erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Bill Gates dünyanın başına bela olmaya kararlı

Son dört yılda, Bill ve Melinda Gates Vakfı, GDO teknolojisinin kullanımını genişleterek “dünya açlığını sona erdirmeyi” amaçlayan iki küresel kampanyaya toplam 15 milyon dolar bağışladı.

Bill Gates dünyanın başına bela olmaya kararlı
Ayşegül Gökdemir
Ayşegül Gökdemir( gokdemira@yahoo.com )
7.179
07 Haziran 2020 - 19:30

Son dört yılda, Bill Gates ve Melinda Gates Vakfı, GDO teknolojisinin kullanımını genişleterek “dünya açlığını sona erdirmeyi” amaçlayan iki küresel kampanyaya toplam 15 milyon dolar bağışladı.

“Bilim İttifakı” olarak adlandırılan ilki, GDO tartışmasını “depolarize etmek” amacıyla 2014 yılında kuruldu.

“Ceres 2030” olarak adlandırılan ikincisi, Birleşmiş Milletler’in “2030’a kadar sıfır açlık” hedefine ulaşmasına yardımcı olmak için 2018’de kuruldu.

Her iki kampanyanın da merkezi Cornell Üniversitesi’ndedir.

Bilim İttifakı bugüne kadar Gates Vakfı’ndan 12 milyon dolar aldı, Ceres 2030 ise geçen Ekim ayında 3 milyon dolarlık bir bağışla kuruldu.

Cornell Üniversitesi basın bülteninde, Bilim İttifakı’nın fonları, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki küçük çiftçiler arasında tarımsal inovasyona geniş erişim sağlamak için kullanılacak.

Bilim İttifakı, 35 ülkede “kanıta dayalı tarım politikalarını” (yani GDO’ların müjdesini paylaşmak) 400’e yakın “bilim savunucusu” işe aldı.

Bilim İttifakı Sarah Evanega, durum gittikçe daha acil, birçok ülke bitki biliminin gıda güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olup olamayacağını ve tarımın neden olduğu çevresel zararı azaltıp azaltmadığını belirlemede kritik noktalarda bulunuyor dedi.

“Bilime dayalı çözümlerin fakirleri atlamadığından emin olmalıyız.”

İttifak, dünya ülkelerinin yarısını ve her ABD eyaletini temsil eden 9.000’den fazla “bilim müttefiki” ağı kurdu.

Geçtiğimiz sonbaharda Gates Vakfı, Cornell’de Roma tarım tanrıçasının adını taşıyan Ceres 2030 adlı başka bir kampanya başlatmaya yardımcı oldu.

Kâr amacı gütmeyen kampanya Birleşmiş Milletlere, 2030 yılına kadar sıfır açlık hedefine ulaşmak için hangi politikaların ve yatırımların yapılacağı konusunda tavsiyelerde bulunacak.

Ceres 2030’un yönetim kurulu üyelerinin birçoğu, Biyobilim Kaynak Projesi’nin kurucu ortağı Jonathan Latham’a dikkat çekerek Big Ag ile net bağlantılara sahip.

1. Ronnie Coffman, sekreter  ve  Tarımsal Biyoteknoloji Uygulamaları Edinme Uluslararası Servisi , Cornell’de dayalı GDO’lar için bir tarım lobi grubunun.

2. Prabhu Pingali, Monsanto yöneticisi Eric Sachs ve Halkla İlişkiler yöneticisi Beth Anne Mumford’la “kamu politikası üzerindeki etkileri için seçilen konular” konusuna yerleştirmek üzere bir cornell profesörü .

Latham, Bilgi Özgürlüğü Yasası yoluyla Cornell’den alınan dahili e-postalara dayanarak, kar amacı gütmeyen ABD Hakkı Bilimi, Cornell’in adını kapak olarak kullanan “Cornell Bilim İttifakı,tarımsal endüstriler için bir Halkla İlişkiler Kampanyası” sonucuna varmıştır.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.