Ekvator Haber

Cumhuriyet’in din dersleri ve laiklik

Cumhuriyet’in din dersleri ve laiklik
Avatar
Ertuğrul Barajlar( ertugrulb@ekvatorhaber.com )
6
27 Ağustos 2019 - 16:07

Ertuğrul Barajlar

Cumhuriyet’in kuruluşu ile beraber Mustafa Kemal Atatürk, dinî anlamda ”gerçek şeriatın” şer’î ilkeleri ile halka doğru şekilde bilgi verilmesini, Cumhuriyet ile gerçek şeriatın çelişmediğinin vurgulanması hakkında konuşma yapmıştır.

Atatürk’ün bu vurgusu tarihî gerçeklik olarak olmasına rağmen maalesef üzeri örtülmüş ve Cumhuriyet Tarihi boyunca konuşulmamış, yüzleşilmek istenmeyen, yüzleşildiği zaman hem dinci grupların tezlerini çökertecek, hem de Atatürk üzerinden kendilerine maske takanlar ifşa olacağından esamesi dahi okunmamış bir konudur.

Atatürk’ün dediği gibi ”Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat, insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır. Siz buna razı mısınız?”

TBMM’DE ALLAH’IN ÖĞÜDÜ: ŞURA 38

Gelin, hep birlikte Cumhuriyet döneminde bazı dinî vurgulara bakalım. Meselâ 1925 yılında Meclis’in duvarında asılı levha, Kur’ân’da Şura 38. ayeti gösteriyor. İlgili ayette ”şura beynehum” yani, onların işleri istişare/şura iledir” denmektedir.

Atatürk İslam dini üzerinde Emevi – Abbasi – Cahiliye kültürlerinin egemen olmasını kabul edemiyor, Kuran’ın daha iyi anlaşılmasını ve İslam’ın çağdaş, uygar, eğitimli din alanında uzman insanlar tarafından anlatılmasını ve öğretilmesini istiyordu. Bu bağlamda Atatürk, Osmanlı Devleti’nde Türkçe mealin yasak olması nedeniyle halkın okuyamadığı Kuran’ı, Elmalı Hamdi Yazır’ın tercümesi ile Türkçeleştirmiş, kendi parası ile bastırıp Anadolu’ya dağıtmış 600 yıl sonra insanlar Allah’ın son kitabı Kuran’ı Kerim’i ana dillerinde okuyabilmişti.

Meclis, Kur’ân’ın Şurâ ayetine dayanılarak kurulduğu gözüküyor. Dahası sadece bu kadar değil, Adliye Vekili Seyyit Bey’in Hilafet kaldırılırken bir konuşması vardır. Ki kanımca ders kitabı olarak okutulması gerekli bir konuşmadır. Konuşmasında dinsel anlamda yönetimde olan esas ayetleri okumuş ve Meclis’te mebuslar/milletvekilleri konuşmayı beğenmişlerdir.

ALLAH TOPLUMLARIN KARŞILIKLI DANIŞMA İLE YÖNETİLMELERİNİ ÖNERİYOR

Okunan ayetlerden bazıları şunlardır:

Allah emaneti sahiplerine vermenizi, insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğüt veriyor. Allah işitendir, görendir.

Kuran’ı Kerim Nisa Suresi 58. Ayet

Onlar, Rab’lerinin çağrısına karşılık verirler, namazı gözetirler, işlerini aralarında danışma ile kararlaştırırlar ( toplumsal işlerini aralarında danışma yoluyla görürler ) ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan yardım için verirler.

Kuran’ı Kerim Şura Suresi 38. Ayet

Sadece bu kadar değil; Cumhuriyet döneminde, Cumhuriyet Çocuklarının Din Dersi kitabında doğrudan Cumhuriyet açıklanmış, yine başka kitaplarda 4 Halife dönemi Cumhuriyet dönemi olarak adlandırılmıştır.

Keza çoğu kişinin Liseler için Tarih kitabının IV. cildinde ”laikliğin” dinsizlik demek olmadığı, ATASE tarafından yayımlanmış Atatürk’ün El yazılarında Laik Devlet Reisi olarak Tuğrul Beğ’i gördüğü, Nutuk’ta konu hakkında bilgi verildiği görülmektedir.

Başkent Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “Batı’dan Alındığı Savlanan Atatürk Devrimlerinin Türk Tarihi’ne Dayanan Kökenleri” konulu konferansta konuşan yazar Cengiz Özakıncı, Atatürk’ün laik devlet yönetiminde Tuğrul Bey’inden izinden gittiğini kaydetti.

BÜYÜK SELÇUKLU DEVLETİ’NDE LAİKLİK VE HALİFENİN DEVLET İŞLERİNDEN UZAK TUTULMASI

Cengiz Özakıncı, Büyük Selçuklu Devleti Hükümdarı Tuğrul Bey’in, halifenin yetki ve görev alanını sınırlandırdığı, halifenin devlet işleriyle bağını tamamen kopardığını anlatırken, şu görüşlere yer verdi: “O andan itibaren İslam’da dünya-devlet işleri ile din işleri tak diye ayrılmıştır. Bugün ders kitaplarında laikliğin öncüsü diye belletilen, ‘laikliği biz icat ettik’ diye böbürlenen Fransızlar, o tarihte yazı bile yazmıyorlardı. Türkiye’de Fransız Büyükelçiliği’nin internet sitesinde ‘Dünya ölçüsünde laikliğin bir Fransız icadı olduğunu yazabiliriz’ deniliyor. Laikliği Fransızların icat ettiği bir uydurmadır. Semavi dinlerde laiklik tamamen Türk icadıdır. Fransız Devrimi’nde bile Tuğrul’un etkisi vardır. Tuğrul hem din işleriyle, devlet işlerini ayırmış; hem de halifenin muhatabı olarak vezirini göstermiştir.Atatürk 1922’de saltanatla hilafeti ayırırken, Tuğrul’un 1050’li yıllardaki bu yaptığını Nutuk’ta belirtmiş, ‘İşte biz aynen böyle yapıyoruz’ diyerek, bu yaptığında Selçuklu Sultanı Tuğrul’u izlediği örneğini tüm dünyaya ilan etmiştir. Bir yandan da, ‘Siz yapmayı değil, yıkmayı bilirsiniz’ diyen o bildiriye yanıt vermiş oldu. Fransız Devrimi’nin ünlü kuramcılarından Voltaire de, Tuğrul Bey’in yaptığı devrimi çok iyi kavramış ve Fransız Devrimi’nin öncesindeki eserlerinde yer vermiştir.Vahye dayalı dinsel toplumlarda laiklik devrimi dünyada ilk kez 1050-1060 yıllarında Türkler tarafından, Tuğrul Bey tarafından gerçekleştirilmiştir.Tuğrul Bey’in devrimi yalnızca Atatürk’ün laiklik devrimine değil, Fransız Devrimi’ne de örnek olmuştur. Fransız Devrimi’nin düşünsel temellerini kuran isimlerden Fransız doğubilimciJoseph de Guignes’in de eserlerinde övgüyle Tuğrul Bey’in yaptıklarından söz ettiğini görüyoruz. Yani Fransız Devrimi’nde Türk etkisi, Tuğrul Bey’in damgası var.” demiştir.

Bunca gerçeğe rağmen hepsi sanki üzeri örtülmüş ve konu özellikle gündeme gelmemesi için çaba harcanmış gibidir!

Cumhuriyet ve Din üzerine yazının devamı da gelecektir.

Öneri: Cumhuriyet devrimi ve İslamiyet ile ilgili merak ettiğiniz bir çok sorunun yanıtını, 28.10.2017 tarihinde Kanal B’de yayımlanan Cengiz Özakıncı ve Levent Yıldız’ın sunduğu Tarihin Bilinmeyen Yüzü programında bulabilirsiniz.

Konuyla ilgili kaynaklara ulaşmak için: Türkiye Cumhuriyeti’nin Lâikleşmesinde 3 Mart 1924 Tarihli Kanunların Önemi / Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi sf. 56 ile 134 sf. arası

ekvatorhaber.com

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Ekvator Haber ve diğer haber ajanslarına aittir, kaynak belirtilerek yayımlayabilirsiniz.