erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Bir diktatörden kurtulmak için başka bir diktatörden yardım dilenmek

Gün bugün! Ya bugün yapacağınızı yapacaksınız yâda ölene kadar ezilmeye razı olacaksınız.

Bir diktatörden kurtulmak için başka bir diktatörden yardım dilenmek
Ragıp Kamil İlbeyi
Ragıp Kamil İlbeyi( ilbeyi@ekvatorhaber.com )
Ragıp Kamil İlbeyi çeşitli haber sitelerinde yayın yönetmenliği ve editörlük yaptı. Kanal 12 Televizyonu için çeşitli televizyon programları hazırlamış ve sunmuştur. İlbeyi, bağımsız gazeteci ve teolog olarak görev yapmaya devam etmektedir.
2.909
12 Haziran 2020 - 9:07

Eşitlik ve adalet için dünyanın pek çok bölgesinde eylem yapan Türkmenistanlı Türkmenler bir diktatöre karşı başka bir diktatörden kendilerine yardım etmesini istiyorlar.

Diktatörden yardım dilenmek

O politikacının senin ülkende çeşit çeşit menfaatleri, kendisinin, ortaklarının, yandaşlarının inşaat şirketleri, ticari işleri varken, hepiniz toplanıp üzerinize benzin döküp kendinizi yaksanız bile o ne olduğu belli olmayanın desteğini alamazsınız.

Ancak küresel emperyalist güçler bile BOP haritasında yer vermedikleri bu çöl ülkesini ya hiç ciddiye almıyorlar yâda sistemini ve sınırlarını değiştirme gereği bile duymuyorlar.

Ölümsüz kahramanlarımız var

Siz adalet, eşitlik, özgürlük istiyor, ülkenizde ailenizle mutlu yaşamak istiyorsanız başka diktatörlerden adalet dilenmek yerine birlik olun, gerekirse bu yolda ölün ama ölümünüz bir işe yarasın, halk hareketine dönüşsün ve siz ölümsüz olun.

Ama özgürlük mücadelesi vermekten, hakkını aramaktan o kadar uzaksınız ki aylardır protesto yapmayı bile öğrenemezdiniz. 100 kişi aynı anda bağırıp çağırıyor… bir sözcünüz, sloganlarınız, ortak amacınız, plânınız yok mu?

Haydi, doğdunuz günden beri hiç eylem yapmadınız ve var olan eylemleri de desteklemediniz/katılmadınız, sadece para kazanmaya odaklanıp 7/24 köle gibi başkalarının evinde, işinde, atölyesinde sığıntı gibi yaşadınız anladık… Bari bir bakın başkaları nasıl eylem yapıyor, nasıl organize oluyor bunu öğrenin.

Lütfen kendine gel!

Biz de diyoruz ki milletimiz şöyle, milletimiz böyle… En yakın komşun bile “çoban Türkmen” diye dalga geçerken “sen deve, keçi güt biz de seni güderiz” derken, siz hiç mi özünüzden, atalarınızdan, tarihinizden utanmıyorsunuz?

Gün bugün!

Türkmenlerin düzenlediği eylemlerde bir anne feryat ediyordu, “gün bugün” diyordu. Evet, o anne doğru söylüyor. Gün bugün! Ya siz bugün demokrasi mücadelesini verir ve SSCB artığı diktatörleri ebediyen Karakum çölüne gömersiniz yada kula kul olup iki büklüm eğilmeye devam edersiniz.

Artık dik durma vaktiniz geldi de geçiyor. Kimseden yardım ummanıza gerek yok. Siz zaten tarihin gördüğü en güçlü milletsiniz. Ancak en büyük sorununuz gittiğiniz yerlere öyle bir uyum sağlıyorsunuz ki artık bir Afgan’dan Fars’tan, Arap’tan, Rus’tan farkınız kalmamış. Sizi onlardan ayırt etmek de zor. Ülkünü, töreni, geleneklerini yitirme yoksa yok olursunuz.

Gün bugün! Ya bugün yapacağınızı yapacaksınız yâda ölene kadar ezilmeye razı olacaksınız.

Karar sizin. Başı boş koyun sürüsü gibi dünyaya dağılıp çeşit çeşit çobanın sürüsünün bir üyesi olmak, kurt tarafından kapılıp mundar olmak, yâda zenginlerin sofralarını süsleyen kebap olmak hoşunuza gidiyorsa, devam edin sizi gütsünler! Yok, bunu kendinize yakıştıramıyorsanız mücadele edin. Ayağa kalkın! Sizlere böylesi bir zillet asla yakışmıyor.

Haydi, yiğit Türkmen yeniden ayağa kalk!

Ragıp Kamil İlbeyi

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.