erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Berlin’de çok uluslu ABD karşıtı protesto gösterisi

Federal Almanya’nın başkenti Berlin’de toplanan Anadolu, Mezopotamya ve Latin Amerika halkları ABD’yi protesto etti

Berlin’de çok uluslu ABD karşıtı protesto gösterisi
Ragıp Kamil İlbeyi
Ragıp Kamil İlbeyi( ilbeyi@ekvatorhaber.com )
Ragıp Kamil İlbeyi çeşitli haber sitelerinde yayın yönetmenliği ve editörlük yaptı. Kanal 12 Televizyonu için çeşitli televizyon programları hazırlamış ve sunmuştur. İlbeyi, bağımsız gazeteci ve teolog olarak görev yapmaya devam etmektedir.
189
05 Ocak 2020 - 13:20

Almanya’nın başkenti Berlin’de çok uluslu ABD karşıtı protesto gösterisi gerçekleşti. Alana toplanan Anadolu, Mezopotamya, Asya, Avrupa ve Latin Amerika halkları ABD’yi protesto etti

Ekvator Haber Merkezi – Berlin | İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü komutanı General Kasım Süleymani ve Irak’ın ikinci derece resmi ordusu Haşdi Şabi’nin komuta kademesinden 7 üst düzey ismin Bağdat Uluslararası Havalimanında, ABD hava saldırısıyla öldürülmeleri tüm dünyada gündem olmaya devam ediyor.

Pek çok ülkede ABD karşıtı gösteriler yapılıyor. Süleymani’nin ölünü sevinç ile karşılayan gruplarda bulunuyor.

Bağdat ve Kerbala’da cenaze törenleri düzenlendi.

Süleymani’nin cenazesi Amerikan markası Pickup ile taşındı ve halkın tepkisine neden oldu.

Haşdi Şabi’nin ikinci komutanı Ebu Mehdi El-Mühendis ve diğer Haşdi Şabi yöneticileri Necef’e defnedildi.

Kasım Süleymani’nin cenazesi İran’ın başkenti Tahran’a gönderildi ve şu saatlerde büyük bir cenaze töreni yapılıyor.

İran’ın neredeyse tamamı mateme büründü.

İran’da ABD’ye öfke zirvelerde

Yüz binlerce İranlı sokaklara dökülerek ‘ABD’ye ölüm’ sloganları attı.

Süleymani’nin cenazesi, Ahvaz’da düzenlenen töreninin ardından memleketi olan Kirman’a gönderilecek.

Almanya’nın başkenti Berlin’de de Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi yanlısı emperyalizm karşıtı bir grup bir araya geldi.

Berlin’de çok uluslu ABD karşıtı protesto gösterisi

Asyalı, Anadolu, Ortadoğulu ve Latin Amerikalı halklar, Arapça, Almanca, İngilizce, İspanyolca sloganlar ile ABD’yi protesto etti.

Berlin’in simge yapısı Branderburger Tor, Pariser Meydanı’nda, ABD Berlin Konsolosluğu karşısında toplanan yaklaşık 200 kişilik kalabalık, İran, Irak, Suriye, Türkiye, Lübnan ve Haşdi Şabi bayrakları açtı.

Göstericiler, ABD, İsrail, emperyalizm ve savaş karşıtı sloganlar attı. Ortadoğu ve tüm dünyaya barış gelmesini isteyen göstericiler ABD’nin Irak başta olmak üzere, Ortadoğu’dan çıkmasını istedi. Irak’ta ABD askeri görmek istemediklerini belirten göstericiler, ABD’nin tüm ülkelerin bağımsızlığı için bir tehdit olduğunu söyledi.

Bu gösterinin yaşandığı sırada, aynı bölgede Şili ve Venezüella bayrakları taşıyan bir grup da ABD’nin dış politikalarını protesto etti.  Savaş karşıtı açıklamalar yaptı. Latin Amerika ve Ortadoğu ülkelerinde ABD destekli operasyonların sonlanmasını talep eden göstericiler, AB’nin Latin Amerika halklarının yanında yer almasını talep etti.

Aynı saatler içinde İran rejimi karşıtı bir başka grup da, İran’ın, İslam devrimi öncesi bayraklarını taşıyarak özellikle Branderburger Tor yakınlarında binek taşıtlarıyla sokaklarda konvoy oluşturdu.

Olumsuz hava koşulları gösterilerin belirlenen saatten önce bitmesine neden oldu. Yağmur ve fırtına nedeniyle katılım fazla olmadı.

Alman polisi bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı. Bu bölge Federal Almanya’nın ve AB’nin yönetim binaları ile pek çok dünya ülkesinin konsolosluk binalarını bir arada bulunduran, merkezi ve turistik bir bölge.

Yasal izinlerin alınması ve dışına çıkılmaması durumunda Almanya gösterilerin yapılmasına izin veriyor. Çok nadir gösteri yasakları uyguluyor. Polis, göstericiler ile karşı karşıya gelmemek ve her hangi bir olumsuz durumun yaşanmaması için göstericilere engel teşkil etmiyor ve onları kısıtlamıyor.

Bu gösterilerde de basın açıklamalarını yapan gruplar olaysız dağıldılar.

Haber: Ragıp Kamil İlbeyi/Ekvator Haber

 

 

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.