Gündem

Çin, Doğu Türkistan’da 800 yıllık camiyi yıktı

Çin yönetimi ilhak ettiği bölgelerde kültür ve inanca ait eser ve fikirleri yıkmaya devam ediyor. Pekin’in, 800 yıllık geçmişe sahip Kariye Aitika Camii’ni yıktığı ortaya çıktı. Dünya ise Çin’in dünya kültür mirasına verdiği zararı görmezden geldi. Buna rağmen yenilenme çalışmalarında bir kısmı yanan Notre Dame Katedrali için bir araya geldi. Tüm dünya medyası günlerdir Notre Dame ile ilgili haberler yapmaya devam ediyor. Yangından kısa bir süre sonra Notre Dame Katedrali için toplanan bağış miktarı ise 688 milyon euroyu buldu.

Dünya, insanlara ve kültür miraslarına çifte standart uyguluyor. Fransa’da aylardır halk eylemleri ve Sarı Yelekler konuşuluyor ancak Sudan protestoları, Yemen Savaşı, İran’daki sel felaketi, Suriye Savaşı, Mısır’da diktatörlük rejiminin kalıcı olması, Ortadoğu’daki kültür varlıklarına saldırı, insan katliamları ve çatışmalar basında yer bulmuyor.

İşte bunlardan biri de Çin’in işgal ettiği Türk Devleti Doğu Türkistan’da yaşandı. Doğu Türkistan’da milyonlarca Türk’ü siyasi ve inanç değişimi uygulamalarının yapıldığı işkence kamplarına dolduran, Pekin yönetimi bölgeden Türk ve İslam’ın eserlerini kazımaya da kararlı.

ÇİN, TÜRK VE İSLAM ESERLERİNİ YIKIYOR

Karar’ın haberine göre, bölgede kültür varlıklarını ortadan kaldıran Pekin’in, 800 yıllık geçmişe sahip Kariye Aitika Camii’ni de yerle bir ettiği ortaya çıktı. Kültür katliamını uydu görüntüleriyle duyuran iki aktivist, 500 camiye daha kepçe vurulması için hazırlık yürütüldüğünü söyledi.

Çin rejimi, Doğu Türkistan’da kurduğu Çin propaganda kamplarıyla bölgeyi dev bir açık cezaevi haline getirdi. Çin toplama kamplarında Uygur Türklerine sistematik işkence ve asimilasyonunu sürdürüyor. 2015’ten bu güne kadar 3 milyon Müslüman Uygur’u uydurma suçlamalarla toplama kamplarına zorla dolduran Çin yönetimi, dünyanın gözü önünde Nazi döneminden kalma cinayetlerine devam ediyor.

AMAÇ TÜRKLERİN İNANÇLARINI VE KÜLTÜRLERİNİ YOK ETMEK

Pekin yönetimi, Uygurların hafızasını yok etmek için 300’den fazla mühendis, yazar, akademisyen, gazeteci, sanatçı ve siyasetçiyi tutukladı. Tutuklulara bedensel ve zihinsel işkence uygulandı. Kamplarda ölüm oranları da artıyor. Sistematik kimlik erozyonunu sürdüren Çin, İslam ve Türk kültürüne ait yapıları de yok ediyor.

19-04/23/notr.png

Doğu Türkistan’da Türklere karşı asimilasyon politikası uygulayan Çin, bu kapsamda son olarak bölgenin önemli simgelerinden olan 800 yaşındaki Kariya Aitika Cami’ni yerle bir etti.

800 YILLIK TÜRK İSLAM ESERİ YIKILDI

Yıkılan Kariya Aitika Cami’nin görüntülerini dünyaya iki eylemci duyurdu. 1237 yılında Türkistan’ın Hotan şehrinde inşa edilen cami, bölgenin en önemli eserlerinden biri. Türk İslam eseri Kariya Aitika 800 yıllık tarihiyle dünya mirasının en önemli hazinelerinden biri olarak kabul ediliyordu.

YOK OLAN TÜRK KÜLTÜR MİRASI VE İNSANLARI OLUNCA DÜNYA SUSUYOR

Dünya medyası ise bu kültürel yıkım karşısında sessizliğini koruyor. Yangından büyük zarar gören Notre Dame Katedrali için kısa sürede milyon dolarlıklık yardımın toplanmasına rağmen Kariye Camii’nin sessizce yok edilişi medyada kendine yer bulamadı. 2017 yılında bölgeyi ziyaret eden bir muhabir, bölgedeki 800 camiden 200 tanesinin yıkıldığını, 500 tanesinin yıkılması için ise takvimin belirlendiğini ifade etmişti. Çin’in özellikle tarihi camileri yıkarak bölgeyi dini ve tarihi açıdan tamamen asimile etmeyi amaçlıyor.

AP’YE RAĞMEN ÇİN EĞİTİM KAMPLARINDA TÜRK VE TİBETLİLERE İŞKENCE YAPMAYA DEVAM EDİYOR

Öte yandan Avrupa Parlamentosu, Çin’e, Uygur, Kazak ve Tibetlilere yönelik keyfi tutukluluğa son verme ve tüm toplama kamplarını kapatma çağrısında bulunmuştu.

Strazburg’da bir araya gelen AP Genel Kurulu, Pekin yönetimini, haklarında hiçbir suçlama, yargılama veya mahkumiyet kararı bulunmadan Uygur, Kazak ve Tibetlilere yönelik uygulanan keyfi tutukluluğa son vermeye çağıran kararı 18’e karşı 505 oyla kabul etti. Geçtiğimiz hafta AP’de yine yapılan bir oturumda ‘Çin’in eğitim merkezi’ dediği kamplarda nasıl işkenceler uygulandığının bilindiği belirtilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir