Ekvator Haber

Bugünün otağlısı… Erdoğan Türk milliyetçisi mi oldu?

Bugünün otağlısı… Erdoğan Türk milliyetçisi mi oldu?
Avatar
Yusuf Yavuz( yusuf_yavuz2004@yahoo.com )
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.
0
02 Eylül 2019 - 20:32

Yusuf Yavuz

Malazgirt Zaferi’nin yıl dönümü kutlamaları son iki üç yıldır 30 Ağustos’a alternatif bir gövde gösterisine dönüştürüldü.

Devletin zirvesi tekmili birden Malazgirt ve Ahlat’taki kutlamalarda boy gösteriyor. Bilal Erdoğan’ın da yöneticileri arasında bulunduğu Okçular Vakfı ise bu kutlamaların “gösteri” kısmını üstleniyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk milliyetçisi mi oldu?

TÜRKLÜĞÜ AYAKLAR ALTINA ALANLARIN YENİ OSMANLICILIK OYUNU

Türklüğü ve milliyetçiliği ayaklar altına aldığı zamanlarda iktidarın diline dolanan megri megrili Kürtçe şirinlik muskaları dağıtımı, açılım gösterileri ve akil adamlar sürecinin ardından yönelinen alan Selçuklu soslu yeni Osmanlıcılık oyunu…
Bu dönemin ahkamı da geçmişteki açılım sürecinin tersi yönünde. Bunun için her etkinlik bir fırsata dönüştürülüyor ve ağızlardan ayrıştırıcı ve ateşten sözler saçılıyor.

TÜRKİYE FİLM PLATOSUNA DÖNDÜ

Türkiye’nin her yeri devasa bir sahne ve nerede bir resmi etkinlik varsa orada bir film seti kuruluyor sanki…

Pala bıyıklı, miğferli, palalı, kılıçlı, atlı-kamçılı adamlar sanki zamanın bir yerlerinde unutulmuş, uyuyakalmışlar da uyanır uyanmaz Anadolu’yu işgal etmiş kostümlü balo beyliğinin askerleri gibi karşınıza ansızın çıkıveriyor. Beştepe’den AVM’lere, taşra kasabalarından metropol meydanlarına, buğday tarlalarından tarihi mezarlıklara, hatta hayvanların otlaması gereken meralara kadar hemen her yerde bu kostümlü balo beyliğinin adamlarına rastlayabilyorsunuz…

Organizasyonu Okçular Vakfı düzenliyor

Bu balolardan sonuncusu Ahlat’taydı…

Malazgirt zaferinin 948. yıl dönümü kutlamaları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Ahlat’a gelen MHP lideri Devlet Bahçeli, Sultan Alparslan’la özdeşleştirilen otağda ilgi odağı oldu.

YAPAYLIK ÜZERİNE KURULU TÜRKÇÜLÜK

Çevresinde plastikten dev okçu heykellerinin bulunduğu yapay Kırgız çadırının içinde bağdaş kurup Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ekabirle sohbet eden Bahçeli daha sonra çadırın dışına çıkıp elinde tespihi ile poz verdi. Dev otağ çadırının ahşap bir platform üzerinde kurulması dikkat çekiyor.

ERDOĞAN, ALP ARSLAN MI OLMAK İSTİYOR?

Sultan Alparslan’ın Anadolu’yu fethinden önce ordusunun Malazgirt’e hazırlandığı yer olarak bilinen Ahlat, bugün Erdoğan’ın yazlık sarayı ile gündemde. Bahçeli’nin geçtiğimiz yıl akıllara getirmesiyle gündeme gelen ve birden Van Gölü kıyısındaki tarım arazileri üzerinde inşasına başlanan Erdoğan’ın yeni külliyesi, Sultan Alparslan’ın otağı ile özdeşleştiriliyor. Önceki gün külliyenin çevresinde butik oteller de yapacaklarını müjdeleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Alparslan donuna büründürülmek isteniyor.

MHP lideri Devlet Bahçeli

Bahçeli’nin Ahlat’ta tahta platformun üzerinde kurulan devasa Kırgız çadırının önünde verdiği tespihli poz, tarihin ve coğrafyanın bütün soru ve yanıtlarını boşa çıkaran bu dönemin özetidir…

Bahçeli, bugünün otağlısıdır.

Yeryüzünün en çarpıcı coğrafyası olan bu topraklar binlerce yıldır böyle bir kurgusallığın içinde hiç kaybolmamıştı… 

Yusuf Yavuz / Ekvator Haber