erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Darbe çağrışımı davasında karar verildi

Darbe çağrışımı davasında karar verildi
86
04 Kasım 2019 - 20:26

Gülen Cemaati Hizmet Harekaeti olarak bilinen ancak 15 Temmuz 2016’dan beri Türkiye’de FETÖ olarak anılarak darbe yapmakla suçlanan tarikata yönelik davalar devam ediyor. Bu kapsamda görülen “darbe çağrışımı” davasında karar verildi. Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak tahliye edildi, Mehmet Altan beraat etti.

Yargıtay’ın Mehmet Altan, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak haklarında verilmiş olan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını bozmasının ardından bugün görülen duruşmada açıklanan karara göre; Ahmet Altan “örgüte üye olmamakla birlikte bilerek yardım” suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ancak suçun niteliği ve tutuklulukta geçirdiği süre gözetilerek tahliyesine karar verildi.

Nazlı Ilıcak hakkında ise “örgüte üye olmamakla birlikte bilerek yardım” suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yine suçun niteliği ve tutuklulukta geçirdiği süre gözetilerek adli kontrolle tahliye kararı verildi.

Delil elde edilemediğinden dolayı Mehmet Altan’ın beraatine hükmedildi.

Altan kardeşler ve Ilıcak darbe olacağını önceden biliyor muydu?

Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak FETÖ’nün medya yapılanmasına yönelik operasyonlarda gözaltına alınmış, bununla birlikte Altan kardeşlerin darbe girişimini önceden bildikleri ve bu konuda ‘subliminal mesajlar’ verdikleri iddia edilmişti.

“Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalışmak”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya çalışmak” suçu ile suçlandılar

Altan kardeşler ile Nazlı Ilıcak hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalışmak”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya çalışmak” ve “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya çalışmaktan dava açılmıştı.

Dava kapsamında Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Mehmet Altan hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmiş fakat karar Yargıtay tarafından bozulmuştu.

Yargıtay’ın bozma kararının ardından Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak tutuklu Mehmet Altan ise ise tutuksuz yargılanıyordu.

Cumhuriyet savcısı, sanıklar Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın, “terör örgütüne yardım etmek” suçundan 5 yıldan 10’ar yıla kadar hapsini, tutuksuz sanık Mehmet Altan’ın ise beraatini istemişti.

Tahliye ile beraat arasındaki fark nedir?

Şüphesiz pek çoğumuz daima duyuyoruzdur, ‘X şahıs tahliye edildi’ veya ‘X şahıs beraat etti’. Her ikisinde de muhatap serbest bırakılırken arasındaki fark nedir? İşte bu sorunun cevabı:

  • Tahliyede kişi ve kişiler salıverilir, ancak suçlu olduğu veya suçsuz olduğu henüz netleşmiş değildir.
  • Beraatte ise kişi veya kişilerin suçsuz olduğu mahkeme kararıyla netleşmiş ve dava kapanmıştır.
  • Tahliye durumunda kişi eğer tutuklu ise ceza evinden çıkar ancak dava devam eder.
  • Tahliye bir nevi tedbir kararıdır. Tutukluluk halini sona erdirir.
  • Tahliye taktiri mahkeme hakimlerindedir, eğer mahkeme şüphelinin cmk 100 maddede yer alan tutukluluk sebeplerini taşımadığına hükmederse (kaçma, delilleri yok etme, delilleri karartma saklama, 3.kişiler veya mağduru etkileme gibi) kişinin tahliyesine karar vererek tutuksuz yargılanmasının yolunu açılır.
  • Tahliye ile birlikte kişinin tutuksuz yargılanma süreci başlar.
  • Tahliyenin bir diğer adı da koşullu salıvermedir
  • Özetle tahliye koşullu salıverilme, beraat ise kesin aklanmadır.
  • Tutuklu tutulan sonradan tahliye olan bir kişinin dava süresince tekrar tutuklanması durumu oluşabilir.
  • Beraatte kişinin aynı davadaki suçtan tutuklanması olamaz.

Detaylı açıklamalar;

Beraat, TDK ya  “aklanmak” anlamına gelir.

Arapça kökenli sözcük olan beraat, günümüzde daha çok hukuk alanında kullanılıyor olup, “beraat etmek”, (aklanmak),beraatının istenmesi, beraat ettirilmek, beraatına karar verilmek – vermek, vb. şekillerde kullanılmaktadır.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.