erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Boyun ve omuz ağrısını azaltmak için 3 yöntem

Boyun ve omuz ağrısını azaltmak için 3 yöntem
103
15 Nisan 2019 - 20:52

İstatistiklere göre ülkemizdeki insanların yüzde 40’ından fazlası sandalyelerinde otururken işlerini yapıyor. Bunun kaslar, eklemler ve kıkırdak üzerinde son derece olumsuz bir etkisi var. Omurga ve boyun, vücudun uzun süreli oturma pozisyonundan muzdarip olan ilk organlarıdır. Sürekli kas gerginliği kesinlikle servikal osteokondroz gelişmesine yol açar. Ek olarak, boyun kası kasılması dolaşım sorunlarına ve uzun süreli baş ağrısına ve hatta görme bozukluğuna neden olabilir.

Duruşunuzun doğru olup olmadığını test edin

Sırtınızın doğru olup olmadığını anlamak için bazı egzersizler yapmanızı öneririz.

  • Omuzlarınızın yüksekliğini kontrol edin.  Bunu yapmak için omuzlarınızı mümkün olduğunca yukarı kaldırın ve alçaltın ve normal konumlarıyla karşılaştırın.
  • Trapezius kasına dikkat edin.  Omurganın sırtında ve sırtın üst kısmında yüzeysel bir pozisyonda yer alan, tabanı omurgalı, üçgen, yassı, geniş bir çift kas. Gergin mi, sıkışık mı?

Kramplar çözülmemiş problemlerin bir sonucudur

Psikosomatik bir bakış açısına göre kas spazmları (uzamış bilinçsiz kas kasılmaları) iç tıkanmalardır. Bir durumu değiştirmenin imkansızlığı veya mahrumiyeti, hareket edememek için şartlar yaratır. Boyun ve omuz krampları aşırı omuz stresini gösterir. Bu ağırlık, hem kendi hem de başkalarının sorunlarını tereddüt etmeden çözme eğiliminde olan çok sorumlu insanlar için tipiktir.

Onlardan nasıl kurtulabilirsin?

Birkaç basit egzersiz, yaka alanındaki gerginlikten kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Yapmanız gereken ilk şey duruşunuzu ayarlamak. Önce göğsünüzü mümkün olduğunca öne doğru uzatın, sonra omuzlarınızı kaldırın, ardından geriye doğru hareket edin ve tamamen indirin.

Egzersiz 1

Boynun gevşemesi başın pozisyonuyla başlar. Başın arka tarafını gerin ve yukarı doğru hareket edip başınızı tutacağınızdan güçlü bir ince iplik hayal edin. Şimdi çeneni kendin yapışmış gibi yükseltin. Boyun kaslarınız bu pozisyonda gergin olmaz.

Egzersiz 2

Omuzlarınızı gevşetin ve boyun sırtınızı mümkün olduğu kadar uzatmak için tepenizi yukarı doğru gerin. Başınız en alçak konumundayken, çenenizi köprücük kemiğinize sürtünüyormuş gibi hafifçe döndürmeye başlayın. Rotasyonların salınım aralığını kademeli olarak artırın. Sonra ilk alıştırmanın başlangıç ​​pozisyonuna dönün.

Egzersiz 3

Sağ elinizi sol omzuna koyun ve başparmağınız için boyun bölgesinde bir taban bulun. Trapezius kasını orta parmağınızla bulun ve hoş bir sıcaklık hissedene kadar yoğurun. Akşamları, Sportgel veya krema ile, kas gerginliğini azaltmak için bu bölgeye tam bir masaj yapabilirsiniz.

Bu egzersizlerin bir kombinasyonu, boyun bölgesinin gevşemesine ve kas gerginliğini gidermesine yardımcı olur. Kas spazmlarından kaçınmak için daima ideal duruş pozisyonuna sahip olmalı ve omuzlarınızı gün boyunca doğru pozisyonda tutmalısınız. Doğru duruş alışkanlık haline gelene kadar sadece ilk birkaç gün için zor olacak.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.