erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

BM Barış Gücü askerleri yüzlerce çocuğa tecavüz etti

BM Barış Gücü askerlerin Haiti’de görev yaptıkları dönemde yüzlerce genç kızı ve çocuğu hamile bırakıp yoksulluk içinde tek başlarına çocuk büyütmek zorunda bıraktığı belirtildi.

BM Barış Gücü askerleri yüzlerce çocuğa tecavüz etti
236
19 Aralık 2019 - 21:49
Birleşmiş Milletler BM Barış Gücü askerleri yüzlerce çocuğa tecavüz etti hamile kalan çocuklara 5 dolar verip kaderlerine terk ettiler

Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü askerlerinin Haiti’de görev yaptıkları dönemde yüzlerce genç kızı ve çocuğu hamile bırakıp yoksulluk içinde tek başlarına çocuk büyütmek zorunda bıraktığı belirtildi.

BM Barış Gücü askerleri yüzlerce çocuğa tecavüz etti

Araştırma The Conversation adlı akademik sitede yayımlandı ve BBC Türkçe tarafından Türkçe olarak haberleştirildi. Araştırmaya göre: “11 yaşındaki kız çocukları bile cinsel istismara uğradı. BM Barış Gücü askerleri tarafından hamile bırakıldı ve sefalet içinde tek başlarına çocuk büyütmek zorunda bırakılmıştı”.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre; akademisyenlerin yaptığı araştırma, hamile kalan kızların birçoğunun 18 yaşından küçük olduğunu ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için para karşılığı seks yaptığını ortaya koydu.

5 dolar karşılığında çocukları hamile bıraktılar

Birmingham ve Ontario üniversitelerinden araştırmacılar, Haiti’de 2.500 kişi ile konuşup BM barış gücü misyonunun etkilerini inceledi. 265 kişi BM askerlerinin genç kızları hamile bırakmasından söz etti.

Hamileliğin ortaya çıkması ile bundan sorumlu olan askerlerin kendi ülkesine geri gönderildi. Böylece Haitili genç kızların kendi başına bırakıldığı ifade edildi.

Mülakat yapılan Haitili evli bir erkek, durumu şöyle ifade ediyordu: “Buraya geliyorlar, kadınlarla yatıp ihtiyaçlarını gideriyorlar, onları çocuklu bir halde bırakıp ellerine 500 gourde (5 dolar) tutuşturup gidiyorlar.”

Bir başkası ise: “Sürekli olarak kadınların askerlerin uyguladığı cinsel şiddetle ilgili şikâyetlerini dinledim. Onlara AIDS de bıraktılar. Bazıları da hamile kaldı” diye konuştu.

BM kadınları ve kızları sömürdü

Fransızca kısaltmasından yola çıkarak MINUSTAH adıyla da bilinen askerler hakkında cinsel saldırı, tecavüz gibi insan hakları ihlalleri ve cinayet gibi iddialar ortaya atıldı.

Araştırmacıların hazırladığı raporda, “Birçok olayda, yabancı barış gücü askerleri ile bölge halkı arasındaki güç dengesizliği, onların bilerek veya bilmeyerek bölgedeki kadınları ve kız çocuklarını sömürmesini sağlıyor” ifadesi kullanıldı.

Raporda, yapısal dengesizliklere işaret edilerek, bölge halkının ihtiyaç duyduğu kaynaklara barış gücü askerlerinin sahip olması nedeniyle askerlerin güçlü bir pozisyonda olması ve bunu para karşılığı seks için kullanmasına dikkat çekiliyor.

Haiti’de kolera hastalığının nedeni BM

Haiti halkı uzun zamandır siyasi istikrarsızlık ve doğal felaketler nedeniyle zorlu bir dönem yaşadı.

Haiti’de 2004’te başlayan BM barış gücü misyonu 2017’de sona erdi.

Çoğunlukla Latin Amerika ülkeleri askerlerinden oluşan barış gücünü Brezilya ordusunun komuta ediyordu. Yarısı asker, yarısı da polis olmak üzere yaklaşık 5 bin personelden oluşuyordu.

BM barış gücü ayrıca Haiti’de kolera salgınına neden olmakla da suçlanmıştı. 2010’da 300 binden fazla kişinin ölümüne yol açan depremin ardından yardım çalışmalarına katılan BM barış gücü ekipleri, kanalizasyon atıklarını nehre bağlayınca ülkede kolera salgını baş göstermişti.

Ayrıca deprem nedeniyle ülkeye ekipler gönderen yardım kuruluşu Oxfam çalışanlarının bir kısmı da para karşılığı seks suçlamalarına maruz kalmıştı.

Kuruluş, kamuoyundan gelen baskının ardından 2011’de iddialarla ilgili bir rapor yayımladı. “Problemli personelin” diğer yardım kuruluşlarında çalışmasının önlenmesi konusunda uyarıya karşın, soruşturmada adı geçen bazı erkeklerin, diğer yardım kuruluşlarında çeşitli görevlere getirildiği tespit edilmişti.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.