erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Domuzlar organ nakli bekleyen hastalara hayat verecek

Domuzlar organ nakli bekleyen hastalara hayat verecek
Ragıp Kamil İlbeyi
Ragıp Kamil İlbeyi( ilbeyi@ekvatorhaber.com )
Ragıp Kamil İlbeyi çeşitli haber sitelerinde yayın yönetmenliği ve editörlük yaptı. Kanal 12 Televizyonu için çeşitli televizyon programları hazırlamış ve sunmuştur. İlbeyi, bağımsız gazeteci ve teolog olarak görev yapmaya devam etmektedir.
9.038
03 Kasım 2019 - 1:52

Domuzlar organ nakli bekleyen hastalara hayat verebilir mi? Dünyada 1 milyara yakın insan organ nakli bekliyor ve eğer nakil gerçekleşmezse hayatlarını yitirecekler. Dünya bilim insanları bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak istiyor. Domuz bedeninde insan organları ve her gruba uyumlu kan geliştiriliyor. Gerekli yasal izinlerin alınması ile hayvanlarda geliştirilen mutasyona uğramış organlar insanlara nakledilecek. Böylelikle domuzlar organ nakli bekleyen hastalara hayat verecek.

Dünyanın önde gelen üniversiteleri ve araştırma merkezleri genetiği değiştirilmiş gen chimera, xenotransplantasyon olarak bilinen değişik türler arasında doku ve organların nakli üzerinde çalışıyor. ABD, Almanya, Çin, Güney Kore ve Japonya gibi ülkelerde hayvan bedenlerinde insan organları üretiliyor. Hayvandan hayvana organ nakilleri gerçekleştiği gibi bazı reddedilme riski taşımayan organlar insanlara da naklediliyor.

Ragıp Kamil İlbeyi | Ekvator Haber Merkezi

Bilim insanları bu araştırmalarda özellikle domuzlar üzerinde çalışıyor. Domuzların kalp ve böbrek gibi organları insan metabolizmasına benzerlik gösteriyor.

Evrim bilimciler ve evrim taraftarları insan ve şempanze genleri arasında yüzde 98.77 benzerlik olduğunu iddia ediyorlar. Ancak yapılan yeni çalışmalara göre insan ile şempanzelerin genetik benzerliği yüzde 95’in altında.

Şempanzeler ile aynı köklerden geliyorsak neden şempanze yada maymun değil de domuz?

Gen benzerliğinin fazla olması insanlar için şempanzeleri doğal bir insan organı kaynağı haline getirebilir gibi görünüyor. Ancak nesilleri tehlike altında olduğu için bu canlılar üzerinde deney yapılması etik olarak kabul edilmiyor. Şempanzeler üzerinde tıbbi araştırma yapılmasına izin verilen tek ülke ABD.

Bu nedenle izin alınmasının daha kolay olmasından dolayı domuz üzerinde gen, mutasyon ve organ çalışmaları yapılıyor. Domuzlar üzerinde pek çok gen ve organ çalışması yapılmaya devam ediyor. Domuzlarda üretilen organlar başka hayvanlara naklediliyor ve olası sonuçları kaydediliyor. Bunlara ek olarak domuzların kalp ve böbrek gibi organları insan metabolizmasına benzerlik gösteriyor. Xenotransplantasyon organların insanlarda yaşayıp yaşamayacağına yada insan sağlığına bir zarar verip vermeyeceğine dair bir araştırma sonucu henüz yayınlanmadı. Bilim insanları yasal izinlerin verilmesi ile insanlar üzerinde de hayvandan insana organ nakli ameliyatlarını yapabileceklerini belirtiyor.

Bu çalışmalara chimera (kimera) ismi veriliyor. Latince kökenli bu kelime tıp ve mitoloji de benzer anlam muhteva ediyor. Kimera yada Chimera tıp biliminde; bir insanın kendi vücudunda başka bir insana ait maddeleri barındırması anlamına geliyor.

Kimera, Yunan mitolojisinde tek bir vücutta çeşitli canlıların bazı uzuvlarına sahip, ağzından ateş püskürten yaratığa verilen isimdir. Bu yaratığın bir başı aslan, bir başı keçi, gövdesi aslan ve kuyruğu yılan olarak tasvir edilir.

Yunan mitolojisindeki Kimera isimli yaratığın adı, hayvan-insan genlerinin mutasyonu ve hayvandan insana organ naklinin tanımlanması için seçildi. Ekvator Haber

Kimerizm ise iki sperm tarafından ayrı ayrı döllenmiş iki ayrı yumurtanın gelişmesi ile oluşan iki embriyonun (çift yumurta ikizi kardeşlerin) gelişmenin erken döneminde (blastomer veya gastrula evrelerinde) birleşerek tek bir canlı olarak doğmalarına deniliyor.

Xenotransplantasyon nedir?

Genetiği değiştirilmiş hayvanlardan insanlara yapılan organ nakline xenotransplantasyon adı veriliyor. Xenotransplantasyon değişik türler arasında dokuların nakli olarak tanımlanıyor.

Almanya chimera ve xenotransplantasyon çalışmaları için özel tesis kurdu

Domuz bedeninde insan organı geliştirme çalışmaları yapan ülkelerden biri de Almanya.

Almanya’nın Bavyera eyaletindeki Münih şehrinde Ludwig-Maximilians Üniversitesi Moleküler Hayvan Yetiştiriciliği ve Biyoteknoloji Anabilim Dalı tarafından bir Gen Merkezi kuruldu.

Bu özel tesiste Alman araştırmacılar, binlerce insanın hayatını kurtarabilecek organları sağlayacak domuzlar için mutasyona uğramış gen geliştiriyor.

Münih’te domuzlardan insan organları üretmek üzere kurulmuş olan Ludwig-Maximilians Üniversitesi Moleküler Hayvan Yetiştiriciliği ve Biyoteknoloji Anabilim Dalı Gen Merkezi’nin havadan görüntüsü- ekvator haber / Center for Innovative Medical Models Facility of Ludwig-Maximilians University – Fotoğraf: Vancon Laetitia/technologyreview

Kafeslerde tutulan domuzların genetik kodları değiştirildi. Domuz embriyolarına enjekte edilen kök hücreler ile “chimera” olarak bilinen insan-domuz melezi embriyoları geliştiriliyor. Bu nitelemeyi pek çok araştırmacı reddediyor ve bunun insan-domuz melezi embriyolar yaratmadığını söylüyor. Burada chimera-xenotransplantasyon işlemleri ile domuzların organları insan organlarına dönüşüyor.

Domuz bedeninde çeşitli insan organları üretilecek ve bunlar insanlara nakledilecek.

Karmaşık ve ürkütücü gibi görünüyor

Bu karışık bir süreç gibi görünüyor. Ayrıca çoğumuza korkunç da gelebilir. Ancak bu çalışmaların olumlu sonuç vermesi ile organ nakli için insanların bağışına ihtiyaç kalmayacak. Zaten dünya genelinde organ bağışı oranları da istenilen düzeyde değil ve milyonlarca insan yaşayabilmek için organ nakline muhtaç.

Chimera embriyoları şu işlemlerden geçirilerek geliştiriliyor;

İlk olarak CRISPR ( DNA dizilimleri kümesidir) olarak bilinen bir genetik değiştirme yöntemiyle yeni oluşan bir domuz embriyosunun DNA’sı ayrıştırılıyor. Bu işlemin ardından embriyoda oluşan boşluğa işleme tabi tutulmuş değiştirilmiş gen İndüklenmiş pluripotent kök hücreler (iPS) yerleştiriliyor. Yetişkin bir insandan alınan iPS hücreleri manipüle edilerek kök hücreye dönüştürülüyor ve böylece domuzun vücudunda herhangi bir organa dönüştürülme potansiyeline kavuşuyor.

Genetiği değiştirilmiş domuzlar üzerine farklı ülkelerde pek çok araştırma yapılıyor.

Çin’de domuzlardan insanlara 400 kornea ameliyatı yapıldı

Çin’de gerçekleştirilen xenotransplantasyon çalışmaları benzer araştırmalar yapan ülkelere göre daha hızlı ilerliyor. Çin’de bazı gen araştırmacıları genleri tasarlanmış domuzlarda pankreas hücresi ürettiler ve bunu diyabet hastalarına naklettiler. Ülkede 2010 yılından beri yüzde 95 başarı oranıyla domuzlardan insanlara 400 kornea nakli ameliyatı yapıldı. Kornea, kan akışı içermediği için bağışıklık sistemi tarafından reddedilme riski taşımıyor.

Kornea ameliyatı sırasında çekilmiş olan bir fotoğraf

Bunlara ek olarak Çin’de faaliyet gösteren BGI şirketi dünyadaki en büyük domuz klonlama fabrikasına sahip ve yılda yaklaşık 1000 klonlanmış domuz yavrusu dünyaya geliyor.

Güney Kore’de de benzer çalışmalar yapılıyor ve gerekli izinlerin alınması ile genetiği değiştirilmiş domuzlardan alınan organlar insanlara nakledilecek.

İlgili Haber: Bilim insanları, ölmüş domuz beynini ‘yeniden canlandırdı’

İlgili Haber: Yapay domuz yağı icat edildi: Normalden daha sağlıklı

Japonya kan hücresi üretti ve organ üretmek için çalışmalara başladı

Japon bilim insanları bütün kan grupları ile uyumlu yapay kan geliştirdi.

Japonya hükümeti 2019 yılında genetiği değiştirilmiş hayvanlarda insan organı geliştirmeye izin verdi. Japonya’da chimera ve xenotransplantasyon araştırmaları üzerine en belirgin çalışmaları Tokyo ve Stanford Üniversitesi geliştiriyor. Üniversite ayrıca kan üretecek kök hücreler üzerinde ileri safhaya ulaştı. Çalışmaların tamamlanması ile uzmanlar yapay kan üretebilecek. Daha da önemlisi üretilen yapay kan bütün kan gruplarıyla uyumlu olarak geliştirildi.

ABD’de pek çok kuruluş hayvandan insana organ çalışmaları yapıyor

ABD’de de değiştirilmiş gen laboratuvarlarında görevli bilim insanları, insanlara nakledilmek üzere domuzlarda insan organları üretmek üzere çalışıyor.

Harvard Üniversitesi’nden doktor Luhan Yang, 2017 yılının Ağustos ayında insan ve domuz hücrelerinin karıştırılması sonucunda 37 yavru domuz ürettiklerini açıklamıştı.

California Davis Üniversitesi’nde gen çalışmaları yapan bir ekip, geliştirilen domuz embriyolarının, normal domuzlara benzer yapıda ve biçimde olduklarını ancak organlarından birinin insan hücrelerinden oluştuğunu açıklamışlardı.

Domuz-insan derisi yanık tedavisinde başarılı oldu

ABD’nin Boston bölgesinde yer alan Massachusetts General Hospital‘da, görev yapan araştırmacılar Ekim ayında genleri değiştirilmiş domuz derisini ciddi yanıkları olan bir insana yamadılar. Uzmanlar deri yamanın, insan derisi ile neredeyse farkı olmadığını açıkladılar.

Domuz bedeninde geliştirilen organlar insanlara hayat verecek-ekvatorhaber.com

Bir maymun, domuzda geliştirilen bir kalp 3 yıl yaşadı

Ludwig-Maximilians Üniversitesi 2016 yılının Nisan ayında kendi internet sitelerinde bir duyuru yayınlayarak çalışmaları hakkında bilgi vermişlerdi. Buna göre ABD Bethesda’daki National Institutes of Health’da (NIH) görevli araştırmacılar, bir domuzun kalbinin bir maymunun vücudunda 945 gün boyunca atmasını başardılar. Bu çalışmalara Alman bilim insanları da katıldılar.

Bir başka deney ise bilimsel araştırma ve çalışmaların yayımlandığı Nature Dergisi‘nde yayınlandı. Deneyin sonucuna göre; genetikleri değiştirilmiş domuzların kalpleri bir grup şebeğe nakledildi ve maymunlar 195 gün boyunca yaşamaya devam ettiler. Daha önceki aynı deneylerde ise maymunların 57 gün hayatta kalabildikleri kaydedildi.

1999 yılında domuzdan alınan kalp kapakçığı 7 aylık Türk bebeğe nakledildi

1999 yılının Aralık ayında benzer bir ameliyat Türk bir çocuk üzerinde gerçekleşmişti. Doğuştan akciğere giden atar damarı ile kalp kapağı bulunmayan 7 aylık kız çocuğuna ABD’de özel olarak üretilen domuz kalp kapakçığı takılmıştı. Ameliyatı Doç. Dr. Alp Alayunt gerçekleştirmiş ve bundan 20 sene önce gerçekleşen ameliyat için kalp kapakçığına 2500 dolar ödenmişti.

Unutmayın: Organ bağışı hayat kurtarır!

Dünya’da ve Türkiye’de de organ nakli bekleyen insan sayısı dünya nüfusunun 1/8’i kadar. Dünyada, organ nakli yapılmazsa yaşamını yitirecek olan 1 milyara yakın insan yaşamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın son verilerine göre, yaklaşık 30 bin Türk organ bağışı beklemektedir.

Türkiye organ bağışı ve nakline ilişkin istatistiklere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ekvator Haber / Ragıp Kamil İlbeyi

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.