erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Corona virus salgınında ölenlerin sayısı bini geçti

Çin’de koronavirüsten ölenlerin sayısı bin 16’ya yükseldi. Çinli yetkililer ölü sayısının bin 106‘ya yükseldiğini, ayrıca 2 bin 478 yeni koronavirüs vakası tespit edildiğini ve koronavirüs vakalarının sayısının da 42 bin 638‘e ulaştığını kaydetti.

Corona virus salgınında ölenlerin sayısı bini geçti
1.612
11 Şubat 2020 - 11:23

Çin’de Corona virus salgınında ölenlerin sayısı bin 16’ya yükseldi. ABD’de Çin’den getirilen vatandaşlar arasında bir vakaya rastlandı.

Çinli yetkililer ölü sayısının bin 106‘ya yükseldiğini, ayrıca 2 bin 478 yeni Corona virus vakası tespit edildiğini ve koronavirüs vakalarının sayısının da 42 bin 638‘e ulaştığını kaydetti.

ABD’de Çin’den getirilen ve askeri üslerde tutulan 200’den fazla Amerikan vatandaşından birinde ilk vakanın tespit edildiği bildirildi. Böylece ABD’deki vaka sayısı 13’e yükseldi.

Tayland’da da bir Corona virus salgınında vakası daha tespit edildi. Yeni vakanın 54 yaşındaki Vuhan’dan gelen Çinli bir kadın olduğu açıklandı. Ülkedeki koronavirüs vaka sayısı 33’e yükseldi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping Pazartesi günü Çin basınında yer alan açıklamasında “çok ciddi” bir durumda olduklarını ve hastalığa karşı “kesinlikle bir zafer kazanacaklarını” söyledi.

Koronavirüs zirvesi

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Salı ve Çarşamba günleri koronavirüsle ilgili olarak uzmanların katıldığı bir zirve yapacak. DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus zirvede bilimin odak noktası olacağını  söyledi. İki gün boyunca uzmanlar hastalığı masaya yatırıp, virüsün kaynağı, bulaşması, aşı gibi konuları görüşecek.

Koronavirüs, ilk olarak Çin yönetiminin dış dünya ile bağlantısını kestiği Vuhan’da görülmüş, salgın buradan en az 27 ülkeye yayılmıştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada 10 Şubat itibarıyla Çin’de 27 yabancı ülke vatandaşında koronavirüs tespit edildiğini, bu kişilerden ikisinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Çinliler koronovirüs nedeniyle aşağılanmaktan şikayetçi

Hollanda’da yaşayan Çinliler, “Potansiyel kononavirüs taşıyıcıları” olarak görüldüklerini ve aşağılandıklarını belirterek internette imza kampanyası başlattı.

Hollanda’da yaşayan Çin kökenliler koronavirüs salgını nedeniyle aşağılandıklarını, ayrımcılığa maruz kaldıklarını ve alay konusu yapıldıklarını ileri sürerek, internette imza kampanyası başlattı. “Biz virüs değiliz” sloganıyla Pazartesi günü başlatılan kampanyaya ilk günde 25 binden fazla kişi dijital imza atarak destek verdi. Çin kökenli Hollandalılar ile Asyalı gibi görünen kişilerin koronovirüs ile bağlantılı olarak aşağılayıcı ve cahilce esprilere maruz kaldıklarına işaret eden kampanyanın organizatörleri hazırladıkları dilekçede “Artık yeter” ifadesini kullandı.

Kampanya, bir radyo kanalında “Önlem almak, Çinlilerden daha iyidir” adlı hiciv tarzı bir şarkının yayınlanması üzerine başlatıldı. Şarkı sözlerinde hastalığın yayılmasının nedeni olarak “Kokuşmuş Çinliler” gösteriliyor.

Hazırlanan dilekçede medyadan içeriklerini belirlemede daha hassas davranması istenirken politikacılardan ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı daha kesin tutum sergilemelerinin beklendiği kaydedildi.

Başka ülkelerde de koronavirüs salgını nedeniyle aşağılanan veya ayrımcılığa maruz kalan Asya kökenliler tepkilerini sosyal medya aracılığıyla dile getiriyorlar. Mağdurlar, JeNeSuisPasUnVirus (Ben bir virüs değilim) etiketiyle virüsün ortaya çıkışından bu yana günlük yaşamlarında karşılaştıkları ırkçılıkla ilgili deneyimlerini paylaşıyorlar.

Koronavirüs, ilk olarak Çin yönetiminin dış dünya ile bağlantısını kestiği Vuhan’da görülmüş, salgın buradan yaklaşık 30 ülkeye yayılmıştı.

Reuters, AFP, dpa, AP/SSB, BK

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.