erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

DSÖ ve Robert Koch Enstitüsü Covid-19 ekibi Türkmenistan’da

Aylar süren girişimlerin sonucunda Türkmenistan ülke kapılarını Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) doktorlarına açmayı kabul etti.

DSÖ ve Robert Koch Enstitüsü Covid-19 ekibi Türkmenistan’da
Ragıp Kamil İlbeyi
Ragıp Kamil İlbeyi( ilbeyi@ekvatorhaber.com )
Ragıp Kamil İlbeyi çeşitli haber sitelerinde yayın yönetmenliği ve editörlük yaptı. Kanal 12 Televizyonu için çeşitli televizyon programları hazırlamış ve sunmuştur. İlbeyi, bağımsız gazeteci ve teolog olarak görev yapmaya devam etmektedir.
5.264
06 Temmuz 2020 - 23:07

Dünya Sağlık Örgütü’nden uzman bir Kovid-19 ekibi Türkmenistan’a gidiyor

Aylar süren girişimlerin sonucunda Türkmenistan ülke kapılarını Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) doktorlarına açmayı kabul etti.

Dünyanın en yasakçı ve sansürcü ülkelerinden biri olan Türkmenistan, ülkede korona virüs, covid-19 ve benzeri sözcükleri kullanmayı yasaklamıştı.

Bu korona salgınının Türkmenistan’da engellenemese de sansürlenmesi anlamına geliyordu.

DSÖ’nün Türkmenistan’a düzenlediği ziyareti Alman Robert Koch Enstitüsü’nden DSÖ Avrupa bölge direktörü Hans Kluge duyurdu.
Türkmenistan resmi olarak bildirilen Covid-19 vakası olmayan dünyadaki birkaç ülkeden biri.

Tüm sınır komşularında salgın rapor edilse de Türkmenistan rejimi ülkede covid-19 vakası olmadığı konusunda ısrarlı.

Eğer ülkenizde covid-19 demeyi sansürleyip hastalığın olduğunu söylemeniz durumunda ceza ile tehdit edilirseniz elbette ülkenizde koronavirüs yada başka bir hastalık da görülmez.

Türkmenistan’da sağlık sistemi

Türkmenistan, kalitesiz eğitim ve sağlık hizmetlerinin olduğu bir ülke ve bir diplomaya sahip olmak için üniversiteye gitmenize gerek yok. Hatırı sayılır oranda dolarınız olması yeterli.

Halkın söylediğine göre, Türkmenistan’da hastanelere sağ giren ölü çıkıyor.
Mustafa Kemal Atatürk kendisini Türk hekimlerine emanet ederken, Berdimuhamedov 3 nedenden ötürü buna cesaret edemiyor ve Türkmenistan’da tedavi görmüyor.

Gurbanguly Berdymukhamedov, ülkenin ilk diktatörü Sapar Murat Niyazov’un başına gelenin kendi başına gelmesini istemiyor.

Siyasi rakipleri tarafından suikaste uğramaktan korkuyor ve bu nedenle gönül rahatlığıyla bir bardak su bile içemiyor ve tam anlamıyla bir paranoya yaşıyor. Öldürülmekten yada yargılanmaktan korkuyor.
Ve son olarak Türkmenistan’da bir sağlık sisteminin olmadığını, Türkmenistan meclisi gibi sağlık sisteminin de yapay bir dekordan ibaret olduğunu biliyor çünkü kendisi bir doktor ve bir süre sağlık sektöründe çalıştı. İşte tüm bu nedenlerle bağı ağrısa bile Türkmenistan’da tedavi olmaya cesaret edemiyor.

Tedavi için yurt dışına gitmişti

2019 yılı Temmuz ayında kendisine Arkadağ lakabını veren Berdimuhammedov’un öldüğü söylentileri çıkmış ve milyonlarca Türkmen haberin doğru olması için dua etmeye başlamıştı.

İnsanlar Berdimuhammedov’un öldüğünü düşündüler çünkü televizyon, radyo ve gazetelerde onsuz bir gün geçmiyordu. Çok geçmeden, Türkmenistan’ın Moskova Büyükelçiliği “Haber yalan” açıklaması yaptı. Muhalif yayın kuruluşu “Kroniki Türkmenistana” ise Türkmen liderin annesi Ogulabat Berdımuhammedeva’nın ağır hasta olarak Almanya’da tedavi gördüğünü, kendisinin de ziyaret için 12 Temmuz’da özel uçağıyla gizlice Almanya’ya gittiğini duyurdu. 

Bir kesim ise Berdimuhammedov’un kendisinin ağır hasta olduğunu ve yurtdışında tedavi gördüğünü söylemişti. Yandaşları ise “yeni kitabını yazmak üzere tatil çıktığı” duyurmuştu.

Dünyanın en sıra dışı ülke başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov

Gurbanguly Berdimuhamedov farklı bir lider. 24 saatin her dakikasını iyi değerlendiriyor. Devleti yönetiyor, ailesine ve ortaklarına zaman ayırıyor. At biniyor, ralli yapıyor, komando oluyor, Rambo gibi poz kesiyor ve Er ryan’ı arıyor, ev partilerine katılıp DJ’lik yapıyor, bisiklet biniyor, güreş tutuyor, halter kaldırıyor, basket oynuyor, jimnastik yapıyor, şarkı söylüyor, onlarca şirkete patronluk, televizyon, radyo ve gazetelere yayın yönetmenliği, iş insanlarına danışmanlık yapıyor. Galiba bir yapmadığı aslan avına çıkmak kaldı. Tüm bu işlerinden vakit ayırıp, dikkatini toplayıp, birbirinden bağımsız alanlarda bilgi sahibi olup on altıdan fazla kitap yazıyor ve kitap yazmaya devam ediyor.

Eğer Clark Kent ve Süpermen’in hayali bir film kahramanı olduğunu öğrenip hayal kırıklığı yaşadıysanız ve efsane bir kahraman arıyorsanız işte karşınızda on parmağında bin bir oyun ile Gurbanguly Berdimuhamedov.

Türkmenistan ülkede tek bir kişinin bile korona virüs ülmadığını söylese de komşularında ve pek çok Asya ülkesinde durum çok farklı.

Dünyada 11 milyon korona hastası var ama Türkmenistan ve Kuzey Kore’de yok

Erkin Ses yayın yönetmeni ve Ekvator Haber yazarı Ragıp Kamil İlbeyi’nin Johns Hopkins Universitesinin yayınladığı güncel verilerden aktardığına göre; Dünyada koronavirüs vaka sayısı 10 milyon 843 bini, Covid-19 kaynaklı can kaybı ise 521 bini aştı.

Rusya’da 686.777, İran’da 243.051, Türkiye’de 206.844, Kazakistan’da 48.574, Afganistan’da 33.190, Azerbaycan’da 20.837, Özbekistan’da 10.284, Kırgızistan’da 7.691 ve Tacikistan’da 6.213 hasta rapor ve bu ülkelerde toplamda binlerce ölü ve on binlerce tedavi görüp iyileşen hasta var.

Bu ülkeler Türkmenistan’ın komşu ülkeleri yada sık iletişim kurduğu ülkelerdeki vaka sayılarıydı.

Hangi ülkelerde korona virüsü yok?

Dünyada korona virüsün olmadığı bazı ülkeler var.

Orta Afrika’da yer alan ve iç savaş neticesinde Sudan’dan ayrılıp bağımsızlığını ilan eden, kıtlık yokluk, kadın cinayetleri ile rapor edilen Güney Sudan, Asya’nın bir ucundaki en kapalı ve baskıcı ülkesi Kuzey Kore, İngiltere’nin eski sömürgesi olan, 1964’de bağımsız olan 13 kabilenin bir araya gelmesiyle kurulan sömürge yönetimin devam ettiği Afrika ülkesi Malavi, Portekiz’in eski sömürgesi, Afrika’nın en küçük adalarından biri olan ve haritada bile zor bulunan São Tomé ülkesi, eski Fransız sömürgesi ada ülkesi Komorlar ve yine adını ilk defa bu haberi yaparken öğrendiğim, eğer birisi tarafından duysam latte yada kamarel makiyato gibi bir çeşit kahve ismi sanabileceğim eski İngiltere sömürgesi küçük bir ada ülkesi olan Lesotho (Lesütü) ve son olarak 1991 yılında SSCB’nin yıkılması ile bağımsızlığına kavuşan, yoksa bağımsız olmak gibi bir derdi olmayan ve hala Rusça konuşmanın ve bir Rus gibi düşünüp Rus çıkarlarına hizmet etmenin bir statü ve üstünlük sanıldığı Türkmenistan!

İran ikinci dalga alarmı verdi ve Kazakistan ülke genelinde 14 günlük karantina uygulamasına başlasa da Türkmenistan’da koronavirüs vakası görülmedi. Zaten görülse de koronavirüs olarak değil akut boğaz enfeksiyonu olarak kaydediliyor ancak diktatörlerin kutsal şehri Aşkabat’a girecek herkesten doktor raporu talep ediliyor.

Robert Koch Enstitüsü’nden Hans Kluge çağrı

Türkmenistan’da temaslarda bulunacak olan Robert Koch Enstitüsü‘nden Hans Kluge’a sosyal medya hesabına bazı kullanıcılar tarafından mesajlar gönderildi.

Bu mesajlardan birinde bir Türkmenistanlı doktor Kluge’ye şunları söyledi;

“İyi günler efendim. Şu anda Türkmenistan’da olduğunu duydum. Ben bir Türkmen’im. Genellikle ne kadar güzel yaşadığımızı göstermek için sizi güzel yerlere götürürler. Muhtemelen ülkede Covid-19 yok diyecekler. Siz bilim insanısınız tüm dünyada görülen hastalık neden Türkmenistan’da yok? Sizi götürmek istedikleri yerler yerine mezarlıklara gidin ve yeni gömülenlerin ne kadar çok olduğunu görün. Eğer izin verirlerse birer örnek alın. İnsanlar Covid-19 nedeniyle ölüyor ve maske takmamıza izin verilmiyor. Maske takanları hapse atıyorlar çünkü böyle davrananların kargaşa çıkardığını söylüyorlar. Ulus olarak yardımınıza ihtiyacımız var. İnsanların ölmesine izin vermeyin. Ülke yönetimi sadece daha fazla güç istiyor ve hiçbir şeyi umursamıyor. Lütfen yardım edin.”

Ben Ragıp Kamil İlbeyi, Erkin Ses’te haberleri dinlediniz. Erkin Ses Youtube ve Dailymotion kanallarına abone olunuz ve bizleri Facebook, Twitter, Instagram, Telegram, Reddit hesaplarımızdan takip ediniz.

Dünya Türkmenlerinin ve ezilen halkların sesi olan Erkin Ses’e abone olup sosyal medya hesaplarını takip ederek destek olabilirsiniz.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.