erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Emekçi peygamberlerin sırtından geçinen din adamları

Emekçi peygamberlerin sırtından geçinen din adamları
Ragıp Kamil İlbeyi( ilbeyi@ekvatorhaber.com )
Ragıp Kamil İlbeyi çeşitli haber sitelerinde yayın yönetmenliği ve editörlük yaptı. Kanal 12 Televizyonu için çeşitli televizyon programları hazırlamış ve sunmuştur. İlbeyi, bağımsız gazeteci ve teolog olarak görev yapmaya devam etmektedir.
88
12 Mayıs 2019 - 13:48

Peygamberlerin her birinin mesleği vardı. Kimi çoban, kimi doktordu. Aralarında devlet yöneticileri ve bakanlarda da vardı, terzi, çiftçi, iş adamı da. Peki peygamberlerin varisçisi olduklarını iddia eden din adamlarının meslekleri nelerdir?

Ragıp Kamil İlbeyi

Emekçi peygamberlerin sırtından geçinen din adamları – Ragıp Kamil İlbeyi

Onurlu, erdemli, ilkeli mümin bir din adamı arıyorsan; din adamlığı dışında bir mesleği olan, yeri geldiğinde inşaatta amele, yer geldiğinde pazarda limon satmaktan gocunmayacak, helal kazanç için emek verip hamallık yapabilen, gösteriş ve ikiyüzlülükten sakınan, doğal insanları ara ve eğer bulursan haber ver.
Bulmak imkansız değil ama nadirdir.

Bir de Allah’ın elçileri vardı. Onlar Allah’tan vahiy alır, insanların kurtuluşu için çalışır ve çabalardı. Horlanır, ötekileştirilir, dayak yer, işkence görür, hakarete uğrar, öldürülürlerdi.
Onların her biri birer peygamberdi ve hepsinin birer mesleği vardı. Toplum ve insanlığa yarar sağlıyor, üretiyor, geçimlerinin alınlarının teri ile kazanıyorlardı.

PEYGAMBERLERİN MESLEKLERİ

Muhammed peygamber küçük yaşlarında çoban gençlik çağında iş adamı peygamberlikle birlikte elçi, öğretmen, komutan, devlet başkanı…

Davut peygamber demirci, İsa peygamber hekimdi ve geçimini avcılık ile elde ederdi ayrıca da o da çobanlık yapıştır. Salih, Yakub ve İshak peygamberlerde hayvancılıkla geçinirdi.

Zekeriya peygamber bir marangozdu. Lokman peygamber doktor ve eczacı, Üzeyir peygamber bahçıvan, İlyas peygamber dokumacı-terzi, Zulkifl peygamber fırıncı, Süleyman peygamber devlet yöneticisi ve bakırı ilk işleyen hakkak ve mimardır.

Musa peygamber ise hem çobanlık yapmış, hem Şuayb peygamberin hizmetinde çalışmış bir ihtiyarın yaşamına yardımcı olmuştu. Şuayb ve Eyüp peygamber ziraatla uğraşır, Yusuf peygamber ise saati ilk icat eden, toprak mahsulleri ofisini ilk defa kuran, devlet yöneticisi bir peygamberdi.

İsmail peygamber de kara ve denizlerde avlanırdı. Ve onun 70 dil bildiği rivayet edilmiş ki o bir tercümandır. İbrahim peygamber bir mimar ve sanatçıydı. Hud peygamber ise uluslararası ticaret yapan bir iş adamıydı.

Nuh peygamber marangoz ve daha önce bilinmeyen bir teknik ile gemi inşa eden bir zanaatkar ve gemi kaptanıydı. İdris peygamber iğneyi ilk icat eden, dokumayı geliştiren bir terziydi. Şid peygamber de dokumacı ve hallacdı.

Adem peygamber ise tarihin bildiği ilk çiftiydi.

Allah’ın tüm elçileri, çalışkan, meslek sahibi, kendisini geliştirmiş, toplum içinde sevilen ve sayılan, emek vereni alın teri döken, sanatkar, zanaatkar, iş adamı veya devlet yöneticisiydi. Hiç biri insanları ve meslekleri küçümsemez, çevrelerindeki insanlarla dayanışma içinde olur küçükleri sever, büyükleri sayar, insanlara yardım ederdi.
Unutmayın İslam’ın ilk şehidi Sümeyye ne cehennem ne cennet korkusu ile canını kurban etti. Sümeyye, Muhammed peygambere güvendi ve onu sevdi. Çünkü ilk defa birisi ona insan olduğunu hatırlatmış, meleklerin, peygamberlerin ve salih insanların yurdunu onun ayaklarının altına sermişti. Sümeyye Muhammed peygambere güvendi… İnsanlar ona güvendi. Güvenilir Muhammed…

İnsanların dinledikleri peygamber Muhammed değil güvenilir Muhammed’di. Çünkü insanlar onun etrafına peygamber olduğundan ziyade, temiz, pak, doğru sözlü, güvenilir olduğu için toplanmıştı.

Peki sormak isterim peygamberin minberinde oturan sözde din adamları neden Müslümanların güvenlerini suistimal ediyorlar ve dilleri ile davranışları devasa bir çelişki yaratıyor?

Ragıp Kamil İlbeyi

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.