erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Dünya halkları onlardan nefret ediyor | ABD tek başına kalıyor

Dünya halkları onlardan nefret ediyor | ABD tek başına kalıyor
41
27 Ocak 2018 - 14:30

Time dergisi, Trump’ın göreve gelmesinden beri ABD’nin yakın ilişki içinde olduğu ülkelere karşı bile attığı yanlış adımlar yüzünden yalnızlaşması ve sadece bir yılda imajını kaybetmesi süreciyle ilgili bir dizi makaleye de yer verdi.

70 YILLIK HEGEMONYA BİTİYOR

Karl Vick’in ‘Trump’ın Davos’a küreselleşmeye çakmaya gittiğine’ dair makalesinde, 2. Dünya Savaşı’nın ardından ABD’nin dünyanın en güçlü ülkesi ve demokrasi için bir ilham kaynağı konumuna yükselmişken bugün basın özgürlüğü ve göçmenlik gibi konularda eleştirilen bir ülke haline geldiği vurgulandı.

AVRUPA BİLE HASIMLAŞTI

ABD’nin, en önemli müttefikleri olan Avrupa ülkelerinde bile eleştirildiği, Trump’ın ABD’nin en önemli müttefiki İngiltere’ye girişinin engellenmesi için imza toplandığı belirtildi.

ÇİN’İN YÜKSELİŞİ ‘LİBERAL DÜNYANIN SONU MU’

ABD’nin küresel prestijini kaybetmesi nedeniyle dünyanın yeni lider ülkeler aradığına, bu süreçte küreselleşmenin şampiyonu kesilen Çin’in ön plana çıktığına dikkat çekilen makalede, ancak meydanın Çin’e kalması halinde gelişmekte olan ülkelerin otoriterliğe evrileceğine ve liberal dünya düzeninin sona ereceğine dair yorumlar yapıldı.

 

ekvatorhaber.com

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.