erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Erdoğan – Trump görüşmesine ABD’li senatörler tepkili

Erdoğan – Trump görüşmesine ABD’li senatörler tepkili
93
07 Kasım 2019 - 12:33

Erdoğan – Trump görüşmesine ABD’li senatörler tepkili Türkiye’nin ekonomisinin yok edilmesini ve Erdoğan’ın ABD ziyaretinin iptal edilmesini istediler.

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump 13 Kasım’da Washington’da bir görüşme gerçekleştirecek. ABD’li Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörlerden oluşan bir grup ise Erdoğan’ın ziyaretinin iptal edilmesini istiyor. Demokrat partili senatör Richard Blumenthal ‘Erdoğan’ı savaş suçlusu’ olarak niteleyip ABD’nin Kürt ortaklarına saldırdığını söyledi. Diğer senatörler ise Trump’ın Türkiye ekonomisini yok ederim sözünü gerçekleştirmesini, Türkiye ekonomisinin yok edilmesini ve Erdoğan’ın ziyaretinin iptal edilmesini istiyor. Trump ise Erdoğan’ı sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Ekvator Haber Merkezi

Türkiye ABD ilişkileri gerginmiş gibi görünüyor

Trump’ın diplomasi tarihinde görülmemiş bir nezaketsizlik olarak adlandırılan Erdoğan’ı aşağılayan mektubu, Barış Pınarı Operasyonunda Türkiye’nin yalnız bırakılması ve Kürtlerle savaşıyor olarak nitelenmesi ve son olarak ABD Temsilciler Meclisi’nde, 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyan tasarı ve Türkiye’ye yaptırım uygulanmasına yönelik alınan kararlar ABD-Türkiye ilişkilerini gerginleştirmiş gibi görünüyordu.

Türk halkının aklındaki soru: Trump’ın mektubundan sonra, Reis ABD’ye gider mi?

Bu olaylar yaşanmadan önce Erdoğan ABD’ye gideceğini duyurmuş, ancak yaşanan olaylardan dolayı ABD’ye gidip gitmemekte kararsız kalmıştı. Çünkü Türkiye halkı mektup cevabının verilmediğini, Türkiye’nin aşağılandığını düşünüyor ve böyle bir ortamda Erdoğan’ın ABD’ye gitmesi halk nezdinde ki itibarını sarsan bir gelişme.

Erdoğan TBMM’deki AKP Grup Toplantısındaki konuşmasında, ABD ziyaretine Trump ile yapacağı telefon görüşmesi sonrası karar vereceğini de açıklamıştı.

Erdoğan’ın ABD ziyareti Twitter ve Cumhurbaşkanlığı sitelerinden duyuruldu.

Trump Erdoğan’ı sabırsızlıkla bekliyor

ABD başkanı Donald Trump Twitter hesabından Erdoğan ileABD Washington White House toplantısını tweet ile duyurdu - ekvatorhaber
ABD Başkanı Donald Trump Twitter hesabından Erdoğan ile ABD Washington DC White House toplantısını tweet ile duyurdu.

Erdoğan ve Trump arasında beklenen telefon görüşmesi gerçekleşti ve Erdoğan Washington’a gitme kararı aldı. Görüşme kararını her iki lider de duyururken, Trump’ın mesajı daha ilginçti.

Trump, Erdoğan ile Kürtlerle düşmanlığa son verilmesini konuştuk

“Suriye ile sınırları, terörün kökünün kurutulmasını, Kürtlerle düşmanlık haline son verilmesini ve pek çok diğer konuyu da konuştuk. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı haftaya Çarşamba günü, 13 Kasım tarihinde Beyaz Saray’da görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.”

Erdoğan – Trump görüşmesine ABD’li senatörler tepkili | Türkiye’ye yaptırımlar uygulansın

Cumhuriyetçi ve Demokratlardan oluşan bir grup senatör Erdoğan’ın ABD’ye gelerek Trump ile görüşmesine karşı çıktı. Bununla birlikte ziyaretin iptal edilmesini ve Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını talep etti.

Cumhuriyetçi senatörler Lindsey Graham ve Marsha Blackburn ile Demokrat senatörler Chris Van Hollen, Richard Blumental ve Jeanne Shaheen, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo‘ya bir mektup yazarak, Türkiye’nin Suriye’de ateşkes anlaşmasını ihlal duyumları olduğunu belirterek bu haberlerin doğru olması durumunda Türkiye’ye sert yaptırımlar uygulanmasını talep etti.

Senatörlerden Trump’a çağrı ‘Türkiye’nin ekonomisini yok edin’

Senatörlerin mektubunda ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakatta öngörülen “güvenli bölge” alanının dışında Türk güçlerin faal olduğu, “Türk askerleri ya da Türkiye destekli güçlerin Tel Tamer yakınlarındaki Kürt güçlere saldırdığı” yönündeki haberlere dikkat çekilerek “Başkan Trump çeşitli vesilelerle, Türkiye’nin taahhütlerine aykırı davranması durumunda ‘Türk ekonomisini yok etme’ tehdidinde bulunmuştur. Bu tutum gereğince ABD yönetimini 17 Ekim mutabakatının uygulanması için, sert ekonomik yaptırımları da içeren acil önlemler almaya çağırıyoruz” ifadesine yer verildi.

Demokrat partili senatör Richard Blumenthal: ‘Erdoğan savaş suçlusu’

Demokrat partili senatör Richard Blumenthal Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Erdoğan’ı savaş suçu işlemekle suçlayarak Erdoğan’ı Washington’a davet eden Başkan Trump‘ı eleştirdi. Blumenthal, “ABD, savaş suçları işlemiş birini Beyaz Saray’a davet ederek ödüllendirmemelidir. Trump’ın Erdoğan’ı akşam yemeğinde yedirip içirmedeki ısrarı, Türkiye’nin Suriye’deki saldırganlığının ve Kürt ortaklarımıza yönelik saldırılarının şoke edici bir şekilde göz ardı edilmesidir” ifadelerini kullandı.

Demokrat partili senatör Hollen: Erdoğan SDG komutani Mazlum Kobani’yi öldürmek istiyor Erdoğan’ın ziyareti iptal edilsin

Demokrat partili senatör Chris Van Hollen da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Trump’ın Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde “Kürtlerle düşmanlığın sona erdirilmesi” konusunu da ele aldıkları yönündeki açıklamasına istinaden, Erdoğan’ın Suriye Demokratik Güçleri komutanı Mazlum Kobani’yi öldürmek istediğini, Trump’ın daveti geri çekmesi gerektiğini kaydetti.

Trump, Türkiye’nin savaş suçu işlediğini kabul etti

Van Hollen, “Erdoğan, bize IŞİD’le savaşta yardım eden Suriyeli Kürt güçlerin lideri General Mazlum’a suikast düzenlemek istediğini söyledi. Trump’ın kendi hükümeti Türk destekli güçlerin savaş suçu işlediğini kabul etti. Tüm senatörler Trump’ı (Erdoğan’a yapılan daveti) geri çekmeye çağırmalıdır” mesajı verdi.

Trump’ın Suriye’den asker çekme kararının en ateşli muhalifleri arasında yer alan söz konusu senatörler, ABD’nin IŞİD’e karşı savaşan Kürt müttefiklerini yüz üstü bıraktığı eleştirisinde bulunmuştu.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Ankara’ya geliyor

Bu arada ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin Cuma günü Türkiye’yi ziyaret edecek. Ankara’da Savunma ve Dışişleri bakanlıklarında temaslarda bulunacağı bildirildi.

Ekvator Haber, DW, Twitter, T.C. Cumhurbaşkanlığı

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.