Ekvator Haber

Dünya Kültürel Mirası Göreme Vadisi ranta kurban edildi

Dünya Kültürel Mirası Göreme Vadisi ranta kurban edildi
1.443
23 Ekim 2019 - 15:52

UNESCO’nun Dünya Kültürel Mirasları listesinde yer alan Göreme Vadisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla ‘milli park’ olmaktan çıkarıldı. 33 yıl sonra ‘statüsü’ değiştirilmiş bölge bu kararla ile imara açılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Nevşehir Göreme Vadisi, millî park olmaktan çıkarıldı. Resmi Gazete’de dün yayımlanan karara göre, Vadi ve çevresindeki alanın milli park olarak belirlenmesi hakkındaki 30 Ekim 1986 tarihli Bakanlar Kurulu kararı, yürürlükten kaldırıldı. Böylece 1986’da milli park ilan edilen bölgenin 33 yıl sonra ‘statüsü’ değiştirilmiş oldu. UNESCO Göreme ve Kapadokya bölgesini 1985’te Dünya Mirasları listesine alınca, 30 Ekim 1986’da Bakanlar Kurulu kararı ile Göreme ve çevresindeki alanlar milli park olarak ilan edilmişti.

Doğal güzellikler, tarih ve yaban hayatı tehdit altında

Göreme Vadisi geçen yıllarda Antalya-Kayseri hızlı tren hattının güzergahında olmasıyla gündeme gelmişti. UNESCO Dünya Mirası listesindeki Kapadokyanın ortasından geçmesi planlanan demir yolu hattı, peri bacaları ve tarihi kaya kiliseleriyle ünlü Göreme Tarihi Milli Parkı ile Konya ve Antalya’da üç ayrı yaban hayatı koruma sahasını etkileyeceği belirtilmişti.

AKP bölgeyi imara açmak CHP doğal güzellik ve tarihi korumak istiyor

Göreme Vadisi’nin, ‘milli park’ olmaktan çıkarılmasına ilişkin BirGün’e değerlendirmelerde bulunan CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, hükümetin bölgeyi yapılaşmaya açmak istediğini belirtti. Konuyu yargıya taşıyacaklarını aktaran Sarıaslan, şöyle dedi: “Burası 1985’te UNESCO tarafından koruma altına alınan bir bölge. Ayrıca Kapadokya’nın tam göbeğinde ve turistlerin en çok ziyaret ettiği yer. Hükümet, Kapadokya’daki ufak tefek kaçak yapıları yıkınca biz de destek verdik. Fakat anlaşılıyor ki, bunların hedefi oraya iyilik yapmak değil, orayı imara açmak. Bölgenin imara açılması demek, turizmin bitmesi demek… Biz dava açacağız.”

TMMOB: Göreme yağmalanacak

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ise şöyle konuştu: “UNESCO Dünya Miras Listesi’nde hem kültürel, hem doğal miras olarak yer alan Göreme Milli Parkının statüsünün kaldırılması, bölgenin rant çevrelerince yağmalanması sürecine start verilmesinden başka bir şey değil.

Göreme Vadisi

Bu yanlıştan dönülmeli

Bütün insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen evrensel değerlere sahip kültürel ve doğal varlıklarımızın korunması öncelikle kanunlarla tanımlanan kurum ve kuruluşlarda, ardından ise tüm yurttaşlarımızdadır. Milli Park statüsünün kaldırılması kararı geri alınmalı ve bu yanlıştan bir an önce geri dönülmelidir.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı ise Göreme Vadisi’nin yetki karmaşasından dolayı ‘milli park’ statüsünden çıkartıldığını bildirdi.

Göreme Tarihî Millî Parkı tarihi ve önemi

Göreme Tarihî Millî Parkı, İç Anadolu bölgesinde, Nevşehir ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Millî Park Orta Anadolu’nun Hasan Dağı-Erciyes Dağı volkanik bölgesinde kalmaktadır.

Erciyes ve Hasan Dağının büyük volkanik konileri, kuzeyden Kızılırmak vadisinin bir kısmı, bazıları bazaltla kaplı aşınmış tüf yatakları araziye hakim özelliktedir.

Alan; volkanik tüften oluşmuş ilgi çekici manzara yapısı içerisinde Bizans Kilise mimarisi ve dinsel sanat tarihinden önemli bir devri sergilemektedir. Bölgenin özelliklerinden burada yaşayanlar savaşların etkilerinden,merkezi idarenin otoritesinden uzak kalmayı başarabilmişlerdir.

Göreme Vadisi 3. yüzyıldan kalan kilise ve şapelleri barındırıyor

Ana ulaşım yollarına uzaklığı ve engebeli bir alan olması, gizlenmek isteyen veya dini inzivaya çekilenler için uygun korunma yeri olmuştur. Manastır hayatı 3. yüzyıl sonları ile 4. yüzyıl başlarında başlamış ve hızla yayılmıştır.

Manastırlar, kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve keşiş hücreleri, depo ve şarap yapım yerleri bulunan mekanlar oyulmuş, duvar resimleri ile süslenmiştir.

Ayrıca saha içerisinde, Ürgüp, Avcılar, Üçhisar, Çavuşini, Yeni Zelve yerleşimleri, Göreme yöresinin geçmişteki kültürüne uygun tarım ve köy hayatını yansıtan tarihi ve doğal bütünlüğü sağlayan sahaları teşkil eder.

1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alındı. 30 Ekim 1986’da Bakanlar Kurulu kararıyla milli park ilan edildi, 22 Ekim 2019 tarihinde milli park statüsünden çıkarıldı.

İlgili Yazı: Korkma, sen Anadolu’sun…

Kaynak: Birgün Gazetesi – Uğur Şahin

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    © ekvatorhaber.com