Ekvator Haber

Churchill Hindistan Bengal’de 3 milyon insanı öldürdü

Churchill Hindistan Bengal’de 3 milyon insanı öldürdü
33
31 Mart 2019 - 11:14

Amerikalı ve Hint araştırmacıların yürüttüğü çalışmada, İngiltere’nin eski başbakanlarından Winston Churchill’in politikalarının, 1943 yılında alt kıtada yaşanan 3 milyon kişinin hayatını kaybettiği Bengal kıtlığına etkisi olduğu belirtildi.

CNN’de yer alan habere göre, Amerikalı ve Hint araştırmacıların yürüttüğü çalışmada, 1943’te yaşanan Bengal kıtlığının nedeninin kuraklık olmadığı sonucuna varıldı. Araştırmacılar, 1873-1943 yılları arasında alt kıtadaki kıtlık dönemlerinde topraktaki nemlilik düzeyini belirlemek için o zamanın hava durumu verilerini kullanarak yaptıkları çalışma sonucunda, 1943’teki Bengal kıtlığının nedeninin kuraklık ya da yüksek hava sıcaklıkları olmadığı tespit edildi.

Şubat ayında “Geophysical Research Letters” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, 1943’te bölgeye düşen yağış miktarının ortalamanın üzerinde olduğu belirlendi. Gandhinagar’daki Hindistan Teknoloji Enstitüsünden araştırmacı Vimal Mişra yaptığı açıklamada, Bengal kıtlığının kuraklık yerine daha çok uygulanan yanlış politikalar nedeniyle yaşandığını söyledi.

Yazar Madhusree Muerjee, kitabında Churchill’in kararlarının 1943 kıtlığına etkili olduğunu yazmıştı. Muerjee’nin “Churchill’in Gizli Savaşı” adlı kitabına göre, dönemin İngiliz Başbakanı Churchill, Hindistan’ın tahıl ihtiyacını gidermeyi reddetmiş ve savaşa yardımcı olması için ülkeden yüksek miktarlarda tahıl ihraç edilmesinde ısrarcı olmuştu.

BÜYÜK BENGAL KITLIĞI NEDİR?

Hindistan’ın en zengin eyaleti olan Bengal’i 1764’te fetheden ve zenginleşmekten başka bir şeyle ilgilenmeyen İngilizler, birkaç yıl içinde Büyük Bengal Kıtlığının ortaya çıkmasına sebep olan bir ekonomik politika uyguladılar. 1769’da başlayan ve 1770’te felaket boyutlarına ulaşan kıtlık, 1773’e kadar sürdü. Bu felakette eyalet nüfusunun yaklaşık üçte biri olan 10 milyon Bengalli hayatını kaybetti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    © Copyright ekvatorhaber.com 2015