erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Bilim insanları yeni bir HIV virüsü keşfetti

Bilim insanları yeni bir HIV virüsü keşfetti
Tülin Acır
Tülin Acır( alone_1975@windowslive.com )
Bağımsız gazeteci, doğa ve barış aktivisti Tülin Acır, Ekvator Haber ve diğer basın-yayın kuruluşlarında haber editör olarak görev almanın yanı sıra köşe yazarlığı da yapmaktadır.
8.973
07 Kasım 2019 - 12:19

Bilim insanları daha önce bulunmayan yeni bir HIV virüsü keşfetti. Bulunan HIV virüsü bilim insanlarını heyecanlanıyor. Çünkü bakteri evrimini daha yakından inceleyebilecekler.

2000 yılından bu yana ilk defa yeni bir HIV türü tespit edildi. Araştırmacılara göre, virüs bu tür küresel HIV salgınına yol açan aynı ailenin bir parçası.

Diğer virüsler gibi, HIV farklı suşları vardır ve mutasyona uğrayabilir. Ancak bu, 2000 yılından bu yana türünün ilk keşfi oldu. Yeni bir HIV türünün varlığını kanıtlamak için bilim adamları üç ayrı vakıa üzerinde çalıştı.

Yeni tür, küresel HIV salgınına en yaygın ve en tehlikeli olan HIV-1 M Grubu’nun bir parçası.

Suş nedir?

Suş özellikle mikrobiyolojide kullanılan bir terim ve bakterilerin kaynakları soyları, nesil anlamına gelmektedir. Suş, biyolojide 3 farklı manada kullanılabilir. Bir bakteri veya virüsun farklı alttürlerinin, aralarında genetik farklılıklar bulunan gruplarına ¨Suş¨ denebilir. Farklı suşlar arasında, ilaçlara, dış etkilere dayanıklılık vs. özellik değişiklikleri olabilir.

Suş nedir? Bilim insanları yeni bir HIV virüsü keşfetti

Bilim insanları yeni bir HIV virüsü keşfetti


Suş nedir?

Dr. Anthony Fauci, basına yaptığı açıklamada, mevcut tedavi yöntemlerinin yeni suşa karşı etkili olduğundan, tespit edilen yeni HIV suş (bakteri türü) evrimini inceleme fırsatı bulduklarını ve endişe duymanın bir nedeni olmadığını belirtti.

Dr. Fauci, HIV virüsünün neden olduğu hastalığı ortadan kaldırmak için daha doğru tanı yöntemleri geliştirmek gerektiğini söyledi.

37 milyondan fazla insan enfekte olmuş

Küresel salgının başlangıcından bu yana, 75 milyon insan HIV virüsne yakalanmış; bunlardan 37,9 milyonu bugün hala HIV ile yaşamaktadır.

HIV nedir?

HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü), AIDS‘e yol açan virüs. HIV, bağışıklık sistemine zarar vererek hastalığa neden olur. Vücudu mikroorganizmalardan koruyan bağışıklık sistemi çalışmadığında, mikroorganizmalar daha kolay hastalığa neden olabilir.

Kanında HIV bulunmayan kişiler HIV negatif kişilerdir. Kanında HIV virüsü bulunan kişilere “HIV pozitif” veya “HIV enfeksiyonlu” denir. Bu kişiler aynı zamanda kanında antikor bulunan anlamında sero (anti-HIV, veya bilinen ismiyle ELISA testi) pozitif kişilerdir. Ancak ilk bulaşma döneminde seronegatif kişiler aynı zamanda enfeksiyon taşıyan kişiler olabilirler.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.