erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Çamaşır mandalı migren ağrılarını geçiriyor

Çamaşır mandalı migren ağrılarını geçiriyor
74
15 Nisan 2019 - 20:12

Migren, çağımızda oldukça yaygın görülen bir hastalık. Her yüz kadından yaklaşık 20’si ve her yüz erkekten 8’i migren hastası. Migren baş ağrısı, zonklayıcı ya da keskin olarak özellikle şakak bölgesinde sabit olur. Migren hormonlarının aktif olduğu genç yaşlardaki kadınlarda görülme sıklığı erkeklerin üç katına ulaşmaktadır.

Pek çok migren hastası dayanılmaz acılarını hafifletmek veya tamamen ortadan kaldırmak için pek çok sıradışı deneyim yaşıyor. Baş ağrılarından şikayetçi Elizabeth Hayes bir çok tedavi yolu denedi. Ancak bir gün pek az insanın aklına gelebilecek bir yöntem buldu.

Beklenmeyen baş ağrısı iyileşmesi

ABD’nin Indiana bölgesinde yaşayan Elizabeth Hayes, 12 saat boyunca dinmeyen korkunç bir baş ağrısına sahipti. Ancak kendi mutfağında bir panzehir bulmayı başardı.

Hayes basit bir yiyecek klibinin cehennem ağrısını sadece 20 dakika içinde hafifletebileceğini iddia ediyor. Acısının “dayanılmaz bir sınıra” ulaştığını, böylece ağrı kesicilerin bile işe yaramayacağını söyledi. Bu yüzden rahatlamak için başka bir yol bulması gerekiyordu.

Doğal bir ağrı kesici aramaya başladı ve elinde bir basınç noktasını uyarmak için özel bir kelepçe kullanan bir şirketle karşılaştı.

Elizabeth bu yöntemden ilham aldı ve bir mandalı denemeye karar verdi. Başparmak ile işaret parmağı arasına koydu ve işe yaradı!

İpucunu Facebook’ta paylaştı ve şaşırtıcı bir şekilde birkaç dakika içinde viral bir his haline geldi.

Migren Nedir?

Eğer baş ağrınız ataklar halinde ortaya çıkıyorsa bu ağrıya migren ağrısı diyebiliriz. Migren atakları kiminde yılda 1-2 defa, kiminde ise ay içerisinde defalarca görülebiliyor. Migren ağrılarının çoğunun çok şiddetli seyrettiğini söyleyebiliriz.  Migren ağrılarını şiddetli baş ağrısı olmasının dışında diğer ağrılarından ayırt eden en önemli özellikle ise ağrı ile birlikte ortaya çıkan bulantı, ses ve ışığa duyarlılıktır. Migren ağrısı olanlar baş ağrına eşlik eden bu rahatsızlıklar nedeniyle günlük işlerini tamamlamakta zorlanırlar. Yine de tam bir migren tanısı koymak için uzun bir süreç ve uzman doktor kontrolü çok önemlidir.

Migrenin Nedenleri

Migrenin nedenlerinin en başında genetik faktörler gelir. Ailenizden birinde migren varsa migren hastası olma olasılığınız % 40’tır. Hem annesi hem babası migren hastası olan bir kişi ise %75 oranında migren şikâyetleri yaşayabilmektedir. Migren ağrısının nedenlerinden biri de de hormonal değişimlerdir. Bu nedenle migren, en sık kadınlarda görülür. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre 3 kat fazla olan migren atakları özellikle adet dönemlerinde hormonal değişimden dolayı şiddetini artırabilir. Adet döneminde şiddetli baş ağrısının çoğalmasını da migrene bağlayabiliriz. Bulantı kusma, ışığa ve sese hassasiyet olabilir. Genellikle tek taraflı, yoğun ve zonklayıcı tarzdadır.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.