Ekvator Haber

Domuz mu daha pistir yoksa domuzlaşan insan mı?

Domuz mu daha pistir yoksa domuzlaşan insan mı?
Ragıp Kamil İlbeyi
Ragıp Kamil İlbeyi( ilbeyi@ekvatorhaber.com )
Bağımsız gazeteci ve teolog olan Ragıp Kamil İlbeyi çeşitli haber sitelerinde yayın yönetmenliği ve editörlük yapmış, Kanal 12 televizyonu için programlar hazırlamış ve sunmuştur.
3
10 Ağustos 2019 - 14:24

Ragıp Kamil İlbeyi

Sizce domuz mu daha pistir yoksa domuzlaşan insan mı? Domuz eti tüketmek İslam dininde haramdır. Peki bir insan domuzlaşırsa onunda arkadaş olacak mıyız?

Türkler kuzu çevirmeyi çok severler. Et ve sebze ile yapılan yemeklerde Türkler pek mahirdir. Lezzetli yemekleri tüm uluslar tarafından sevilir.

Almanlar ise domuzu çok severler. Domuzu pek çok şekilde pişirip ikram ederler. Neredeyse her yemeğe domuz eti koyarlar. Hayvanın hem sayısının çok olması hem etinin ucuz olması bu halkı domuza yönlendirmiş. Gördüğüm kadarı ile çok yağlı bir hayvan ve Almanlar için bir lezzet klişesi.

Ancak bir kısım Alman sağlıklı olmadığı için domuz etini tüketmiyorlar. Eritreli Hristiyanlar ise günah olduğunu söyleyerek domuz yemiyorlar. İslam dininde de bu etin pis olduğu bu nedenle bundan başka yiyecek hiçbir şey bulunamadığı durumda yenilmesi ama aşırıya kaçılmaması tavsiye edilmiştir.

Nitekim Kuran’ın “pis” dediğini bilim teyit etmiş, geviş getiremeyen bu hayvanın tüm hastalıkları etine ve kanına karıştırdığını ortaya çıkarmıştır.

Ragıp Kamil İlbeyi

Domuz etinin içinde Taenia solium adı verilen domuz tenyası ve Trichinella spiralis isimli yuvarlak solucan türleri tehlike yaratmaktadır. Bu ikisi ile başa çıkılabildiği müddetçe, domuz etinin diğer etlerden dikkate değer herhangi bir farkı olmadığı söylenebilir. Bu canlılar, insana bulaştıkları zaman, sindirim sistemi içerisinde parazit olarak yaşayarak insanı sömürebilmekte, sonunda da ciddi hastalıklara neden olabilmektedirler.

İSLAM’DA YENİLMESİ HARAM OLAN 4 YİYECEK

De ki: “Bana vahyolunanda, yiyen kimse için haram edilmiş bir şey bulamıyorum. Ancak leş, veya akıtılmış kan, yahut domuz eti – ki bu gerçekten pistir yahut Allah’tan başkası adına kesilmiş bir hayvan olursa, bunlar haramdır. Ama kim çaresiz kalırsa, (başkasının hakkına) tecavüz etmemek ve zaruret sınırını aşmamak üzere (bunlardan yiyebilir)” Çünkü Rabbin çok bağışlayandır, merhamet edendir.

Kuran’ı Kerim 6-145

Ahh keşke şu Müslümanlar domuz eti yememeye gösterdikleri özeni diğer öneri ve farzlar içinde göstermiş olsalardı…

Berlin’de bir işçi mitingine katılmıştım. Aşağıdaki fotoğraf ve video Berlin’den. Domuz çevirme videosunu çektikten bir kaç saat sonra yeniden buranın önünden geçmiştim ve neredeyse tükenmişti. Demek ki pek çok insan için lezzetli bir et olmalı ki insanlar severek tüketiyor.

Belki ülkemizde de yaygın olsaydı bizim insanlarımız da tüketirdi. Berlin Kaplanı isimli bir film sahnesinde öğle vakti alkol içen iki kişi ellerindeki dürümleri yemek için ağızlarına götürdükleri sırada Türkiye’den yeni gelen kişi “içinde domuz yok değil mi?” diye soruyor, günaha girmekten tedirgin oluyor ancak lıkır lıkır alkol içebiliyordu.

İşte milyonlarca insanın din algısı ve yaşamı böyle. Bunu sadece alkol ve domuz eti ile anlatmak bazılarının konuyu anlamamasına neden olur.

DOMUZ ETİ YEMİYORLAR AMA ÖLMÜŞ KARDEŞLERİNİN ETİNİ SEVEREK YİYORLAR

Ey iman edenler! Zannın çoğundan sakının; çünkü bazı zanlar günahtır. Gizlilikleri araştırmayın, birbirinizin gıybetini yapmayın; herhangi biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? Bak bundan tiksindiniz! Allah’a itaatsizlikten de sakının. Allah tövbeleri çokça kabul etmektedir, rahmeti sonsuzdur.

Kuran’ı Kerim Hucurat 12

“Ey iman edenler, yapmayacağınız şeyi neden söylersiniz?”

“Yeryüzünde olanların çoğunluğuna uyacak olursan, seni Allah’ın yolundan şaşırtıp-saptırırlar. Onlar ancak zanna uyarlar ve onlar ancak ‘zan ve tahminle yalan söylerler.’

Kuran’ı Kerim Saff Suresi 2
En-Am Suresi 116

Şöyle ki; kişi Müslüman olduğunu iddia eder ama; yalan söyler, iftira atar, insanları arkadan çekiştirir dedikodu yapar, zan ile düşünür, kul hakkı yer, gözleri ve sözleri ile insanları rahatsız eder, hırsızlık yapar, çıkarlar için akraba veya arkadaşlarını kayırır, rüşvet alır – rüşvet verir, emaneti ehline değil yandaşına verir, Allah’tan korkmadan kadınlara, çocuklara, hayvanlara, yaşlılara, güçsüzlere şiddet uygular veya taciz ile tecavüz eylemlerinde bulunur, insanlara olmadığı gibi görünür, Kuran’da olmayanı kendi anlayışına göre din olarak dayatır, cehalet, bağnazlık, yobazlık ve her türlü ilkelliği din sanırsa… öte yandan milliyetçilik, kavmiyetçilik, mezhepçilik yapar yada tarikat ve cemaatlere bölünüp bir de toplumun huzurunu kaçırıp din dışı ritüeller ve inanışlar icat ederse bu kişi sırf ağzı ile kelime-i şehadet getirdiği için Müslüman değil, açıkça işlediği haramlar ile fasık, Allah’ı ve insanları aldattığını sandığı için münafık, dindar olmadığı halde uydurulan dinin dincisi olduğu için müşriktir.

Ragıp Kamil İlbeyi

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

© Copyright ekvatorhaber.com 2015