erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Erdoğan Almanya’da siyasi parti kurdurdu

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan Almanya’da siyasi parti kurdurdu iddiası Almanya’da en çok konuşulan konulardan biri. Almanların kuşku ile yaklaştığı partiyi Alman polisi takibe aldı.

Erdoğan Almanya’da siyasi parti kurdurdu
186
01 Aralık 2019 - 11:27

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan Almanya’da siyasi parti kurdurdu iddiası Almanya’da en çok konuşulan konulardan biri. Türk partisi olarak ünlenen parti AKP ve Erdoğan yanlısı bir politika yürütüyor. Almanların kuşku ile yaklaştığı partiyi Alman polisi takibe aldı.

Tele 1 televizyonunda gündem değerlendirmeleri yapan gazeteci Can Ataklı, Almanya ve Türkiye gündemini sarsıcı bir yazı kaleme aldı.

Erdoğan Almanya’da siyasi parti kurdurdu iddiası!

Ataklı yazısında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da Almanyalı Türkler üzerinden siyaset yapan bir siyasi parti kurdurttuğunu, bu partinin adının Nazi yanlısı ırkçı ve İslam karşıtı parti AfD ile benzer olduğunu iddia etti.

Erdoğan’ın Almanya’da kurdurduğu iddia edilen parti polis takibinde

Halk tarafından AKP’nin yayın organlarından biri olarak tanınan, AKP’ye yakınlığı ile bilinen Yeni Şafak Gazetesi’nde yer alan bir haber de Almanya’daki Türk partisine hiç bir bankanın hesap açmadığı bu nedenle partinin üyelik ücretlerini toplayamadığı aktarılıyor.

Bu haber Can Ataklı’nın dikkatini çekiyor. Çünkü Almanya’da, Almanya’nın değerlerine ve kazanımlarına saygı duyup bu değerleri koruyan ve yaşatan, siyaset yapmak için gerekli şartlara sahip olan her milletten insan özgürce siyaset yapabiliyor, seçme ve seçilme hakkını kullanabiliyor. Hatta federatif bir devlet olan Almanya’nın eyaletlerini bile yönetebiliyor.

Almanya’da Türkler özgürce siyaset yapabiliyor ve eyalet başkentlerini dahi yönetebiliyor. Bunun en son örneği Türk kökenli Hannover Belediye Başkanı Belit Onay olmuştu.

Almanya etnik ayrım yapmadan herkese eşit seçme ve seçilme hakkı tanımışken bu parti neden polis takibinde ve bankalarda hesap açamıyor?

3 yıldır banka hesabı açamayan Türk partisi

Ataklı’nın yazısından o bölüm şöyle:

Tele1’deki sabah yayınında dün Yeni Şafak gazetesine bakarken bir haber dikkatimi çekti.

Başlığı “AD üç yıldır banka hesabı açamıyor” olan habere göre, Almanya’daki Türk partisi AD’ye hiçbir bankanın hesap açmadığı, bu nedenle partinin aidatları bile toplayamadığı belirtiliyordu. (Yeni Şafak’ta yer alan bu haber ADD partisinin kurucularından olan Halil Ertem’in kendisinin kaleme aldığı bir yazıdır.)

Ben de yayında “Bu olacak iş değil, Hannover Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na bir Türk seçilebilirken, bir Türk partisine neden hesap bile açtırılmasın?” diye sormuştum.

Yayından sonra haberin detaylarını inceleyip AD’nin ne olduğuna baktım.

Erdoğan yanlısı propagandalar

Almanların biraz kuşkuyla baktıkları “Allianz Deutcher Demokraten” isimli partinin tanıtım afişlerinde bile Erdoğan’ın fotoğrafı var. Bu afiş, Alman seçimleri sırasında Erdoğan’ın Almanya’daki Türklere “Bize dost olanlara oy verin” çağrısı üzerine hazırlanmış.

Türk partisi olarak ünlenen parti AKP ve Erdoğan yanlısı bir politika yürüttüğü iddia ediliyor

Türk partisi olarak ünlenen parti AKP ve Erdoğan yanlısı bir politika yürüttüğü iddia ediliyor

Bu parti Berlin’de, AKP’liler tarafından 2017’de kurulmuş. İlk başkanı bizzat Erdoğan tarafından desteklenen Remzi Aru imiş.

Tipik bir Nazi partisi gibi çalışıyorlarmış.

Üstelik Alman Neo-Nazi Partisi AfD ile isim benzerliği nedeniyle mahkemelik de olmuşlar.

‘Özel Hareketçiler’ adını verdikleri bir tür gençlik örgütü gibi çalışan organları nedeniyle Alman polisinin sürekli takibindeymiş.

Partinin açılışı için Anadolu Ajansı ve TRT, özel bir ekip görevlendirmiş.

Oy oranı binde bir bile olmayan bu partinin, Erdoğan ve ekibi tarafından yönlendirildiği de söyleniyor.

Anladığım kadarıyla Alman devleti bu partinin nasıl bir parti olduğunu anlamış ve ona göre de önlemler almış.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.