erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Eğer Covid-19 yoksa Türkmenistan hangi hastalık için önlem alıyor?

Dünya Sağlık Örgütü Türkmenistan’da Covid-19 denetimine başladığında Türkmenler maske takmaya başladı. DSÖ çalışmalarını tamamladı ve ülkede korona virüs olmadığı açıklandı. Peki, halk neden maske takıyor? Koronavirüsün yayılmasını önlemek için mi yoksa ülke yönetiminin açıkladığı gibi tozun solunmasından kaçınmak için mi?

Eğer Covid-19 yoksa Türkmenistan hangi hastalık için önlem alıyor?
Ragıp Kamil İlbeyi
Ragıp Kamil İlbeyi( ilbeyi@ekvatorhaber.com )
Ragıp Kamil İlbeyi çeşitli haber sitelerinde yayın yönetmenliği ve editörlük yaptı. Kanal 12 Televizyonu için çeşitli televizyon programları hazırlamış ve sunmuştur. İlbeyi, bağımsız gazeteci ve teolog olarak görev yapmaya devam etmektedir.
3.999
23 Temmuz 2020 - 3:43

Türkmenistan’da ve yurt dışında yaşayan Türkmenistanlıların kafaları bu günlerde karışık: Eğer Covid-19 yoksa Türkmenistan hangi hastalık için önlem alıyor?

Dünya Sağlık Örgütü Türkmenistan’da Covid-19 denetimine başladığında Türkmenler maske takmaya başladı. DSÖ çalışmalarını tamamladı ve ülkede korona virüs olmadığı açıklandı. Peki, halk neden maske takıyor? Koronavirüsün yayılmasını önlemek için mi yoksa ülke yönetiminin açıkladığı gibi tozun solunmasından kaçınmak için mi? 

Türkmenistan’da Covid-19 coronavirus var mı?

Türkmenistan yetkilileri halkı alerjik rahatsızlıklardan ve tozdan koromak mı istiyor yoksa koronavirüs vakalarını mı gizliyor?

Turkmen-Portal, 7 Temmuz’da insanların kendilerini tozdan nasıl koruyabileceğine dair bir ipucu listesi yayınladı. Makale, yetkililerin havada anormal bir toz yoğunluğu belirlediklerini ve başkent Aşkabat ve çevre sakinleri için maske takmalarını önerdiğini belirtti. Bununla yetinmeyerek, odaların mümkün olduğunca havalandırılması ve ellerin en az 20 saniye boyunca iyice yıkanmasını da önerdiler. Tozdan korunacaksa insanlar evlerini sık sık mı havalandırmalı?

Bu öneriler, Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) bir heyetin Türkmenistan’ı ziyaret ettiği bir zamanda yapıldı. DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kluge, aylarca süren görüşmelerden sonra, DSÖ’nün korona virüsü ile ilgili durumu değerlendirmek için 6 Temmuz’da Türkmenistan’ı ziyaret edeceğini Twitter’da açıklamıştı.

Resmi bilgilere göre, Türkmenistan’da Covid-19 vakası yok. Ancak ilkbahardan bu yana şüpheler arttı. Örneğin, Mayıs ayında, ABD menşeli medya şirketi Radio Free Europe’un Türkmen servisi olan Radio Azatlyk, Aşkabat’taki mezarlıkların olağandışı bir oranda dolduğunu bildirdi. Azatlık’ın haberine göre buraya akciğer hastalıklarından, zatürreden ölen insanlar gömüldü. Türkmenistan’da korona virüsü olan hastaların zatürre diye kayıtlara geçirildiği söyleniyor. Türkmenistan’ın DSÖ denetimine izin vermeyi uzun zamandır reddetti. Dünya Sağlık Örgütü Türkmenistan’ı ziyaret etse bile, rejim bu kontrolleri atlatacak planlarını uygulamak için 6 ay zaman kazanmıştı.

Türkiyeli Türkmen gazeteci Ragıp Kamil İlbeyi, zatürreden öldüğü açıklanan, ancak, yakınları ve Türkmen halkı tarafından koronavirüsten öldüğü iddia edilen, Türkiye’nin Aşkabat Konsolosluğu Din hizmetleri Müsteşarı Kemal Uçkun’un şüpheli ölümünü haberleştirmişti.

Eğer Covid-19 yoksa Türkmenistan hangi hastalık için önlem alıyor?

Türkmenlere önlem alınması gerektiği çağrısı yapılıyor ancak Türkmenlerin neye karşı önlem alması gerektiği belirsizliğini koruyor.

Bazı bilgiler sanitasyonu uygulamak için bir bahane gibi görünse de, diğerleri korona virüsünden açıkça bahsediyor. 8 Temmuz’da Dışişleri Bakanlığı yetkilileri yaptıkları basın açıklamasında tüm sınırların kapatılması gibi sıkı önlemler almaya hazır olduklarını vurguladı. Sağlık Bakanlığı Web sitesi de açıkça koronavirüs nedir, nasıl bulaşır ve yayılmasını önlemek için ne gibi önlemler alınmalıdır gibi önlemler yayınladı. Halbuki ülkede koronavirüs kelimesinin sansürlendiği bildirilmişti.

Bununla birlikte, tıbbi tavsiye arasında, bazıları geleneksel tıbba dayanmaktadır. Sağlık Bakanlığı, bulaşıcı hastalıklardan kaçınmak için belirli bir yaşam tarzı önermekte. Egzersiz yapmak, kırmızı biber yemek ve balık veya etten kaçınmak şiddetle tavsiye ediliyor. Zaten halkın pek çoğu açlık sınırının altında yaşıyor. Bu nedenle uzun yıllar boyunca zaten et yiyemeyecekler.

Türkmenistan pek çok hastalığın tedavisinde doğal tıbbı öneriyor. Buna göre herkes kendisinin doktoru olmalı. Bu çok doğru. Eğer koronavirüsten şikayet ediyorsanız size üzerlik otu önerilir.

Türkmenistan Başbanı Berdimuhamedov, 16’dan fazla kitap yazdı ve yazmaya devam ediyor. Bu kitaplardan biri de şifalı bitkilerle ilgili. Başkan Gurbanguly Berdimuhamedow’un konuyla ilgili yazdığı kitapların 11 cildinin okunması  tavsiye edilir. Salgın dünya çapında tüm hızıyla 15 Mart’ta Türkmenistan’ın devlet tarafından yönetilen TDH, çeşitli rahatsızlıklar “Harmala – birçok hastalığın tedavisi” başlıklı bir video yayınladı. Bilimsel ilaçların yerini bu ülkede otlar alıyor.

Türkmenistan ve DSÖ

6 Temmuz’da DSÖ heyeti Türkmenistan’a çıktı ve ülkeden mümkün olan en iyi resmi vermesini istedi. Ziyaret, Türkmenistan DSÖ teftişlerini uzun zamandır reddettiği için uzun müzakerelerin sonucunda gerçekleşti.

Paulina Karwowska uzun süredir DSÖ’nün Türkmenistan temsilcisi olmasına rağmen çalışmalarını özgürce yapamıyor. Amerikan haber portalı Eurasianet’in Mayıs ayında bildirdiği gibi, sadece ülke çapında resmi ziyaretlerde yetkililer tarafından tamamen kontrol edilen durumları görebiliyordu. 

Devlet tarafından desteklenen bir haber sitesinde rejimin salgına yönelik çalışmalarından övgüyle söz ediyordu.

Kimi kaynaklar Karwowska‘nın mecbur bırakıldığını iddia ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün çalışmaları da olağan şekilde gerçekleşmedi. Rejimin istediği yerler gösterildi. Ancak bu iddia doğruysa Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü’nün güvenilirliği, çalışmaları ve raporları sorgulanmalı. Uluslararası bir kurum dünyanın en sansürcü üçüncü ülkesini tanımalı ve buna göre önlem almalı öyle değil mi?

en çok sansür uygulayan 10 ülke

Dipçe: Bu yazının ilk kaynağı novastan olup, Ragıp Kamil İlbeyi tarafından Almanca’dan çevrilmiştir. Daha sonra yazıya eklemeler yapılmış ve betik bağlantıları verilmiştir.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.