erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Dünyanın en az bilinen 10 tarihi kalıntısı

Dünyanın en az bilinen 10 tarihi kalıntısı
8.395
01 Kasım 2019 - 17:45

Eski kalıntılar, nereden geldiğimizi ve bazen nereye gittiğimizi gösteren fiziksel bir yapılanma olan insanlığın evrimini gösterirken, dünya tarihini anlatıyor . Herkesin çoğu Angkor Wat, Petra veya Roma’daki Colosseum’a aşina olsa da, bazen göz ardı edilen şehirler – bir zamanlar artık kötü durumda olan megalopolisler – daha güçlü bir hikaye anlatıyor.

Cliff Sarayı, Colorado

CUL_Map_Ruins_01_177513522
GETTY / DANE CRONİN

Atalarının Puebloanları tarafından 12. yüzyılda inşa edilen Cliff Palace, kuraklık sırasında savunma pozisyonlarını güvence altına almak ve yiyecek mağazalarını düşürmek için baskınları engellemelerine yardımcı olmak için, kabile uçurumun içine taşındığında iklim değişikliğinin bir kanıtı. 150 odalık geniş konut yaşamı, daha sonra mücadele ve yiyecek kıtlığı nedeniyle terk edildi.

Chan Chan, Peru

CUL_Map_Ruins_02_151544444_NEW
JAMES HARRİSON

İnka öncesi medeniyete ev sahipliği yapan Chimu, bu geniş kerpiç kompleksi, kaleler, tapınaklar, mezarlıklar ve kısmen restore edilmiş Tschudi sarayından oluşuyor ve Güney Amerika’daki antik kültüre önemli bir bakış atıyor. Kırılgan çamur yapıları, hava değişikliklerinden kaynaklanan erozyonun zarar görmesinden dolayı tehlikededir.

Djenné-Djenno, Mali

CUL_Map_Ruins_03_152192355_NEW
WERNER FORMAN / EVRENSEL GÖRÜNTÜLER GRUBU

MÖ 250’de kurulan altın ticaret yolu üzerindeki önemli bir bağlantı, burası Sahra altı Afrika’daki en eski şehirleşmiş merkezlerden biri ve İslami öncesi bile orada uluslararası ticaretin varlığını kanıtlıyor. Bugün 2.000’in üzerinde geleneksel kerpiç evler ve yapılar günümüzde hayatta kalmaktadır.

Ggantija, Malta

CUL_Map_Ruins_04_645694051
KLAUS ROSE / ULLSTEİN BİLD / GETTY

Mısır ve Stonehenge piramitlerinden daha eski olan, doğurganlığa adanmış bu megalitik tapınak bileşiği 5500 yıldan fazladır ve hayatta kalan en eski dini yapılardan biridir.

Büyük Zimbabve, Zimbabve

CUL_Map_Ruins_05_680720018
CHRİSTİAN ENDER / GETTY

Zimbabwe 11. yüzyılda kurulan ve bir zamanlar büyük bir ticaret yolunun parçası olan site – efsaneye göre Sheba’nın başkenti olan site, 1450 civarında terk edildi. Burada bulunan kuş figürinlerinin uyarlanması, Zimbabwe’nin ulusal sembolü haline geldi.

Hattuşa, Türkiye

CUL_Map_Ruins_06_122321615_NEW
DEA / ARA GÜLER / DE AGOSTİNİ

Hitit İmparatorluğu’nun bu eski Tunç Dönemi başkenti MÖ 6. yy’da kurulmuş ve ünlü sfenksler tarafından korunmaktadır. Bilinen en eski uluslararası barış antlaşması olarak kabul edilenler de dahil olmak üzere yasal kodlarla dolu çivi yazısı kaplı kil tabletleri burada keşfedildi.

Ctesiphon, Irak

CUL_Map_Ruins_07
PAULA FROELİCH

Pers imparatorluğunun bu 800 yıllık başkenti, MS 636’da başlayan Müslüman istilasının sonunda düştü. Bugün dünyanın en büyük, takviye edilmemiş tek açıklıklı tuğla kemerlerinden biri olan Taq Kasra kemeri. IŞİD saldırılarından zarar görme tehlikesi altında olduktan sonra 2017 belgeseline konu oldu.

Shahr-e-Gholghola, Afganistan

CUL_Map_Ruins_08_92951205
SHAH MARAI / AFP / GETTY

Bir zamanlar İpek Yolu’ndaki güçlü bir şehir olan bu bölge, eyaletin Moğol ordularına karşı son savunmasından biriydi. Cengiz Han’ın en sevdiği torunu yakınlarda öldürüldükten sonra, savaş ağası içerideki herkesi katletti – takma adı olan Çığlıklar Şehri.

Fatehpur Sikri, Hindistan

CUL_Map_Ruins_09_813140514
EĞİTİM GÖRÜNTÜLERİ / EVRENSEL GÖRSELLER GRUBU / GETTY

İmparator Akbar tarafından 1571 yılında inşa edilen bu zarif Babür kraliyet kompleksi saraylar, pavyonlar, harem, avlu, bahçe ve süs havuzlarından oluşmaktadır. Su eksikliği nedeniyle sadece 14 yıl sonra terk edilmiş olan birçok bina, yıllar boyunca mucizevi bir şekilde bozulmadan hayatta kalmıştır.

Yinxu, Çin

CUL_Map_Ruins_10_84287980
KEREN SU / GETTY

Shang Hanedanlığı’nın bu eski başkentinde bulunan kemiklere ait yazıtlar, dünyadaki en eski bazı yazıların, eski inançların ve sosyal sistemlerin gelişimini göstermektedir.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.