erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Bilim adamları yeni bir kara delik keşfetti

Bilim adamları yeni bir kara delik keşfetti
8.514
01 Kasım 2019 - 15:25

Son dönemlerde kara delikler üzerindeki çalışmalar ivme kazandı. Yapılan son keşiflerden bir tanesi ise kara deliklere bakış açısını tamamen değiştirecek nitelikte.

Yeni çalışma Science dergisinde yayımlandı. Ohio State University’den astronom ekibi daha önce keşfedilmeyen yeni bir kara delik keşfettiklerini iddia etti.

Science dergisinde yayınlanan bir araştırmada gökbilimciler, kara delikleri araştırmada kullanılabilecek yeni bir yol önerdi. Ayrıca bu araştırmada, evrendeki bilinen en küçük kara delikten daha küçük bir kara delik sınıfının var olabileceği gösterildi.

Bulunan bu karadelik bu alandaki çalışmalara yeni bir soluk kazandıracak. Çalışma hakkında açıklama yapan Todd Thompson “Kara delik aramalarımızda gerçekten araştırmadığımız farklı bir popülasyonun olduğunu gösterdik” dedi. Thompson, bu kara deliklerin yeni bir araştırma alanının kapılarını açtığını da dile getirdi.

Eksik sonuçlar

Bir şehirdeki nüfus sayımında 1,75 metre ve bundan daha uzun insanların sayıldığını, sayımı yapan kişilerin ise 1,75 metreden kısa insanların var olduğunu dâhi bilmediğini düşünün diyen Thompson, bu sayımdan elde edilecek verinin eksik olacağını ve popülasyona dair doğru sonuçları vermeyeceğini söyledi. Todd Thompson, kara delik araştırmalarında da verdiği bu örneğe benzer bir durumun yaşandığını ifade etti.

Kara delikler, bazı yıldızların ölmesi, içine çökmesi ve patlamasıyla oluşuyor. Gökbilimciler, ayrıca nötron yıldızlarını da araştırıyor. Her ikisi de Dünya’daki elementler hakkında ve yıldızların nasıl yaşayıp öldüğü hakkında oldukça ilginç bilgilere ev sahipliği yapıyor olabilir. Ancak bu bilgilerin ortaya çıkarılması için ilk önce kara deliklerin nerede olduğunun bilinmesi gerekiyor. Gökbilimcilerin, ayrıca neye baktıklarını da biliyor olması gerekiyor.

Kara delikler, çoğunlukla ikili sistem adı verilen yerlerde bulunuyorlar. Yani iki yıldızın, birbirilerinin etrafındaki ortak yörüngenin çekimine birlikte kilitlenecek kadar yakın oldukları yerler. Bu yıldızlardan bir tanesi öldüğünde diğeri kalabiliyor ve ölü yıldızın (kara deliğin ya da nötron yıldızının) bir zamanlar yaşadığı yerde yörüngesine devam ediyor.

Kara delikleri araştıran bilim insanları, yıllarca kara deliklerin Güneş’in yaklaşık 5 ila 15 katı kütlede olduklarını düşünüyorlardı. Nötron yıldızları ise Güneş’in kütlesinin 2,1 katından daha büyük olmuyordu. Eğer ki Güneş’in kütlesinin 2,5 katıysa kara deliğe çöküyordu.

DEVAMINI OKU: Bilim adamları yepyeni bir kara delik sınıfı keşfettiler [Ohio State University]

Kara delikler hakkında daha fazlası: Gökbilimciler Şimdiye Kadar Görülen En Büyük Kara Deliklerden Birini Tespit Etti

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.