erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Covid-19 aşısı için mavi kan kullanılacak | Mavi kan nedir?

Covid-19 aşısı için mavi kan kullanılacak | Mavi kan nedir?
Ayşegül Gökdemir
Ayşegül Gökdemir( gokdemira@yahoo.com )
5.039
03 Temmuz 2020 - 23:20

İsviçre’deki Lozan kliniği Covid-19 aşısı üretmek için mavi kanı kullanmayı planlıyor. Peki mavi kan nedir?

ABD’nin doğu Atlantik kıyısında deniz canlıları için besin kaynağı olan kabukluların, bir süre sonra  önemli ölçüde azalacağından çevre korumacıları endişe duyuyorlar; ABD’nin Atlantik kıyısında deniz canlılarının ve bölgede yaşayan kuşların temel besin kaynağı olan at nalı yengeçleri yumurtalarını bırakmak üzere ABD’nin orta Atlantik’teki sahillerine geliyor.

Yüz binlerce at nalı yengeci her bahar bu sahilleri ziyaret ettiğinde onları bekleyen sadece deniz canlıları ile kuşlar değildir.

MAVİ KAN!

Mavi kan nedir?

At nalı yengeçlerinin yüz milyonlarca yıl hiç değişmeyen özelliğidir. Yengeç olarak bilinmesine rağmen örümcek veya akrep ile akrabadır. Anotomik belirgin özelliği dokuz tane göze sahiptir; iki tanesi birleşiktir, yedi tane basit göz vardır.

Fakat ilaç şirketleri için at nalı yengeçlerinin en değerli özelliği, sahip oldukları mavi kandır.

İnsan canlısı için tehlikeli hastalıklar endotoksin (bakteri gibi patojenlerin içinde bulunan potansiyel olarak toksik olabilecek bileşikler)ile etkileşime girdiğinde amebosit (alyuvarlar için kullanılan eski bir tıb deyimi) pıhtılaşmayı sağlayarak toksik maddelerin izole edilmesini sağlar.

1 Haziran 2020’de ABD ilaç ve diğer medikal ürünler için standartları belirleyen Farmakopesi rAC’nin at nalı yengecinden alınan kan ile insan yapısındaki lizat (hücre duvarı) farklılığını gerekçe göstererek farmakolojide kullanılamayacağını, güvenilir olmadığını beyan ederek lisans ve standart talebini reddetti.

İsviçre’deki Lozan kliniği Covid-19 aşısı üretmek için mavi kanı kullanmayı planlıyor. Henüz deneme aşamasında olan aşının, önümüzdeki günlerde hazır olacağını iddia ettiler.

Kaynak: NGS


© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.