erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Duyguları hissedip tepki veren insan derisi telefon kılıfı

Duyguları hissedip tepki veren insan derisi telefon kılıfı
93
20 Ekim 2019 - 16:15

Akıllı telefonunuz için yeni bir kılıf mı arıyorsunuz? Tüyleri olan terleyen ve duyguları hissedip tepki veren yapay deri telefon kılıfı ister misiniz?

Hiç akıllı telefonunuzun kendinize ait bir parça haline geldiğini hissettiniz mi? İnsanların ellerinden düşürmediği akıllı telefonlar artık onların bir organı haline gelecek. Yeni geliştirilen bu telefon kılıfı, sizin ve telefonunuz arasında yeni bir bağ kuruyor. Cilt dokusu telefon kılıfı ile yardımı ile dokunma, gıdıklanma, çimdikleme gibi his ve olayları hissedebileceksiniz.

Ekvator Haber Merkezi | Marc Teyssier ve Fransa’daki Telecom Paris’teki meslektaşları, çeşitli hareketleri algılayan ve yorumlayan teknoloji cihazları için yapay bir cilt tasarladı. Örneğin, kılıfın tokatlanması, öfkeye işaret eder ve derisinin sıkışması veya çekilmesi, üzgün bir kullanıcıyı işaret eder. Kullanıcı aksesuarı gıdıklarsa telefona gülen bir emoji çıkarıyor.

Cumartesi günü yayınlanan bir makalede , araştırmacılar robotik alanında “insan bilgisayar etkileşimi için özellikle yararlı olan cildin etkileşimli özelliklerini” toplamak için yapay cilt geliştirdiler.

Araştırmacılar akıllı telefonlar, dokunmatik yüzeyler ve ayrıca akıllı saatler için bir bileklik için “Skin-On” prototipleri geliştirdi. Yazılıma göre, “Skin-On arayüzleri doğal fiziksel ilişkiler sağlıyor”, yani kullanıcıların arayüzü keşfetme ve yeni kontrolleri keşfetme olasılıkları daha yüksek.

Sürünen gerçekçi cilt tabakası, iki silikon tabakası arasındaki bir tabakalı gerilebilir bakır telden oluşur. Cilde baskı uygulamak, kabloların elektrik yükünü değiştiriyor.

Telekom ekibinin çalışmaları bu hafta New Orleans’taki Kullanıcı Arabirimi Yazılımı ve Teknolojisi ACM Sempozyumunda sunulacak.

Bir basın bülteninde konuşan Bristol Üniversitesi’nde İnsan-Bilgisayar Etkileşimi profesörü ve araştırmanın ortak yazarı olan Dr. Anne Roudaut: “Bu çalışma insanla makine arasındaki kesişimi araştırıyor. İnsanları makine parçalarıyla büyütmeye çalışan birçok çalışma gördük, burada diğer tarafa bakıyoruz ve her gün kullandığımız cihazları daha çok bizim gibi, yani insan gibi yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.