erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Çin kamplarında 3 milyon Uygur Türk tutsak

Çin komünist hükümeti tarafından gözaltına alınan Uygur Türklerinin sayısı 3 milyonun üzerinde olabilir.

Çin kamplarında 3 milyon Uygur Türk tutsak
269
01 Aralık 2019 - 13:07
Komünist Çin yönetimi, parti programını uygulamak ve muhalif sesler ile bağımsızlık taleplerini ortadan kaldırmak için işgal bölgelerinde ve Çin topraklarında Komünist eğitim ve propaganda kampları kurdu. Çin kamplarında 3 milyon Uygur Türk tutsak olduğu belirtildi. Bu kamplardaki faaliyetler Çin’in sonradan elde edilen topraklar adını verdiğini Sincan’da yani Doğu Türkistan’da daha etkin sürüyor. Çünkü Türkler dünyanın pek çok ülkesinde lobiler kurarak bağımsızlık çalışmaları yapıyor. Uluslararası basın ise Uygurların taleplerini duyurmaya devam ediyor. 

Son yıllarda artan baskı ile Çin’in eğitim ve propaganda kampları dünya kamuoyu tarafından sıkça tartışılıyor oldu.

Şimdiye kadar, Çin komünist yönetiminin yaklaşık bir milyon Uygur’u tutukladığı tahmin edildi.

Yapılan yeni araştırmalara göre, Çin komünist hükümeti tarafından gözaltına alınan Uygurların sayısı 3 milyonun üzerinde olabilir.

Çin kamplarında 3 milyon Uygur Türk tutsak

Doğu Türkistan Ulusal Uyanış Hareketi tarafından yapılan yeni araştırmaya göre, gerçek sayı 3 milyonun üzerinde olabilir.

Doğu Türkistan Ulusal Uyanış Hareketi, Uygurların gözaltına alındığı 182’ye yakın olası toplama kampını tespit etti. Ayrıca, Google Earth görüntülerini kullandı ve yaklaşık 209 hapishane ve 74 çalışma kampı tespit etti.

Araştırma sırasında gruba danışman olarak görev yapan eski bir Amerikan istihbarat memuru olan Anders Corr, tutuklama kamplarının yüzde 40’ının uluslararası kuruluşlar tarafından tespit edilemediğine inanıyor.

20 milyon Türk’ün yaşadığı Doğu Türkistan’da 3 milyon Uygur Türk tutsak

Doğu Türkistan’da (Sincan) yaklaşık 20 milyon Uygur yaşıyor. Toplum oranı göz önüne alındığında, 3 milyon Türk’ün gözaltına alınması  Pekin yönetiminin toplum üzerindeki sert baskısını yansıtıyor. 

Doğu Türkistan Sincan Çin eğitim kampları

Doğu Türkistan Sincan Çin eğitim kampları

Eski bir Amerikan istihbarat subayı, tutuklama kamplarının yüzde 40’ının uluslararası kuruluşlar tarafından tespit edilmediğine inanıyor. (Resim: Ekran görüntüsü / YouTube )

Çinli yetkililerin Uygur Türklerine yönelik baskıları arttırmalarına dair talimat, rapor ve olaylar New York Times tarafından yayınlandı.

Belgelere göre, yetkililere gözaltına alınan kişilerin zihinsel durumunu SARS gibi bulaşıcı bir hastalığa benzetmelerini tavsiye ediyor. Sonra, her iki durumda da insanların uygun tedavi için karantinaya alınması gerektiğini söylemeleri isteniyor.

Uygurlar gözaltına alınan yakınlarının nerede olduğunu sorduğunda, yetkililer onların yakınlarının hükümet tarafından kurulan bir “eğitim okulunda” olduklarına cevap veriliyor. Akrabalarının dini aşırılık yanlılığının zararlı etkisi altına girdiği ve yalnızca devletin düzeltebileceği konusunda uyarılıyorlar. Çin devleti olmasaydı akrabalarının terörist olacağı bu nedenle bu “ücretsiz eğitimi” aldıkları için devlete minnettar olmaları gerektiğini belirtiliyor.

Belki de en ürpertici belge, Uygurları insanlıktan arındırdığı Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından verilen gizli bir konuşmayı kaydeden belgedir.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping: Türklere merhamer göstermeyin

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping belgelerden birinde Komünist Parti üyelerine yönelik konuşmasında topraklarını işgal ettiği Türklerin bağımsızlık istemekle terörist olduklarını belirtti: “Sincan’da terörle ve bölücülükle mücadelede kesinlikle merhamet göstermeyin” diyor.

Çin kamplarında 3 milyon Uygur Türk tutsak Türkiye’da pek çok Uygur Türk’ü yaşıyor. Ancak AKP iktidarı Uygur Türklerinin isteklerine yanıt vermiyor ve Çin ile ilişkilerini geliştirmek için elinden geleni yapıyor.

“Yoldaşlarımızın elindeki metotlar çok ilkel… Bu silahların hiçbiri büyük pala bıçakları, balta başları ve soğuk çelik silahları için bir cevap değil… Onlar kadar sert olmalıyız ve kesinlikle merhamet göstermemeliyiz” (New York Times)

400 sayfadan fazla olan belgeler, Çin’in batısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Müslümanlara yönelik baskı politikasının sürdüğünü gösteriyor.

NYT’ye göre Şi Cinping’in bu talimatı sonrası Sincan Uygur Özerk Bölgesi yönetimi yerel yetkililere, yakalanmaları gereken herkesin bulunması talimatı verdi.

NYT, belgeleri sızdıranı ise “kimliğini gizli tutmak isteyen, Çin’de siyasi düzenin parçası bir kişi” olarak nitelendirdi. Yönetimin, Uygur Türklerine yönelik “eğitim kampı” politikası kapsamında, Müslüman çocukları ailelerinden özellikle ayırdığı ortaya çıkmıştı.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.