Dünya halkları onlardan nefret ediyor | ABD tek başına kalıyor

Time dergisi, Trump’ın göreve gelmesinden beri ABD’nin yakın ilişki içinde olduğu ülkelere karşı bile attığı yanlış adımlar yüzünden yalnızlaşması ve sadece bir yılda imajını kaybetmesi süreciyle ilgili bir dizi makaleye de yer verdi.

70 YILLIK HEGEMONYA BİTİYOR

Karl Vick’in ‘Trump’ın Davos’a küreselleşmeye çakmaya gittiğine’ dair makalesinde, 2. Dünya Savaşı’nın ardından ABD’nin dünyanın en güçlü ülkesi ve demokrasi için bir ilham kaynağı konumuna yükselmişken bugün basın özgürlüğü ve göçmenlik gibi konularda eleştirilen bir ülke haline geldiği vurgulandı.

AVRUPA BİLE HASIMLAŞTI

ABD’nin, en önemli müttefikleri olan Avrupa ülkelerinde bile eleştirildiği, Trump’ın ABD’nin en önemli müttefiki İngiltere’ye girişinin engellenmesi için imza toplandığı belirtildi.

ÇİN’İN YÜKSELİŞİ ‘LİBERAL DÜNYANIN SONU MU’

ABD’nin küresel prestijini kaybetmesi nedeniyle dünyanın yeni lider ülkeler aradığına, bu süreçte küreselleşmenin şampiyonu kesilen Çin’in ön plana çıktığına dikkat çekilen makalede, ancak meydanın Çin’e kalması halinde gelişmekte olan ülkelerin otoriterliğe evrileceğine ve liberal dünya düzeninin sona ereceğine dair yorumlar yapıldı.

 

ekvatorhaber.com

Avatar

Ekvator Haber

Ekvator Haber, Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, olay analizlerini, bilim, teknoloji, kültür, seyahat, sağlık, bilişim, aile, sanat ve benzeri içerik ve haberler yayımlayan Türkçe internet gazetesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir