erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Beşşar el Esad, dünya ve Suriye halklarına seslendi

Beşşar el Esad, dünya ve Suriye halklarına seslendi
Tülin Acır( alone_1975@windowslive.com )
Bağımsız gazeteci, doğa ve barış aktivisti Tülin Acır, Ekvator Haber ve diğer basın-yayın kuruluşlarında haber editör olarak görev almanın yanı sıra köşe yazarlığı da yapmaktadır.
97
18 Şubat 2019 - 5:59

Suriye Devlet Başkanı Beşşar El Esad: Terör unsurlarını kullanan Suriye düşmanı devletler başarısız olunca Türkiye’yi kullanıyorlar…

Arapça’dan çeviren ve yayına hazırlayan: Tülin Acır

Suriye Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad bugün tüm illerden belediye başkanlarıyla buluşmasında yerel seçimlerin kararlaştırılan tarihte yapılmalarının, Suriye halkı ve devletinin gücünü kanıtladığını belirtti.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar El Esad önemli açıklamalar yaptı. Ekvator Haber editörü gazeteci Tülin Acır toplantıyı takip etti, Esad’ın sözlerini Arapça’dan çevirerek yayına hazırladı.

Ekvator Haber Merkezi | Cumhurbaşkanı el Esad yerel seçimlerin belirlenen tarihte anayasa ve kanunlara uygun şekilde yapılmalarının, Suriye devletinin görev ve sorumluluklarını yerine getirme gücüne sahip olmayan başarısız bir devlet olmasına bahis oynayanların kaybettiğini gösterdiğini söyledi.

YEREL YÖNETİMLER SURİYE’NİN YENİDEN İNŞASINDA GÖREV SAHİBİ OLACAK

Yerel idarelerin rollerini pekiştirmeleri amacıyla alınan anayasal icraatlar ve düzenlemelere dikkat çeken el Esad; 107 sayılı kanunnamenin yerel idareleri etkinleştirme açısından taşıdığı öneme vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı el Esad saha durumların iyileşmesi ve teröre karşı zaferlerin ardından yerel dairelerde tüm alanlarda gayet olumlu ve önemli yansımaları olacak nitelikli ataklar için fırsatların doğduğunu belirtti.

Yerel idare birimlerinin görev ve inisiyatiflerinde meydana gelen gelişmelere işaret eden el Esad; günümüzde yerel idare birimlerinin merkezi idareye bel bağlamadan görevlerini yerine getirebildiklerini ifade etti.

Yerel düzeyde kalkınma projelerin hayata geçirilmesi önemini belirten el Esad; devletin stratejik projeleriyle bütünleşen bu kalkınma projelerin beşeri ve mali yatırımlar sayıldığını söyledi. Cumhurbaşkanı el Esad yerel idare kanunun olumlu yanlarından birinin, kaynakları idare eden yerel toplumların kalkındırılmasına katkıları genişletme niteliği olduğunu ifade etti.

ESAD: SURİYE HALKINDAN YANA OLDUĞUNU İDDİA EDEN ÜLKELER RADİKAL ÖRGÜTLERE DESTEK VERİYOR

Suriye ve halkından yana olduklarını iddia eden bir kısım ülkeler radikal örgütlere destek veriyor. Suriye ve halkından yana olduklarını iddia eden bir kısım ülkeler radikal örgütler dahil teröre muhtelif tür desteğe dayandığına dikkat çeken el Esad; aynı zamanda devletin yetki ve otoritesini zayıflatma amacıyla gayrı merkezi politikanın uygulanması çabalarını pazarlamaya çalıştıklarını belirtti.

Toplantıya yoğun katılım gerçekleşti. Tüm bölge temsilcileri katıldı.

SURİYE’Yİ PARÇALAMAK PLANLARI YENİ DEĞİL!

Cumhurbaşkanı el Esad Suriye’yi parçalama, bölme ve zayıflatma planının yeni olmadığına dikkat çekti. Esad, bu planların sadece Suriye ile sınırlı olmayıp tüm bölge ülkeleri ve halklarını hedef aldığının altını çizdi. Terörden kurtarılan her karış toprakla birlikte, vatan haini ve işbirlikçinin yok edildiğini ifade eden el Esad; çünkü yıllardır onları destekleyip maşa olarak kullanan işverenlerinin onlardan vazgeçtiklerini söyledi.

SURİYE’YE İHANET EDENLER BAŞARISIZ OLACAK

El Esad bir kısım insanların Suriye’ye ihanet ederek kendilerini satma ve düşmanla işbirliği yapmasına dikkat çekerken; ihanetçi olan bu unsurlara Suriye’ye düşmanlık eden ülkelerin her türlü desteği vermesine rağmen işverenlerinin kendilerinden istedikleri görevleri yerine getiremediklerini ve başarısız olduklarını ifade etti.

ABD DÜNYA HALKLARINI SÖMÜRMEK İSTİYOR

ABD’nin tüm dünya ve halklarını hegemonyasına alıp sömürme planının değişmediğini ifade eden el Esad; Suriye halkının vatan savunmasında direniş gücü ve mücadele azminin pekişip daha çok arttığını kaydetti. Cumhurbaşkanı el Esad vatanın satılık bir mal olmadığının altını çizdi. Esad, hırsız olmayan dürüst, sorumlu ve vatansever olmanın önemine vurgu yaptı. Ülkesini dışarıdan gelen saldırılara karşı korumanın o topraklarda özgürce ve onurla yaşamak isteyen insanlar için kutsal bir değer taşıdığını söyledi.

ESAD: SURİYE’YE İHANET ETMEYİN SİLAHLARINIZI BIRAKIN

El Esad sekiz yılı aşan Suriye işgalinden sonra bugün hala düşmanlarla işbirliği yapanların niyetlerinin yaşadıkları topraklara ve halklarına hizmet olmadığını ifade etti. Bu ihanet şebekesinin savundukları hiçbir gerekçenin insanlara değer katmayacağını öğrenemediklerini vurguladı. Esad ihanet edenlerin yanlış yoldan dönmelerinin yegane yolunun devlet yetkililerine teslim olarak uzlaşma yolunu seçmeleri ve silahlarının Suriye devletine teslim etmek olduğunun altını çizdi.

SURİYE HALKI TERÖR VE DESTEKÇİLERİNİ HEZİMETE UĞRATTI

Suriye’nin halkının, müttefikleri ve dostlarıyla birlikte terör ve destekçilerine karşı sağladığı başarılara dikkat çeken el Esad; terörün ağır hezimete uğratıldığını belirtti. El Esad, Suriye halkının farklı bileşenleri ve kesimlerinin omuz omuza verip birlik beraberlik iradeleri olmasaydı vatanı savunmanın mümkün olmayacağını ifade etti. Suriye halkının tarihi derin köklere sahip asil bir halk olduğunu ifade eden el Esad; Suriyelilerin birbirine karşı değil de hep birlikte zafer kazandıklarının altını çizdi. Cumhurbaşkanı el Esad bir kısım vatandaşların vatana bağlılıkları ve vefalarının olmamasının dış düşmanların Suriye ve halkını hedef almada fırsat olarak kullandıkları durum olduğunu belirtti. Suriye devletinin terör nedeniyle yurt içinde ya da yurtdışına zorunlu göç etmek zorunda bırakılan istisnasız her Suriye vatandaşının güvenli ve onurlu bir şekilde evine iade etme çabası ve özeninde olduğunu belirtti. Mülteci konumuna düşürülen Suriyelilerin acılarına son vermenin tek yolunun evlerine dönüşleri olduğunu kaydetti.

ESAD: SURİYELİLER UCUZ İŞ GÜCÜ OLARAK KULLANIYOR, YURDUNUZA DÖNÜN ÜLKEMİZİ KALKINDIRALIM

Esad ”Suriyelilerin vatanlarına geri dönüşlerini aksatan ve çabaları sabote eden ülkeler Suriye işgal sürecinin başlamasından önce Suriyeli mülteciler için hazırlık yapanlardır” dedi. Esad Suriyelilerin vatanlarına geri dönüşlerini aksatan ve çabaları sabote edenlerin bu meseleyle ilgileri olan ülkelerin bizzat kendileri olduğunu vurgularken; bu ülkelerin Suriye’ye yapılan işgalden önce Suriyeli mülteciler için yaptıkları hazırlıklara dikkat çekti. Suriyeli mülteciler meselesinin terörü destekleyen ülke yetkilileri tarafından fırsat olarak kullandıkları başta ucuz insan gücü olmak üzere onlar için bir sömürü alanı ve yolsuzluk kaynağı olduğunu ifade eden el Esad; Suriyelilerin vatanlarına dönmelerinin bu ülkelerin yetkililerini siyasi ve maddi kazançtan mahrum edeceğini söyledi.

SURİYE, İSTİSNASIZ TÜM SURİYELİLERİN VATANIDIR!

Cumhurbaşkanı el Esad Suriyeli mülteciler meselesinin dış güçler ve bir kısım devletler tarafından Suriye devletine karşı baskı ve kınama aracı olarak kullanılma çabasından ibaret olduğuna dikkat çekti. Terörü destekleyen ve araç olarak kullanan dış güç ve devletlerin mülteciler meselesini siyasi kart olarak kullandığına dikkat çeken el Esad; Suriye’nin buna izin vermeyeceğini vurguladı. Esad terör nedeniyle vatanlarından göç etmeye mecbur edilen tüm Suriyelileri vatana ve evlerine dönmelerine davet ederken, vatanın istisnasız tüm Suriyelilerin ortak vatanı olduğunu belirtti.

Esad: vatan istisnasız tüm Suriyelilerin ortak vatanı

Suriyelilerin ulusal bilinçlerinin bu denli yüksek olduğunu öngöremeyen düşmanların zehirli planlarını suya düşürdüğünü ifade eden el Esad; bir kısım insanların düşmanların hazırladıkları bölünme tuzağına düşmemesi için temennide bulundu.

BİRLEŞTİRİCİ ÖNERİLER DİKKATE ALINACAK BÖLÜCÜLÜĞE GEÇİT VERİLMEYECEK

Ülkenin yeniden inşa sürecinde yapılacak diyaloğun mutlak bir gereklilik olduğunu belirten el Esad; fakat yapıcı ve olumlu diyalog önerileri ile bölücü ve ayırımcı öneriler arasında büyük bir fark olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı el Esad bölücü ve yapıcı olmayan tüm önerileri sonuna kadar reddedeceklerini, ancak birleştirici ve ortak yaşam koşuları konusunda yapılacak her önerinin dikkate alınacağının gereğinin yapılacağının altını çizdi. Görev ve sorumlulukların yerine getirilmemesi halinde eleştirinin ve muhalefetin mutlak bir gereklilik olduğunu vurgulayan el Esad; fakat bu eleştirilerin gerçekçi, yapıcı ve dürüst olmasının gereklilik olduğunun altını çizdi. El Esad diyaloğun verimli olmasının tepki göstermekle değil gerçeklere dayalı olması gerektiğini vurguladı. Böyle bir diyaloğun gerçek sorun yaşayanlar ile yapılabileceğini ve bu konuda krizi derinliştirecek fırsatçılara müsamaha gösterilmeyeceğini ve bunların arasında olan farkı bilmek gerektiğini ifade etti.

SURİYELİLERE YARDIM EDİYOR GİBİ GÖRÜNÜP TERÖRİSTLERE DESTEKLİYORLAR

Bazı ülkelerin sosyal paylaşım adı altında ülkeye gönderdikleri araçların Suriye’deki durumların kötüye gitmesine katkı sağladığını kaydeden el Esad; bu araçların gerçek Suriyelilere değil terörist unsurlara yardım olarak kullanıldığını söyledi. Cumhurbaşkanı el Esad Suriye’nin katı ve zalim yaptırım ve kuşatmaya maruz kaldığının herkes tarafından bilindiğini ifade ederken; herkesin bu durum karşısında olumlu ve işbirliği içinde olması gerektiğini belirtti. Suriye ve halkını hedef alan çok yönlü savaşın bitmediğini belirten el Esad; vatandaş ve yetkililer dahil herkesin bunu bilmesi gerektiğini kaydetti.

SURİYELİLERİ 4 SAVAŞ BEKLİYOR

El Esad Suriye ve Suriyelilerin önünde 4 savaş bulunduğuna işaret ederken, ilk savaşın terörle mücadele, ikinci savaşın kuşatma ve yaptırımlarla mücadele, üçüncü savaşın internet ve gerçekleri çarpıtmakla mücadele savaşı, dördüncüsünün ise yolsuzlukla mücadele savaşı olduğunu belirtti. Son süreç içinde mutfak gazı dahil yaşanan krizlere işaret eden el Esad; bunun nedeninin ilgili kurumlar ile vatandaşlar arasında gereken şeffafiyetin olmaması olduğunu kaydetti. Esad, mevcut süreç içinde ciddi bir teyakkuz içinde olunması gereğini ifade ederken; çünkü teröristleri araç olarak kullanıp destekleyen dış güçlerin bu başarısızlığı ve yenilgileri ardından Suriye halkı içinde kaos yaratmaya çalışacaklarına vurgu yaptı.

YARDIM ETMEK İSTEYENLER ACILARI KÖRÜKLEMESİN

Mevcut süreç içinde teröristleri destekleyen devletlerin Suriye’ye meydan okuduklarına ve yaptırım uyguladıklarına dikkat çeken el Esad; bu meydan okuma ve yaptırımlara rağmen öncelikli çalışmalarının vatandaşların temel gereksinimlerini temin etmek olduğunu belirtti. El Esad yaptırımların savaşın başka bir şekli olduğunu ve saha savaşı niteliğinde olduğunu söyledi. Sözlerine devam eden el Esad, ülkemizde savaşın başladığı süreçte teröristlere destek veren ülkelerin boş ve kuru sözlerine ihtiyacımız olmadığını, gerçekten yardım etmek isteyenlerin sorunlara ve acılara son verecek pratik çözümler üretmesi ve terörist unsurları desteklemekten vazgeçmeleri gerektiğinin altını çizdi.

ESAD: SAVAŞ HALKIMIZI HEDEF ALIYOR

Suriye’nin güzel ve güçlü kanunları olduğuna dikkat çeken el Esad; fakat kriter ve mekanizmaların zayıf olduğunu söyledi. El Esad güçlü mekanizma ve kriterler olmadan sorunları doğru ve etkin bir şekilde çözmenin zor olduğunu ifade etti. Acıların hak ve hukukları arayıp uğruna mücadele etme gerekçesi olduğunu ifade eden el Esad; fakat gerçeğe zulüm etme gerekçesi olmaması gerektiğini söyledi. El Esad gerçeğin de Suriye ve halkını hedef alan savaş, terör ve yaptırımların mevcut olduğundan ibaret olduğuna dikkat çekti.

ÜLKE YENİDEN İNŞA EDİLİR ÖNEMLİ OLAN İNSANLARIMIZIN RUHSAL SAĞLIĞI VE REHABİLİTASYONU

Cumhurbaşkanı el Esad önümüzdeki süreç içinde en büyük zorluğun altyapı ve hizmet kurumlarını yeniden yapılandırmak değil de; 8 yıldır işgal altında acı çekmiş ülke insanların akıllarını ve psikolojilerini rehabilite edip yapılandırmak olduğunu ifade etti. Suriye ve halkının düşmanlarının bu savaşın başından beri yıkılmış bir altyapı bırakacaklarını ve Suriyelilerin bu altyapıyı yeniden yapılandırabileceklerine işaret eden el Esad; fakat asıl önemli olan ideolojik yapıyı yapılandırmak olduğunu belirtti. El Esad bu meselede de kesinlikle başarısız olunmaması gerektiğinin altını çizdi.

SURİYE’NİN GELECEĞİNİ SURİYELİLER BELİRLEYECEK

Cumhurbaşkanı el Esad metin bir toplum ve güçlü bir devlet yapısının ilke ve değerlere tutunmayı pekiştirdiğini ifade ederken; Suriye ve Suriyelilerin geleceğinin sadece ve sadece Suriyeliler tarafından belirleneceğinin altını çizdi.

ESAD: DEVLETİN BÜTÜNLÜĞÜ KUTSAL DEĞERİMİZ

Devletin egemenliği ve bütünlüğünün kutsal olduğuna vurgu yapan el Esad; dış saldırılar ve teröristler tarafından ihlal edilmesinin egemenliğin cevheri olan ulusal bağımsız karardan vazgeçmek anlamına gelmediğini belirtti. Cumhurbaşkanı el Esad Suriye anayasasının kesinlikle pazarlık konusu olmayacağını vurguladı. Suriye düşmanlarının Suriye vatandaşlığına sahip kişiler ve işbirlikçileri aracılığı ile hedeflerine ulaşmalarına kesinlikle izin verilmeyeceğini ifade etti.

SURİYE’NİN DÜŞMANLARI SOÇİ VE ASTANA’YI SABOTE ETMEK İSTİYOR

Suriye ve halkına düşman devletlerin hala çözüm çabalarını engellemeye ısrarlı olduklarını ifade eden el Esad; özellikle Soçi ve Astana gibi ciddi süreçleri sabote etmek için ellerinden gelen her gayreti göstermekte olduklarının görüldüğünü söyledi.

Birleşmiş Milletlerin rolü konusunda ise el Esad; bu rolün BM misakı kapsamında olması halinde memnuniyetle karşılandığını belirtti. Yurtsever ulusalcı Suriye’den taraf olan muhalefet ile diyalog yolunun açık olduğunu söyleyen el Esad ancak düşmanlarla işbirliği yapanlar arasında diyaloğun asla olmayacağını ve bunun kabul edilmeyeceğini belirtti.

ORDU MİLLET EL ELE YENİDEN KARDEŞ SURİYE

Vatanı koruyan ve zafere ulaştıran en büyük gücün Suriye halkının mücadelesi ve orduyla omuz omuza vermesi olduğunun altını çizdi. Suriye ve halkına karşı komplo hazırlayanlar araç olarak kullandıkları terörde başarısız olduklarını belirten el Esad; bunun ardından da Suriye’nin kuzeyinde taşeron olarak Türkiye rejiminin bölgede rol almasını sağladıklarını söyledi. Suriye’nin istisnasız her karış toprağının terör ve destekçilerinden kurtarılacağını vurgulayan el Esad; devletin izin ve onayı olmaksızın Suriye’ye giren istisnasız tüm güçlerin düşman işgalci güç sayıldığının altını çizdi.

SİZLERİ ABD DEĞİL SURİYE ORDUSU KORUYACAK

ABD’nin destekleyip araç olarak kullandığı gruplara seslenen El Esad; “ABD sizleri kesinlikle korumayacak ve daha sonra sizleri pazarlık aracı olarak kullanacak. Sizleri ancak ve ancak Suriye ordusu savunabilir…” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı el Esad tüm Suriyelilerin aynı mevzide olup namlularını birlik beraberlik içinde düşmana yöneltmeleri halinde hiçbir tehdidin onları korkutamayacağını ve yıkamayacağını ifade etti. Suriye ve halkının bunca yıldır verdiği kayıplar, yaşadığı acılar ve hüzünlere işaret eden el Esad; bunun ancak ordunun şanlı zaferleri ve şehitlerimizin kanlarının yerde kalmamasıyla mümkün olabileceğini söyledi.

ESAD: SURİYE DIŞINDAKİ YURTTAŞLARIMIZI UNUTMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL

Suriye’nin kaçırılan ve rehine tutulan vatandaşlarını unutmasının mümkün olmadığını vurgularken; yüzlercesinin kurtarılması ardından geri kalanlarının da kurtarılması için gereken her gayretin gösterildiğini ve gösterileceğini belirtti. Vatandaşların güvenini kazanma gereğinin altını çizen el Esad; belediye meclislerinin çalışmalarında vatandaşa iyi hizmet vererek güven verilmesini yakından takip edileceğini ifade etti.

İSTİKRAR İÇİN ADI NE OLURSA OLSUN TERÖR YOK OLMALI

Şehit aileleri ve yaralı gaziler konusunda ise el Esad; devletin bu kahramanlara gereken desteği sağlamasının kutsal bir görev olduğunu belirtti. El Esad bu mevzuda devletin yanı sıra tüm vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşlarına rol ve sorumluluk düştüğünü ifade etti. Cumhurbaşkanı el Esad istikrar ve güvenliğin tam olarak sağlanması için adları ve ideolojileri ne olursa olsun, kim olursa olsun terörün tamamen yok edilmesi gerektiğini belirtti.

Kaynak: ekvatorhaber.com

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.