!

Bana tabi olursanız, beni sıkıştırırlar. Ondan sonra,

“Sen bu adamlarına şöyle yap!” derler.
İslâm’a, Allah’ın emrine tabi olun!

Allah’ın dinine hizmet edin!

TEK BAŞINA DA KALSAN DOĞRU İLE BERABER OL!

Tek başınıza olsanız da, hakla beraber olun!

O zaman İslâm kalkınır; başka türlü kalkınamaz!

“Aa, efendim, dirlik, düzenlik, birlik, beraberlik, organizasyon bozulmasın” diyorlar.

“Her biriniz İslâm için, kendinizin dünyada kalmış tek adam olduğunuzu düşünün. Ama senin gibi aynı hedefe yürüyen başka insanlar varsa; onlarla da işbirliği yap! Yapmıyorsa, silkele at be!

Sen onu sırtında taşımak zorunda mısın?

Beni sırtında taşımak zorunda mısın?

Kimse kimseye hürriyetini vermesin!

İNSAN ANCAK ALLAH’A KULDUR!

Hürriyet aziz şeydir. İnsan, ancak Allah’a kul olur.

“Allahım! Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz”

5 Mayıs 1990
Prof.Dr. M.Esat Coşan

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ