erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

BM: Türkiye ÖSO aracılığıyla “savaş suçu” işliyor

BM: Türkiye ÖSO militanları aracılığıyla “savaş suçu” işliyor Suriye’ye kuzeyden Türkiye ve ÖSO, güneyden İsrail, doğudan PKK-YPG ve ABD, saldırıyor

BM: Türkiye ÖSO aracılığıyla “savaş suçu” işliyor
2.075
04 Mart 2020 - 10:34

Suriye yönetimini değiştirmek, ABD ve İsrail çıkarları doğrultusunda bir devlet yönetimi kurmak için ayaklanan ve Türkiye tarafından desteklenen ÖSO’nun Suriye’de savaş suçu işlediği belgelendi. TSK ve AKP hükümeti ÖSO militanlarını finanse ediyor silah ve cephane yardımı ile askeri eğitim veriyor. Ayrıca TSK, ÖSO ile birlikte savaşıyor. BM, Türkiye ÖSO militanları aracılığıyla “savaş suçu” işlemekle uyardı. 

Suriye’ye kuzeyden Türkiye ve ÖSO, güneyden İsrail, doğudan PKK-YPG ve ABD, saldırıyor.

BM: Türkiye ÖSO militanları aracılığıyla “savaş suçu” işliyor

BM raporunda, Ankara’nın destek verdiği Suriyeli milislerin savaş suçu işlediği yönünde kanıtlar bulunduğu belirtilerek bundan Türkiye’nin de sorumlu tutulabileceği uyarısı yapıldı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi tarafından hazırlanan raporda, Suriye’de savaş suçu işlendiğine dair kanıtlar bulunduğu ifade edildi. Raporda Rus güçleri, Suriye rejimine bağlı birlikler, El Kaide uzantısı olan gruplar ve Türkiye destekli Suriyeli milislerin savaş suçu işlediği iddia edildi.

İnsan Hakları Konseyi tarafından Suriye’deki ihlalleri araştırmak üzere kurulan komisyon, Temmuz 2019 ile 10 Ocak 2020 tarihleri arasını kapsayan raporunu Pazartesi günü açıkladı.

BM komisyonunun raporunda, Barış Pınarı olarak adlandırılan harekâta destek veren Suriye Milli Ordusu’nun Kürtlere yönelik ağır ihlallerinden Türkiye’nin de cezai olarak sorumlu sayılabileceği ifade edildi.

Rapor, Suriye’nin kuzeyinde yerlerinden edilen Kürt ailelerin ve diğer sivillerin ifadelerine dayanıyor. Raporda, Ankara tarafından desteklenen Suriyeli milisler infazlarda bulunmak, sivillerine evlerine el koymak ve yağmalamakla suçlanıyor.

Raporda ayrıca, 12 Ekim’de şoförü ile birlikte öldürülen Kürt politikacı Hevrin Halef’in Kamışlı yakınlarında öldürülmesine de yer veriliyor. Rapora göre, Suriye Milli Ordusu’nun 123’üncü tugayı mensupları tarafından saçlarından tutularak otomobilinden dışarı çıkarılan Halef yaralandıktan sonra öldürülüyor.

Komisyon, Türk birliklerinin komutası ve kontrolü altında silahlı grupların söz konusu eylemi gerçekleştirmiş olması halinde, ilgili komutanın cezai olarak sorumluluk taşıyacağı konusunda uyarıda bulundu. Bunun yanı sıra böyle bir suçu önlemek üzere gereken tedbirleri almayanların da sorumlu olacağı ifade edildi.

Komisyonun raporunda, siviller ve gazetecilerin bulunduğu bir konvoya aynı gün düzenlenen ve 11 kişinin ölümüne ve 74 kişinin yaralanmasına yol açan hava saldırısına da yer verildi.

“Suriye ve Rusya savaş suçu işledi”

Komisyon son raporunda Beşar Esad rejimi ve Rusya’nın da Suriye’nin kuzeybatısında savaş suçu işlediğini iddia etti. Komisyon Başkanı Paulo Sergio Pinheiro, rejim güçleri ile Rusya’nın şiddeti sonucu İdlib’de aralarında çocukların da bulunduğu sivillerin öldüğünü vurguladı. Bölgede bulunan El Kaide bağlantılı savaşçıların da sivillere uluslararası hukukun öngördüğü korumayı sağlamadığını belirten Pinheiro, bölgede insani bir felaket yaşandığına dikkat çekti.

BM İnsan Hakları Konseyi araştırma komisyonu, Suriye’de 2011 yılında iç savaşın başlamasından kısa bir süre sonra savaş suçlarını ve ihlalleri tespit etmek üzere kuruldu.

DW, AFP,AP,edp / JD,HS

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.