erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Büyük reform: İnternet telif hakkı yasası kabul edildi

Büyük reform: İnternet telif hakkı yasası kabul edildi
108
15 Nisan 2019 - 13:45

Avrupa aylardır internet, erişim ve sansürü konuşup tartışıyor. Öyle ki büyük Avrupa yerleşim yerleri geniş katılımlı karşı çıkış gösterilerinin avazı oldu. Çevrimiçi kullanıcılar alanlarda tepkilerini gösterse de bu işe yaramadı. Tartışmalı isternet telif hakkı yasası kabul edildi. Üye devletlerin temsilcileri yeni kuralları kabul etti. Önümüzdeki günlerde Google, Youtube, Facebook, Instagram, Linkedin, Yandex, Twitter gibi uygulamalarda köklü değişiklik ve güncellemeler olacak.

Ekvator Haber Merkezi | Tartışmalı Avrupa Birliği (AB) telif hakkı reformu son engelini de aştı. Avrupa Parlamentosu’nun Mart ayının sonunda onaylanmasını takiben, AB Konseyi’nde de çoğunluğu bularak onaylandı.

Telif hakkı reformu, AB’deki eski telif hakkını dijital çağa uyarlamayı ve yazarların, yayıncıların ve sanatçıların çevrimiçi içerikleri için daha iyi para ödenmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.

Telif hakkı reformu sosyal medya ve internet arama motorlarında yeni düzenlemelerin yapılmasına neden olacak. Çevirimiçi portallar ve Youtube içerikler için telif ödüyor. Ancak kullanıcı ve yayıncılar bunu suistimal edebiliyor.

İÇERİK SİZE AİT OLSA DA SANSÜR UYGULANABİLİR

Facebook ve Instagram lisanssız içeriğin telif hakları ve eserlerin korunması konusunda alt yapısını değiştirmek zorunda kalacak. Yükleme yapılırken bir kontrol yapılabileceği gibi aşırma ve benzer içerikler engellenebilir veya silinebilir. Facebook işte bunun için çalışmalara şimdiden başladı. Sayfalarda şeffaflık ilkesi gereği bir takım düzenlemeler yaptı.

FACEBOOK ŞEFFAFLAŞIYOR MU?

Facebook, Sayfaların güvenilirliğini ve şeffaflığını artırmak amacıyla, Sayfaların sayfa şeffaflığı kısmında sayfalar ve yöneticileri hakkında daha fazla bilgi gösteriyor. Burada abonelere aşağıdaki bilgiler gösterilmekte;

  • Sayfanın oluşturulduğu tarih.
  • Sayfanın yönetildiği ana ülke konumları. Bu, tüm sayfa görevleri için geçerlidir.
  • Her bir ülkede Sayfayı yöneten kişi sayısı.
  • Sayfada daha önce yapılan ad değişiklikleri.
  • 6 Eylül 2018 tarihinde veya bu tarihten sonra yapılan sayfa birleştirme işlemleri.

Ayrıca sayfanın hangi ülkeden yönetildiği, editörlerinin hangi ülkelerden sayfaya giriş yaptıkları da gösterilmekte. Daha çok bilgi edinmek isteyenler buraya tıklayabilir.

ÇEVRİMİÇİ SANSÜR DÖNEMİ Mİ BAŞLIYOR?

Eleştirmenler sansüre karşı uyarıyor. Çünkü bu durumlarda sözde yükleme filtreleri kullanılıyor ve onlar tarafından tamamen yasal içerikler engellenebiliyor. Yani içerik, yazı, resim ve video tamamen size ait olsa bile anlamsız ve saçma bir nedenle sansür uygulanabilir. Ve bu gerçekten sinir bozucu olacak.

İNTERNET KULLANICILARI YASAYA TEPKİLİ

Avrupa’nın pek çok ülkesinde internet reform yasası kitle yürüyüşleri ile protesto edildi. Protestolar, özellikle Almanya’da geniş katılımcılara ulaştı. Bu nedenle Almanya tartışmalı yükleme filtresinin kullanımından vazgeçilmesi gerektiğinde ısrarcı olsa da teklif kabul edildi.

Almanya oylamada çekimser kalsaydı ya da plana karşı oy kullansaydı yeterli çoğunluk gerçekleşmeyecekti. Hollanda, Lüksemburg, Polonya, İtalya, Finlandiya ve İsveç hayır oyu verdi. Belçika, Slovenya ve Estonya ise çekimser oy kullandı. AB üye devletleri önümüzdeki 2 yıl içinde yasayı ülkelerinde uygulanabilir aşamaya getirmek zorunda.

Kaynak: zeit online / ekvatorhaber.com

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.