erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

DNA’mızda Neandertal ve Denisova izleri

DNA’mızda Neandertal ve Denisova izleri
103
17 Temmuz 2019 - 11:11

Modern insanlar Afrika’dan çıkmaya ve Avrasya’ya yayılmaya başladığında, Neandertaller ve Denisovalar gibi insansı canlılarla karşılaştı ve kaynaştılar. Yapılan araştırmalar ile insanların DNA’larında Neandertal ve Denisova izlerine ulaşıldı.

Adelaide Üniversitesi’nden biyolog João Teixeira, “Her birimiz bu geçmiş olaylarının genetik izlerini üzerimizde taşıyoruz. Bu arkaik gruplar geniş ve genetik olarak çeşitliydi ve her birimizde hayatta kalıyorlar. Hikayeleri, nasıl olduğumuzun ayrılmaz bir parçası” dedi.

Avrasya halklarının DNA’sında diğer insansılara ait gen izleri yapay zeka yardımı ile araştırıldı. Modern insan DNA’sında Neandertal veya Denisovan DNA’sı kadar farklı görünmektedir.

Bu genetik izleri dikkatlice analiz eden biyologlar bu melezleme olaylarının ne zaman ve nerede gerçekleştiğini tespit edebildiklerini duyurdular.

Teixeira, “Örneğin, günümüzdeki tüm popülasyonlar, Neandertal atalarının yaklaşık yüzde 2’sini gösteriyor” dedi. Bu, Neandertal’in modern insanların ataları ile karışmasının, Afrika’dan ayrıldıktan hemen sonra, muhtemelen yaklaşık 50.000 ila 55.000 yıl önce Ortadoğu’da bir yerde meydana geldiği anlamına geliyor.

Modern insanlar daha doğuya, Güneydoğu Asya adalarına doğru ilerledikçe, daha fazla gruba girmiş gibi görünüyorlar.

Teixeira, “En az üç diğer arkaik insan grubu bölgeyi işgal etmiş görünüyor ve arkaik insanlar tükenmeden önce modern insanların ataları onlarla karışmış” dedi.

Bu gruplardan biri Denisovans idi. Diğer ikisi gizemli kalıyor.

İlk olarak bilinmeyen soyu tükenmiş cinayet, yani EH1, Denisovans ve Neandertallerden kabaca genetik olarak eşitti. Tüm Asya ve Avusturalya-Papuan topluluklarının atası EH1 ile beslendi ve sonuçta yüzde 2,6 ila 3,4 EH1 atalarının paylaşılmasıyla sonuçlandı.

karıştırma olayları

(João Teixeira)

Şimdi daha az güçlü, ancak bu genetik sinyal Aborjin Avustralyalıların, Doğu Asyalıların ve Andaman Adalarının DNA’sında hala tespit edilebiliyor. Bu, araştırmacıları geçici olarak EH1’in kuzey Hindistan’da, bir grup modern insanın – Asya, Avustralya ve Papuan adalarına giden göçmen şubesi – onlarla karşılaştığı bir bölgeyi işgal ettiği sonucuna varmasına neden oldu (yukarıdaki haritada 1).

Modern insanlar da Doğu Asya, Sunda Rafları ve Filipinler gibi çeşitli yerlerde Denisova’larla iç içe geçmiş gibi görünüyordu (haritada 2, 3 ve 4).

Flores’teki modern insanlarla iç içe geçmiş soylu nesiller – EH2’nin kanıtı biraz daha az açıktır. Sadece Homo floriensis’in keşfedildiği Liang Bua Mağarası yakınında yaşayan kısa boylu insanlarda görülür . Bu yüzden oldukça yerelleşmiş ve bir şekilde iki grubun (haritada 5) bir araya gelmesinden bu yana yaklaşık 50.000 yıl boyunca kapalı kalmıştır.

Bu fenomene açıkça daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Ama kesinlikle çok karışık bir insanlık tarihine işaret ediyor gibi görünüyor.

Teixeira, “Afrika’dan çıkan hikayenin basit olmadığını biliyorduk, ancak düşündüğümüzden çok daha karmaşık görünüyor.” Dedi.

“Ada Güneydoğu Asya bölgesi, modern insanın ataları gelmeden önce muhtemelen yüz binlerce yıl boyunca birbirlerinden göreceli bir izolasyonda yaşayan birkaç arkaik insan grubu tarafından açıkça işgal edildi.”

Ne yazık ki, modern insanların gelişini de yakından takip ediyor gibi gözüküyor ve arkasındaki her yerde arkaik hominidlerin neslinin tükenmesi yaşandı. Hayalet olmaktan bahset.

Michelle StarrPNAS

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.