erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

DSÖ: Koronavirüs asla yok olmayabilir

DSÖ: Koronavirüs asla yok olmayabilir
3.877
14 Mayıs 2020 - 8:29

Dünya Sağlık Örgütü’nün acil durumlar direktörü Michael Ryan, Cenevre’de video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında, “Koronavirüs toplumlarımızda sık görülen bir diğer virüs olabilir ve asla yok olmayabilir” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) koronavirüsün hiçbir zaman yok olmayabileceği uyarısında bulundu. WHO’nun acil durumlar direktörü Michael RyanCenevre‘de video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında, “Bu virüs toplumlarımızda sık görülen bir diğer virüs olabilir ve asla yok olmayabilir” dedi.

“HIV de yok olmadı” diyen Ryan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak bu virüsle birlikte yaşamı öğrendik.”

Michael Ryan koronavirüs aşısı bulunmadan toplumun virüsün tehlikeli olmasının önüne geçecek kadar bağışıklık kazanmasının da yıllar alabileceğini söyledi. Ryan ayrıca kinayeli bir şekilde ülkelerin ekonomik faaliyetleri yeniden başlatmasıyla ilgili “büyülü düşünce” ifadelerini kullandı. WHO yetkilisi hayatın normale dönmesinin “çok ama çok süreceğini” vurguladı.

Daha önce WHO Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus da ekonomik faaliyetleri erken başlatmanın yeni bir enfeksiyon dalgasını tetikleyebileceği uyarısında bulunmuştu.

Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi’nin son verilerine göre dünyada koronavirüs vakalarının sayısı 4 milyon 330 bini aştı. Virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu da 294 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.