erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Dünyanın en çok sansür uygulayan 10 ülkesi

Dünyanın en çok sansür uygulayan 10 ülkesi
474
10 Eylül 2019 - 13:58

Baskıcı hükümetler, bağımsız medyayı susturmak için daha geleneksel yöntemlerin yanı sıra gelişmiş dijital sansür ve gözetim kullanıyor. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 19. Maddesi uyarınca; Herkesin düşünme ve anlatma özgürlüğü vardır. Buna göre, hiç kimse düşüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düşünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir. Sansürcü ülkeler ise bağımsız medyayı yasaklayarak, ciddi şekilde kısıtlayarak ve gazetecileri hapsedip, dijital ve fiziksel gözetleme ve diğer taciz biçimleriyle uluslararası güvence altına alınmış evrensel insan haklarını çiğniyorlar.

Ekvator Haber Merkezi | ABD merkezli sivil toplum örgütü Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), en fazla sansür uygulanan ülkeleri açıkladı. CPJ’nin dünyanın en sansürcü 10 ülke listesi, hapis ve baskıcı yasalardan gazetecilerin gözetimine ve internet ve sosyal medya erişimindeki kısıtlamalara kadar değişen sansürler üzerine yapılan araştırmalarına dayanıyor. Örgütün araştırmasında dikkate alınan kriterler arasında “web sitelerine erişimin engellenmesi” ve “lisans zorunluluğu” da bulunuyor.

TÜRKMENİSTAN DÜNYANIN EN ÇOK SANSÜR UYGULAYAN 3. ÜLKESİ

Araştırmaya göre Eritre, dünyanın en sansürlü ülkesi. Eritre’yi sırayla Kuzey Kore, Türkmenistan, Suudi Arabistan, Çin, Vietnam, İran, Ekvator Ginesi, Belarus ve Küba takip etti.

ERİTRE, KUZEY KORE VE TÜRKMENİSTAN GAZETECİLİĞİ YÖNETİMİN BORAZANI OLARAK GÖRÜYOR

Raporda, en kötü üç rejim olan Eritre, Kuzey Kore ve Türkmenistan’da medyanın “hükümetin borazanı olarak işlev gördüğü ve bağımsız gazeteciliğin yalnızca sürgünden icra edilebildiği” ifade edildi. Onları takip eden yedi ülkede ise medyanın “bağımsız medyayı susturmak için taciz ve keyfi gözaltının yanı sıra karmaşık gözetleme ve hackleme gibi acımasız taktiklerin bir karışımını kullandığı” belirtildi.

İNTERNET ALTYAPISI GELİŞMİŞ ÜLKELER MUHALİFLERİNİ SUSTURMAK İÇİN SANSÜR UYGULUYOR

Raporla ilgili açıklamada bulunan CPJ Genel Müdürü Joel Simon, “İnternetin sansürü ortadan kaldırması gerekiyordu ancak bu gerçekleşmedi” dedi. Simon, “Dünyanın en fazla sansürlenen ülkelerinin çoğu internet altyapısı gelişmiş ülkeler. Bu devletler, muhalif sesleri susturmak ve basını kontrol etmek için, eski nesil vahşiliği, çoğunlukla Batılı şirketlerden satın aldıkları yeni teknolojiyle harmanlıyorlar” diye konuştu.

Basına sansür uygulayan ülkeler gazetecilere taciz ve keyfi gözaltı, polis gözetimi ve bağımsız basını susturmak için web sitelerini hackliyor. Suudi Arabistan, Çin, Vietnam ve İran: gazetecileri ve ailelerini hapse atıp taciz ederken, aynı zamanda internet ve sosyal medyanın dijital olarak izlenmesini ve sansürlenmesini de sağlıyorlar.

Raporda, Suudi Arabistan’da Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın pratikte yönetimi devralmasıyla birlikte, basın için halihazırda kötü olan koşulların “daha da kötüleştiği” kaydedildi.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 19. Maddesi uyarınca; Herkesin düşünme ve anlatma özgürlüğü vardır. Buna göre, hiç kimse düşüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düşünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir. Sansürcü ülkeler ise bağımsız medyayı yasaklayarak, ciddi şekilde kısıtlayarak ve gazetecileri hapsedip, dijital ve fiziksel gözetleme ve diğer taciz biçimleriyle uluslararası güvence altına alınmış evrensel insan haklarını çiğniyorlar.

Kaynak: CPJ, Ekvator Haber

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.