Ekvator Haber

Avrupalıların gözünde İslamiyet ve Müslümanlar

Avrupalıların gözünde İslamiyet ve Müslümanlar
1
05 Ağustos 2019 - 18:03

Arif Konuşur

Oldukça tarafsız bir şekilde Avrupa’da İslam’ın nasıl anlaşıldığını anlatmaya çalışacağım. Hoşuma giden yerlerde tabi ki mutlu oluyor, zoruma giden yerlerde ise hemen itiraza geçiyorum. Ne yapayım insanım ve dinimi seviyorum. Peygambere hakaret edilmesi ağrıma gidiyor.

Kuran İsra Suresi 9 ayet
“Muhakkak bu Kur’an en doğru yola ulaştırır!” İsra 9

CİHAD

1. Cihad: Cihadın sadece savaş değil, mücadele anlamına geldiğine inanıyorlar. Hz. Peygamberin Arabistan’a barış getirdiğine yaptığı savaşların savunma savaşları olduğuna ancak Halife Ömer ile beraber cihadın siyasi ve ekonomik amaca döndüğüne inanıyorlar.

ÜMMİ

2. Ümmi: Ümmi (Araf Suresi 157) Hz. Peygamberin Kur’an’a göre okuma bilmeyen olduğunu söyleyenlerin aksine pek çoğu Hz. Peygamberin okuma bildiğini ve Suriye yolculuklarında ehli kitapların eserlerinden etkilendiğine inanıyorlar.

TANRI’NIN ELÇİSİ

3. Peygamber: Fiziki halini bizim bildiğimiz gibi tarif ediyorlar sadece saçlarını kıvırcık diye söylerler. Onun hiç bir zaman omzunun üzerinden konuşmadığını muhatabına dönerek yüz yüze konuştuğunu, tokalaşırken elini en son bıraktığını bunlarında kararlı ve samimi bir karakter özelliği olduğunu düşünüyorlar.

ÇOK EŞLİLİK

4. Çok eşlilik: Çoğunluk bunu yerden yere vursa da, ehli kitap ve tarihi olaylara hakim olanlar peygamberin evliliklerini şöyle değerlendiriyorlar.

  • Peygamber dostluğu pekiştirmek, kabileler ile ilişkileri düzeltmek için evlenirdi.
  • Yaşlı ve dul eşler almış olması bu evliliklerin romantizm ve cinsellik amaçlı olmadığını gösterir.
  • Hz. Ayşe ile evliliğinin, küçük yaşta evlilik sözü vermenin Arabistan’da hatta Avrupa’da halen yaygın olduğunu ancak bu sözün fiiliyatta geçmesinin ancak ergenlikten sonra olduğunu söylerler.

İSLAMİYET’DE KADIN

5. İslam’da kadın: Aklı başında olmayan adam Avrupa’da da, İslam’da da kadına değer vermez. Kadına bakış aklı başında Avrupalılarca şöyle tasvir edilir. Hz. Muhammed’i anlattıkları kaynaklarda; ev işlerine yardım eden, kendi söküklerini diken, eşlerine akıl danışan (en çok Ümmü Seleme’ye danışırmış) biriymiş. Kur’an’a göre bir kıyas yaptıklarında ise resmen imrenmekteler.

İSLAM, BATI UYGARLIĞINDA ÖNCE KADINLARA HAKLAR VERDİ

Kur’an’ın kadına Batı toplumlarından daha önce miras ve boşanma hakkı verdiğini, çok eşliliğin o dönem için bir mecburiyet olduğunu, dul ve bakıma muhtaç savunmasız kadınların aleyhine değil lehine sonuçlar verdiğini anlatırlar. Zorba ve ataerkil toplumlarda İslam’ın getirdiği reform sayesinde, nikahsız çok eşli erkeklerin ortada bıraktıkları kadınlara, etrafta babasız kalan yetimlere Müslümanların sahip çıktığını anlatırlar. Tek eşle evliliklerin övülse de, çok eşliliklerin bu kadın ve yetimlerin sorumluluklarının alınmasının cesaret olduğunu söylerler.

HADİSLER

6. Hadisler: Müslümanların hadis konusunda çok tutarsız olduklarını önce hadis külliyatı yapıp sonrada bu hadislerin izahı için uğraştıklarını, izahını yapamadıkları hadislerin yüzyıllardır sahih kabul edilse de, şeyhler tarafından şerh edilmesine rağmen, sahih değildir deyip reddetmeleri yine aynı kaynaktan gelen aynı şerhlere ait olan hadisleri ise bu sahihtir diyerek kabul etmelerini, gülünç bir şekilde izah ederler.

AVRUPALILAR GELENEKSEL MÜSLÜMANLARIN SAPIK DAVRANIŞLARINI GÖREREK İSLAM’A MESAFELİ YAKLAŞIYORLAR

7. İslam’ı, Kur’an’dan öğrenen Avrupalıların İslam’a geçmesinden endişeleniklerini ancak Müslümanların yaşam tarzlarındaki sapkınlıklar sayesinde, Avrupa’da Müslüman olma nüfusunun endişe yaratmadığını da dile getirmektedirler.

Sonuç, aklı başında Kur’an’a uygun fikri muhasebe yapan herkesin peşinden gideceği bir kitabımız ve peygamberimiz vardır. Kıymetini bilip her daim bu doğrultuda gitmeli ve örnek müminler olmalıyız.